Читати книгу - "Яр"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Яр" автора Іван Іванович Білик. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 190 191 192 ... 291
Перейти на сторінку:
ще нестерпніше. Це відчули всі: і Антін, і я, і Оленка. Ягола розгубився не менше, ніж я, і не знав, як повестись. Він тільки ніяково підкахикнув і, забувши, що робить, шматочок за шматочком, тягав з біленької тарілочки сало.

— Згадала баба, як Дунькою була, — сказав він прислів'я, що я навіть не второпав, до чого воно.

Паша повернулася не зразу. Притулившись на своє місце, жінка сором'язливо всміхнулася, ховаючи від нас очі.

Та сказати щось треба було, і вона сказала:

— Дурні сльози. Очі на мокрому втулені.

— Я ж казав, — озвався й Антін.

Ми вимучили ще один тост — «за здоров'я молодих» — і на тому наше сумне весілля скінчилося. Яголи пішли на свою половину спати, а ми з Оленкою лишились удвох. Того вечора я вперше заночував у тім домі. Уже не доводилось ні критися, ні нишкнути, було трохи дивно й навіть якось лячно. Уранці я мав прокинутися геть іншою людиною.

Оленка почала врочисто слати постіль. Я дивився, як вона складає на скриню зайві подушки, вирівнює поділ отороченого мереживом простирадла, і намагався вгадати, що вона зараз думає. Звичайно ж, Оленка заслуговує на більше, ніж я дав їй цього дня, та хіба лише я був у тому винний? Ішла війна, тотальна, всепоглинаюча війна, хоч докруж нас не чути було ні пострілів, ні стогону вмираючих, але вона йшла, і ми про це добре знали.

Упоравшись із постіллю, Оленка тихо показала:

— Прикрутю лампу...

— Гаси зовсім, — погодився я. З нагоди нашого одруження в кімнаті по-святковому горіла велика гасова лампа з тріснутим і заклеєним газеткою шклом.

Оленка хукнула на полум'я, та гніт, певно, не зразу погас, бо разом із темрявою кімнату виповнив їдучий гасовий чад. Роздягались ми навпомацки. Оленка лягла першою й принишкла під ковдрою. Мені здавалося навіть, що вона перестала дихати. Та коли я торкнувся до неї, вона спалахнула, мов трусок...


Уранці ми попрокидалися втомлені й щасливі. І хоч я не дуже поспішав на роботу — Афіноґен ще вдосвіта мав їхати по селах і я залишався на господарстві найстаршим, — але вставати треба було. Мусив іти ще додому, бо сюди прийшов у цивільному, та й Оленку чекали на станції: тітка Сеня не любила, коли її підлеглі запізнювались.

Оленка схопилася, тоді засоромилась і прикрила себе ковдрою:

— Заплющ очі!

Удаючи, ніби виконав її вимогу, я крізь вії стежив за кожним рухом Оленки. Витончені обриси дівочого тіла викликали в серці тиху радість. За вікном уже голосно сокорили кури, певно, Паша з Антоном давно попрокидались. Оленка швидко вдяглася й почала жваво поратись.

— Гей, уставай, лежню! — удавано суворим тоном прикрикнула вона з-від печі. — Вставай, бо 'дщенпу двері.

Це вже була неабияка погроза, і я засовався в ліжку.

— А відвернися...

— Пхі! — зневажливо пирснула Оленка. — Ти міні дуже треба, шоб я на тебе дивилась.

Мені було радісно й гарно. Усе влагодилося, усе пішло на добре. У цю мить я любив її, може, найдужче, відколи ми пізнались. Я швидко вдягся й почав шукати вмивальник.

— Іди надвір, — сказала Оленка. — Не в гостях.

Я вийшов і здибався в дверях із Антоном:

— Здоров!

— Дрась...

У руках в Антона теж був рушник, і ми пішли разом.

— О, хоч є кому, шоб ізливав, — озвався мій шуряк. — Ставай, повідіму, первий.

Він гребнув з діжки під ринвою води вербовим корячком і заходився зливати мені. Сонце вже зійшло, але було холодно, дарма що весна вдалася цього року рання. Вихолола за ніч вода просто шпарила шкіру, Антін же лив і лив, аж поки я сказав годі.

Витершись цупким полотняним рушником, я заходився поливати Антонові. Він роздягся до пояса. У нього були сухі, але, певно, міцні, як мотуззя, м'язи, що напиналися під смаглою шкірою.

— Лий, лий! — заохочував мене Антін, і я не жалів води. Коло діжки набігла чимала калюжа. Ягола кректав і вдоволено форкав. — Ух! Як, повідіму, з ополонки!

Снідали ми втрьох: Оленка, я й він. Паша нікуди не квапилась і чекала, поки попрокидаються діти.

— Ви їжте, — підохочувала вона. — Ми свої, а вам на роботу.

Словом «свої» Паша називала тих, що лишались удома: себе й дітей. Точнісінько так казала завжди й моя мати. Їли ми пісний борщ і засмажену олійкою мамалигу. Антін пропонував винити й по чарці, я спершу відмовлявсь, але він дуже наполягав і схилив мене до згоди.

Після сніданку Оленка почала квапитися.

— Ти йдеш? — поспитала вона, і я встав з лави, та шуряк розпорядився по-іншому:

— Іди сама. У нас, повідіму, діла мужські.

Я не знав, що він має на увазі, але сів. І коли моя дружина (я ще жодного разу не наважився називати її так уголос), побравши стару кухвайку та клуночок із обідом, пішла на роботу, Антін підморгнув мені:

— Ходьом у ту хату, побалакаємо.

Я встав і поплентав за ним. На тій половині віконниці ще були зачинені, і в кімнаті напували присмерки. На меншому ліжку спали покотом Антось і Колько. Мій шуряк сів коло столу й запросив мене:

— Сідай.

Передчуття не давали спокою, я відмовився сідати:

— Кажи так.

Й інтуіція не зрадила мене. Те, що я

1 ... 190 191 192 ... 291
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Яр», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Яр"