Читати книгу - "Яр"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Яр" автора Іван Іванович Білик. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 212 213 214 ... 291
Перейти на сторінку:
закип'ятили снігової води й уперше за останні десять діб хоч трошки вгамували голод. Кастусь ожвавився, навіть очі в нього заблищали, а я подумав: чи багато треба людині для певної втіхи? Часом було досить одного чорного закам'янілого сухаря.

Тоді ми почали один по одному виходити з печери, яка на цілу добу стала нашим рідним домом. Коли б один з нас бодай спинився й закликав інших теж спинитись і все зважити, завагатися й повернутися назад, до рятівної печери, діждатися знову ночі, сподвижниці й захисниці всіх на світі втікачів!.. Але нікому з нас повіко не сіпнулося, не провістило лиха. Кастусь Матусевич виступив із печери, потоптався на чистому снігу, лише де-не-де поцяткованому звірячими ланками, і здивовано спитав у нас обох:

— І чего тэта ано ад мяне смердзіць брыдка?

Ми ще раз розповіли білорусові про двох песців, про яких він, перебуваючи вчора вранці в стані страшенної перевтоми, зовсім забув. Тепер я й сам принюхався. У печері ми вже були звикли до того запаху, а тепер, на чистому повітрі, я відчув його з новою силою. Та це тривало тільки мить. Мороз був дуже сильний, а від сильного холоду нюх завжди притуплюється й навіть сходить до нуля.

Ми ще мали можливість повернутись, один утрачений день у нашому становищі нічого не вирішував, але ніхто бодай не перечепився й не спіткнувсь на ліву ногу, щоб спинитися й ще раз поспитати себе: куди я йду?..

Яким ступив уперед, за ним дибав Кастусь, а я намагався не порушити вовчого сліду. Якщо б нас вистежив котрийсь пес Потапова, то подумав би, що тут пройшла людина, а не три. Ми вийшли на дзеркальну кригу середини Колими й певний час по інерції рухалися так само вервечкою, хоча слідів на кризі не лишалося. Хвилин за п'ятнадцять річка повернула круто ліворуч, і коли ми подолали цей закрут, раптом над замерзлим плесом розлігся постріл.

Ми не могли второпати, хто й звідки стріляє, бо звук тричі відлупив і затіпався між стрімкими сопками обабіч Колими. І доки ми розгублено крутили головами, чи не помітимо де самотнього мисливця-тунгуса, почувся людський голос:

— Ну, мандавошки, тудырастритуды вашу мать, пымались?!

Тепер ми вже повернули голови в той бік, звідки кричали. Високо вгорі, на гребені тієї самої довгої сопки, у підніжжі якої лишилася наша печера, стояло двоє вершників, а біля них вештався пес. Один із вершників підняв над головою карабін і знову щось крикнув, але цього разу ми за вітром нічого не розібрали. Ми не мали жодних сумнівів, хто один з тих вершників. То був, безперечно, Ципльоночок, про існування якого ми вже були забули, бо він давно зник з нашого концтабору.

— Эй, мандавошки! — знову чітко почули ми. — Поднимайся немедленно суда, так-перетак вашу!.. Ну!..

Ми ще стояли нерухомо, паралізовані несподіваною зустріччю, зовсім недалеко від нас тьохнула куля, після чого згори долинув постріл. Ципльоночок крикнув:

— Перестреляю, как сук!.. Ви и так уже слишком давно списаны!..

Коли об кригу вдарилася і захурчала стрімко вгору третя куля, Яким наче прокинувся й сказав:

— Ходімте.

І першим рушив до того берега, над яким високо вгорі стояли два вершники з вівчаркою...

Розділ двадцять шостий

Німці посилено готувалися до великих операцій. Битва в районі Курська мусила стати реваншем за поразку на Волзі й остаточно переважити терези ратної фортуни на користь визволителів Європи від більшовицької холери.

Але дуже частими стали авіаційні наскоки противника, до того ж його бомби надто точно лягали в ціль: руйнували мости на залізницях, якими йшла техніка й боєзапаси на плацдарм майбутнього наступу, влучали в спеціальні ешелони, які гуркотіли на північний схід за суворо таємним розкладом. Тут, безперечно, діяли зрадники-партизани й інші підпільні бандити, які вивідували й передавали секретні дані на той бік фронту — більшовикам. Тому ставка німецького командування віддала наказ повести ще рішучішу боротьбу зі зрадниками на всій окупованій території.

Лейтенант Газе викликав до себе Афіноґена Горобцова та Максима Нетребу й заявив одверто:

— Зрадник, мої панове, серед вас.

Начальник української поліції ніяково запереступав з ноги на ногу (лейтенант так і не запросив їх сісти) і спитав:

— Так-таки среди нас, господин лейтенант? Среди нас двоих?

Німець подивився йому просто у вічі й проказав:

— Розклад військових ешелонів, пане поручнику, відомий тільки українській поліції.

Афіноґен ухопився за видимий козир і заперечив:

— Как это только украинской? А разве немцы не знают его?

Газе презирливо підібгав губи:

— Ви думаєте, зрадника належить шукати серед нас? Ви несерйозна людина, пане поручнику. Просто несерйозна.

Афіноґен пошкодував за свою нерозважливість, але слово вже було кинуто й відступати не мав куди. Він по якійсь хвилі надзвичайно ґречним тоном звірився:

— А не могло получиться, что изменник не... — Він мало знову не сказав «не серед нас», але отямився й виправив себе на ходу: — Что изменник где-то в другом месте, а не в нашем районе?

Німець роздратовано ляснув долонею по столі:

— Коли б кожен міркував так, як ви, то зрадникам би велося дуже вільно!

Він устав і підійшов до Афіноґена майже впритул:

— Ви не бачите далі свого носа. Найбільше бомбових наскоків трапляється від нашої станції на схід. Це вам відомо?

Афіноґен похилив голову. Газе підійшов до Максима і спитав:

— А вам, пане підпоручнику?

Максим витримав його погляд і відповів зовсім не те, що

1 ... 212 213 214 ... 291
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Яр», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Яр"