Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Дорогою ціною, Коцюбинський 📚 - Українською

Читати книгу - "Дорогою ціною, Коцюбинський"

230
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Дорогою ціною" автора Коцюбинський. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 2 3 ... 18
Перейти на сторінку:
class="p">- Ну, то не йди, го­лу­бе, се­лом, щоб не по­ба­чив хто… Я те­бе ду­хом пе­ре­хоп­лю чов­ном на той бiк, а там ча­гар­ни­ком, по­лем - та й вий­деш на шлях. Так без­печ­нi­ше бу­де.

Соломiя пi­дiй­шла до став­ка, ско­чи­ла в чо­вен i по­ча­ла ша­ри­ти на дни­щi.


- Капосний дiд, од­нiс вес­ло у кат­ря­гу… Ну, та дар­ма - обi­й­де­мось.


Одним зруч­ним ско­ком Со­ло­мiя опи­ни­лась на бе­ре­зi i з та­кою лег­кiс­тю ви­тяг­ла з ти­ну ко­ля­ку, мов­би то бу­ла заст­ром­ле­на ди­ти­ною ло­мач­ка.


Остап сiв у чо­вен, i Со­ло­мiя одiпх­ну­лась од бе­ре­га. Чо­вен плав­ко за­гой­дав­ся на во­лi, а да­лi ти­хо й рiв­но по­су­нув по во­дi над зо­ря­ми, що трем­тi­ли на днi бла­кит­ної бе­зод­нi. Со­ло­мiя з ти­хим смут­ком ди­ви­лась на Ос­та­па й чу­ла, як по її ви­ду ко­ти­лась сльоза за сльозою. Во­ни мов­ча­ли. Бу­ло б зо­в­сiм ти­хо, ко­ли б не пе­кельний хор, в яко­му жа­би, зда­ва­лось, на­ма­га­лись пе­рек­ри­ча­ти од­на од­ну.


Чорний панський гай по­ти­ху од­су­вав­ся на­зад, за­ку­ту­ючись во­лок­ну­ва­ти­ми пас­ма­ми бi­ло­го ту­ма­ну.


Човен стук­нувсь об бе­рег. Ос­тап пiд­няв свої сак­ви i по­цi­лу­вав­ся з Со­ло­мiєю.


- Бувай здо­ро­ва… Гля­ди ж, не за­бу­вай мо­го дi­ду­ся… Пе­ре­ка­жи, хай во­ни не жу­ряться. Вже я якось дам со­бi ра­ду…


- Добре, Ос­та­пе, пе­ре­ка­жу… Ну хай те­бе бо­ро­нить i хо­ва од ли­хо­го ма­ти бо­жа… Про­ща­вай!


Остап ско­чив на бе­рег, лег­ким ру­хом за­ки­нув на пле­чi сак­ви i не­за­ба­ром зник у ча­гар­ни­ку, а на чов­нi, як ве­ле­тенська ча­вун­на пос­тать, iще дов­го сто­яла Со­ло­мiя, спер­шись на кiл та вдив­ля­ючись у ча­гар­ник, де ра­зом iз Ос­та­пом зни­ка­ло її щас­тя.


Остап йшов навп­рос­тець, ми­на­ючи вузькi, кри­вi стеж­ки, про­топ­та­нi то­ва­ром й пас­ту­ха­ми. Йо­му був доб­ре знай­омий i сей ча­гар­ник iз обг­ри­зе­ни­ми ху­до­бою та ви­род­ли­ве пок­ру­че­ни­ми кор­ча­ми, й да­ле­ка око­ли­ця, що розп­ли­ва­лась не­ви­раз­ни­ми кон­ту­ра­ми се­ред нiч­ної тем­ря­ви. Одiй­шов­ши кiлька го­нiв, Ос­тап зу­пи­нив­ся й озир­нув­ся. Не­ви­раз­ною чор­ною пля­мою ле­жа­ло сон­не се­ло у ви­до­лин­ку, i тiльки в корч­мi яс­но свi­ти­лось оди­но­ке вi­кон­це й при­ко­ву­ва­ло до се­бе Ос­та­пiв пог­ляд. Се оди­но­ке свiт­ло се­ред со­н­но­го се­ла бу­ло не­мов ос­тан­нiм "про­ща­вай" рiд­но­го за­кут­ка, нит­кою, що в'яза­ла йо­го з батькiв­щи­ною, з усiм бли­зьким.) Але за хви­ли­ну вi­кон­це згас­ло, i Ос­тап по­чув, як ра­зом iз зник­лим свiт­лом в йо­го сер­цi щось ур­ва­лось i се­ло геть од­су­ну­лось од йо­го. Ос­тап не­по­мiт­но для се­бе зiтх­нув i ру­шив да­лi.


