Книги Українською Мовою » 💙 Історичний роман » Минуле поколінь, Павлюк Олександр 📚 - Українською

Читати книгу - "Минуле поколінь, Павлюк Олександр"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Минуле поколінь" автора Павлюк Олександр. Жанр книги: 💙 Історичний роман. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 2 3 ... 67
Перейти на сторінку:

Кінь на ім’я Верес, рушив вперед, як раптом, Яким почув біг іншого вершника, що наближався позаду і його дуже чітке: «Стій но заразо», дало зрозуміти, що проблема з клячою, виникає не вперше.

- Чи ви є паном, Якимом Глондаром?, - хлопець на рудій кобилі під’їхав правіше й намагався заспокоїти норовливий характер своєї тварини.

- Так, це я.

- Ооо, - втішно зреагував хлопець, - То не обманули мене. Я пане, звуся Шипилякою і маю для вас листа, - поспішно, але важно вимовив хлопець і почав ритися в сумці.

- А дозволь но спитати, чому Шипиляка?, - сказав Яким.

- Шо-шо?

- Нічого.

Верес струсонув головою і пошкрябав ногою по землі.

- Ось де він! - Вигукнув хлопець і додав, - Добре мені заплатили, шем такого не мав, шоби за один лист цілий мішечок грошей.

Яким взяв до рук конверт, який був запечатаний воском із зображенням його родинного герба: хижий птах, зверху над яким красувався козацький хрест, оточені по колу надписом на латині «Ad cogitandum et agendum homo natus est», що перекладалося як «Для думки й дії народжена людина»

- Добречко, бувайте пане!, - Сказав гінець і почав розвертати свою руду кобилу.

- Зажди, хто дав тобі доручення?, - Запитав Яким.

- Пан Свирид Глондар, важний певне чоловік, грошей на такі речі не жаліє, а я як візьмуся за шось, то обов’язко доведу до справу кінця. Прощавайте!

Яким вдячно кивнув і лиш як гінець зник, подумав: «Він мабуть не з цих країв, тут окрім головної плати, великої, візьмуть ще за воду для коня і вівса»

Дочекавшись вільної дороги, Яким пустив Вереса галопом.

 

***

- Он воно як, - Дід Євтимій витягнув гачок з води, склав приладдя і поклав поряд, - «Чекатиму тебе в селі Рудня», - Повторюючи цитату з листа.

- З Чигирина до цього села їхати добу, то ж я зразу відправився, але коли приїхав, ні батька, ні його слідів не застав, - Яким дивився вниз, згадуючи як це було.

 

***

Село Рудня отримало назву від копальні, яку тут заклали, гадаючи, що неподалік в землі є корисні мінерали. Але люди яких селяни називали «копальники» нічого не виявили, зібрали все своє, а чоловік який керував процесом, дав компенсацію за харчі, якими люди люб’язно ділилися. В спомин про цю історію, село перейменували в Рудня, а кожен поважаючий себе старожил, розповідав, як воно все було, звичайно з домислами.

Яким в’їхав за дерев’яні «парадні» ворота, які стояли майже в кожному селищі і одразу ж почав шукати ознаки перебування свого батька, шукав запряжених ладних коней чи не по селянськи одягнених козаків, які те й діло, любили каваліритися до дівчат.

«Він міг бути й один, врешті, я не знаю причини, чому батько хоче зі мною зустрітися, чотири роки пройшло…»

Верес ступав рівною втоптаною дорогою по головній вулиці, діти з цікавістю дивилися на прибульця й гадали, що такого може ховатися під покривалом сідла. Яким побачив чоловіка, одягненого в кожух і характерний солом’яний капелюх, вирішив підійти і перш ніж сказати, чоловік випередив.

- Немає, поїхав без причини, але попередив, що з’явиться хлопець, схожий на тебе, - Чоловік сплюнув, обачливо подивився назад і тихо продовжив, - Їдьте прямо, головною дорогою, наткнетеся на закинуту хатину, в ній повинен переховуватися Свирид.

- Переховуватись від кого?, - З недорозумінням запитав Яким.

- А грім його знає, як швидко приїхав, так він і поїхав.

Яким потягнувся за кошелем з монетами, щоб віддячити селянину.

- Вам мабуть приписана плата…

- Ваш батько про все потурбувався, їдьте.

 

***

Верес біг так швидко, як лише дозволяло тіло, він був молодим конем і мабуть вперше Яким дозволив собі гнати тварину до зморення. Козак поважає свою зброю і не менше ставиться до коня, а коли приходить момент, він відплачує господарю тим, для чого й був народжений, нестись і вдихати повітря, залишати за собою сотні метрів з піднятою пилюкою від копит.

Яким не знав як довго потрібно бігти до місця, про яке йому сказав той селянин, може кілометри три, може десять, а може й батька там взагалі немає, може збрехали. В спробі обірвати ці нав’язливі думки, він знову прокрутив у своїй голові текст листа, написаний однозначно батьковим почерком:

 

«Сину, нам потрібно зустрітися. На момент одержання цього листа від гінця, ти будеш в Чигирині, по крайній мірі, я на це сподіваюся. Чекатиму тебе в селі Рудня, де раніше хотіли відкрити копальні для потреб московитів, відправляйся зразу, більшого в листі не напишу, щоб не прочитали лишні очі»

 

Починало вечоріти, захід був тусклим, що мабуть ні про що не говорило, як і бордові заходи сонця, чи навіть його затемнення. Яким не вірив прекметам, вважав це лишніми обмеженнями.

Дорогою траплялися поодинокі вози, які перевозили велитенські мішки, а де віл був один, перевозили менші. Що справа, що зліва, попереду чи навіть позаду, одні краєвиди. Степи, дикі ліси, вдалечі виднілися села, де палили сіно, запах якого пронісся навіть за кілометри і змішався з пилюкою. Лиш зупинитися і милуватися часу не було, Яким мав знайти батька, а серце підказувало, чим пізніше це станеться, тим гірше буде. Щось в середині підказувало, що насувається біда.

П’ять, шість, сім кілометрів позаду, а жодної хати не було. Якиму все ж довелось сповільнити коня, який служить вірно, але як і людина мусить перепочивати. Спина починала боліти від постійного знаходження в сідлі, як раптом, із задумів про локальне, його вибив запах не схожий на спалене сіно. Це був запах горілого дерева і плоті.

«Здається вже близько», - Подумав Яким.

 

***

- А чому ти подумав, що він буде саме там? Де залишки - там і мародери, а це не найкраще місце для сховку, якщо переслідують, - Повчально запитав Дід Євтим.

1 2 3 ... 67
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Минуле поколінь, Павлюк Олександр», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Минуле поколінь, Павлюк Олександр"