Читати книгу - "Науково-практичний коментар Кримінально-виконавчого кодексу України"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
• удосконалення діяльності органів і установ виконання покарань з питань дотримання прав і законних інтересів засуджених;
• поліпшення на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форми власності індивідуально-профілактичної та виховної роботи із засудженими до громадських або виправних робіт та особами, умовно-достроково звільненими від відбування покарання;
• організації трудового та побутового влаштування осіб, звільнених від відбування покарання, сприяння їх соціальній адаптації;
• забезпечення правового і соціального захисту персоналу органів і установ виконання покарань (п. 6 Положення про спостережні комісії).
При цьому під час здійснення своїх повноважень спостережні комісії не вправі втручатися в оперативно-службову діяльність органів і установ виконання покарань.
5. Здійснювати — втілювати в дійсність, перетворювати на дійсність, виконувати задумане.
Громадський контроль безпосередньо здійснюється громадськими організаціями та трудовими колективами.
Про громадські організації та трудові колективи див. коментар до ст. 160 КВК України.
6. Громадський контроль здійснюється:
— за місцем роботи або навчання;
— за місцем проживання осіб, звільнених від відбування покарання.
Як зазначено у ст. 43 Конституції України, кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку особа вільно обирає або на яку вільно погоджується. Гарантії забезпечення права громадян на працю визначені у ст. 51 КЗпПУ. Відповідно до ст. 1021 зазначеного Кодексу, однією з таких гарантій є, зокрема, право громадян на роботу по сумісництву. Таким чином, громадський контроль за особами, умовно-достроково звільненими від відбування покарання, має здійснюватися на всіх об’єктах їх працевлаштування (місцем їх основної та додаткової роботи (по сумісництву).
Місце роботи — підприємство, установа, організація, де робітник чи службовець виконує свою трудову функцію, а також місцевість, де розташовані відповідні підприємства, установи, організації.
7. Враховуючи, що за правовим положенням особи, звільнені від відбування покарання умовно-достроково, не мають якихось обмежень у виборі місця проживання. Вони можуть, як це випливає зі змісту ст. 33 Конституції України, вільно обирати місце проживання (крім проживання за кордоном — див. коментар до ст. 155 КВК).
Місце проживання — це місце постійного або переважного проживання громадянина. Місцем проживання неповнолітніх, що не досягли 15 років, або громадян, які перебувають під опікою, визнається місце проживання їх батьків (усиновителів) або опікунів.
8. Місце та форму (денну, заочну, дистанційну тощо) навчання особи, які звільнені від відбування покарання умовно-достроково, можуть обирати вільно у межах території України. Відповідно до чинного законодавства України про освіту, це можуть бути навчальні заклади І—ІV рівнів акредитації.
9. Крім спостережних комісій, громадських організацій і трудових колективів здійснювати виховну роботу і здійснювати контроль за поведінкою осіб, умовно-достроково звільнених від відбування покарання, мають право також служби у справах неповнолітніх і центри соціальних служб, які діють на підставі відповідних нормативно-правових актів України.
Зазначену діяльність вказані суб’єкти можуть здійснювати як безпосередньо, так і шляхом представництва. Порядок представництва регулюється главою 17 ЦК України (статті 237—250).
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 237 ЦК України, представництвом є правовідношення, в якому одна сторона (представник) зобов’язана або має право вчинити правочин від імені другої сторони, яку представляє. Представництво виникає на підставі договору, з інших підстав, встановлених актами цивільного законодавства (ч. 3 ст. 237 ЦК).
10. Систематичне проведення виховної роботи — це безперервна, та, що постійно повторюється, діяльність зазначених у статті, що коментується, суб’єктів громадського контролю.
11. Поведінка — це спосіб життя; сукупність дій і вчинків щодо оточення.
Указані у статті, що коментується, суб’єкти контролю не вправі втручатись, як це випливає зі змісту ст. 32 Конституції України, в особисте і сімейне життя осіб, звільнених умовно-достроково від відбування покарання, займатись оперативно-службовою діяльністю та посягати на їх законні права та інтереси (див. коментар до ст. 7 КВК).
12. Громадські вихователі входять до складу служб у справах неповнолітніх. Основне завдання цих суб’єктів громадського контролю — надання допомоги батькам або особам, що їх замінюють, у ресоціалізації неповнолітніх, звільнених умовно-достроково від відбування покарання.
Надання необхідної допомоги для неповнолітніх означає створення для них відповідних умов життєдіяльності: сприяння у влаштуванні у школи-інтернати, в опікунстві, наданні консультацій у навчанні, роботі, працевлаштуванні, наданні медичної та матеріальної допомоги тощо. Зокрема, як зазначено у п. 14 постанови Пленуму Верховного Суду України від 26 квітня 2002 р. № 2 «Про умовно- дострокове звільнення від відбування покарання і заміну невідбутої частини покарання більш м’яким», щодо осіб, які вчинили злочин у віці до 18 років, суд повинен з’ясувати, де вони проживатимуть, працюватимуть або навчатимуться, якщо до них буде застосоване умовно-дострокове звільнення від відбування покарання.
Стаття 162. Заходи громадського впливу щодо осіб, умовно-достроково звільнених від відбування покарання1. До умовно-достроково звільнених від відбування покарання осіб, які ухиляються від громадського контролю, збори трудового колективу або громадська організація можуть застосовувати захід впливу у виді громадського попередження.
2. У разі систематичного порушення громадського порядку особою, яка відбувала покарання у виді позбавлення волі за тяжкий або особливо тяжкий злочин чи була двічі засуджена до позбавлення волі за умисні злочини й умовно-достроково звільнена від відбування покарання, трудовий колектив або громадська організація можуть порушити клопотання перед органом внутрішніх справ про встановлення за нею адміністративного нагляду.
1. Ухилятися означає намагатися не робити чого-небудь; не брати участь у чомусь, відсторонятися від чогось; уникати. До осіб, умовно-достроково звільнених від відбування покарання, за
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Науково-практичний коментар Кримінально-виконавчого кодексу України», після закриття браузера.