Чи то пiд впли­вом про­щан­ня й Со­ло­мiїних слiз, чи внас­лi­док ре­ак­цiї по пе­ре­жи­тих тур­бо­тах, йо­го об­гор­нув жаль. Чо­го са­ме бу­ло жаль, вiн не мiг би ска­за­ти, та й не ду­мав про те. Так, прос­то жаль стис за сер­це, пiдс­ту­пив до гор­ла. Якась струн­ка сер­деч­на бренькну­ла, за­чеп­ле­на тим жа­лем, а з ча­га­рiв та з нив, та­ких рiд­них i ми­лих - вiн се по­чув зра­зу,- на­тов­пом зня­лись дав­нi згад­ки ди­тинст­ва, не­яс­нi, не­ви­раз­нi, але ви­ма­га­ючi час­ти­ни сер­ця для зем­лi, яку вiн по­ки­дав те­пер на­вi­ки, мо­же.


Кожен ку­щик, гор­бок, до­лин­ка, кож­на сте­жеч­ка - все се бу­ло йо­му знай­оме, про­мов­ля­ло до йо­го. Тут, у то­ва­рист­вi од­но­лiт­кiв-пас­туш­кiв, за­во­див вiн без­ко­неч­нi гри­ща. Тут вiн пас панську ху­до­бу. Панську! Тим-то й ба, що панську. Та й хi­ба вiн сам за весь свiй двад­ця­ти­лiт­нiй вiк не був ли­шень панською ху­до­бою? Хi­ба йо­го батько, ма­ти, Со­ло­мiя, на­вiть дi­дусь йо­го, що хо­див у Сiч, а по­тiм рi­зав па­нiв в Ума­нi, хi­ба ж во­ни не ста­ли та­кою ху­до­бою?.. i Ко­ли б во­ни не бу­ли панським то­ва­ром, то не мiг би пан роз­лу­чи­ти йо­го з Со­ло­мiєю та си­лою од­да­ти їi за сво­го хур­ма­на, не мiг би си­во­го дi­ду­ся ка­ту­ва­ти на стай­нi на­га­ями… не пох­ва­ляв­ся б об­бi­лу­ва­ти Ос­та­па за смi­ли­ве сло­во.


- Оббiлуєш…- зло­рад­но ос­мiх­нув­ся Ос­тап до се­бе.- Шу­кай вiт­ра в по­лi…


I йо­му яс­но уяв­ля­ло­ся, як лю­ту­ва­ти­ме пан, дiз­нав­шись завт­ра, що Ос­тап утiк.


Коли б хоч дi­ду­се­вi нi­чо­го не ста­ло­ся че­рез йо­го… Та що йо­му ста­неться? Вiн уже ста­рий, не сьогод­нi-завт­ра пок­ла­дуть у яму… На згад­ку про дi­да Ос­тап по­чув щось теп­ле у гру­дях. Тi би­ли­цi-каз­ки про Сiч, ко­зацт­во, про бо­ротьбу з па­на­ми за во­лю, яких вiн слу­хав, за­таївши дух й не зво­дя­чи роз­жев­рi­ло­го ока з уст дi­до­вих, бу­ди­ли в ди­тя­чiй го­ло­вi хи­мер­нi мрiї, во­яцький за­пал. Не раз те­ля­та й вiв­цi, спо­кiй­но по­щи­пу­ючи тра­ви­цю в ча­гар­ни­ку, бу­ли свiд­ка­ми ко­зацьких на­па­дiв або уманської рiз­нi, ви­ко­на­ної пiд­па­са­ча­ми пiд про­во­дом Ос­та­но­вим. Во­ля, во­ля i во­ля! Се ча­рiв­не сло­во, спо­ети­зо­ва­не сто­лiт­нiм дi­дом, роз­па­лю­ва­ло кров у хлоп­ця, а де­да­лi, з лi­та­ми, пiд впли­вом вит­во­ре­них пан­щи­ною умов, при­би­ра­ло бiльш конк­рет­ну фор­му, глиб­ше зна­чен­ня. На­род стог­нав у не­во­лi, але стог­нав по­тай, не про­тес­ту­ючи, I ко­ли Ос­тап, ви­ко­ха­ний дi­дом у дав­нiх тра­ди­цi­ях, здiй­мав рiч про те, що по­ра вже ви­су­ну­ти шию з пан­сь­ко­го яр­ма, лю­ди спо­чу­ва­ли йо­му, але да­лi спо­чут­тя дi­ло не йшло. Знай­шлись на­вiть та­кi, що вкла­ли па­но­вi в уха бун­тiв­ни­чi ре­чi мо­ло­ди­ка - i от те­пер Ос­тап, скривд­же­ний i цько­ва­ний, му­сив ки­ну­ти рiд­ний край. Йо­му бу­ло лiт де­сять, як iз-за Ду­наю, з Сi­чi, приїзди­ли до них у се­ло емi­са­ри. Вiн їх доб­ре пам'ятає. Ле­жа­чи на пе­чi i уда­ючи, що спить, вiн чув, як во­ни дов­го го­мо­нi­ли з дi­дом, опо­вi­да­ли про ту­рецьку зем­лю, про та­мош­нi по­ряд­ки, ка­за­ли, що пiд тур­ком доб­ре жи­ти, й зак­ли­ка­ли лю­дей на вiльнi зем­лi. Дiд ли­шив­ся, бо хо­тiв умер­ти на своїй сто­ро­нi, а дядько Па­нас як пi­шов, так i по сей день Ос­тап iшов уже з го­ди­ну. Вiн не по­мi­тив, як ми­нув ча­гар­ник i вий­шов у по­ле. Безк­раї ла­ни зе­ле­но­го збiж­жя, що са­ме кра­су­ва­лось у той час, дрi­ма­ли се­ред ти­хої но­чi. Бу­ло так ти­хо, що Ос­та­по­вi кро­ки лу­на­ли в по­лi, мов гу­пан­ня цi­па на то­ку. Але вiн то­га не по­мi­чав; як­не по­мi­чав ве­лич­ної лiтньої но­чi, що роз­ля­га­лась по без­к­раїх прос­то­рах, та­ких свi­жих, зе­ле­них, за­паш­них. Вiд пру­д­кої хо­ди Ос­та­по­вi зро­би­ло­ся душ­но. Вiн сiв на ме­жi i роз­зув­ся. Приємний хо­лод прой­шов по йо­го тi­лу i при­нiс йо­му по­лег­кiсть…


Тим ча­сом тем­на бла­кить нiч­но­го не­ба по­ча­ла пот­ро­ху блi­д­ну­ти. Зi схо­ду дих­нув вiт­рець i овi­яв Ос­та­па. I враз Ос­та­по­вi зро­би­лось ве­се­ло i лег­ко. Вiн по­чув­ся на во­лi. Мо­ло­да не­вит­ра­че­на си­ла хви­лею вда­ри­ла в гру­ди, роз­ли­лась по всiх жи­лах, зап­ро­ха­лась на во­лю Ос­тап зiр­вав­ся на рiв­нi но­ги i не пi­шов, а по­бiг да­лi. Йо­му хо­тi­лось гук­ну­ти на всi ле­ге­нi сло­ва­ми пiс­нi або хоч крик­ну­ти, взя­ти отак щось у ру­ки - ве­ли­ке, мiц­не - i зла­ма­ти йо­го. Але вiн здер­жавсь.


Вiя йшов те­пер пруд­ко, сильно ви­ма­ху­ючи цiп­ком, мов усю си­лу свою мо­ло­де­чу вкла­дав i в ту хо­ду, i в

1 2 3 ... 18
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Дорогою ціною, Коцюбинський», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Дорогою ціною, Коцюбинський"