Книги Українською Мовою » 💛 Інше » Гуляш із турула 📚 - Українською

Читати книгу - "Гуляш із турула"

221
0
26.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Гуляш із турула" автора Кшиштоф Варга. Жанр книги: 💛 Інше / 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 21 22 23 ... 42
Перейти на сторінку:
альбоми, поцвілі романи, юнацькі щоденники, шкільні фотографії людей, що сьогодні вже не живуть. Хтозна, може, на цьому фото за двісті форинтів одна з двох осіб також уже померла?

Коли настає час ломтолоніташу, можна без клопоту викидати на вулицю все, що вдома зайве і заважає, все, що непрактичне, поламане. Але також і те, що нам щось пригадує, що асоціюється із пройдешнім, від чого хочемо якнайшвидше звільнитися, як від нав’язливого залицяльника, який дошкуляє нам листами та телефонними дзвінками. Під час ломтолоніташу тротуари завалені розбитими меблевими стінками шістдесятих років, пожовклими холодильниками «Легел», пральними машинками «Гайду» з вирваним ілюмінатором дверцят, старими радянськими пилососами «Ракета», великими пластмасовими дисковими телефонами, магічними полотняними кльошами старих торшерів. Через ломтолоніташ Будапешт стає ще більш меланхолійним, показує свої нутрощі, випотрошує пам’ять.

У Будапешті мені найбільше подобаються його окраїни. Все, що знаходиться поза досяжністю спрощених карт Budapest City Spy Мар для пройдисвітів із усіх усюд або маленьких карт середмістя, які дарують у готелях. Мене цікавлять райони, в котрих місто губить свою величну урбаністичність, ту гордо зів’ялу цісарсько-королівську відразу, запилюжений лиск міленіума, котрий проломився понад сто років тому; іноді з’являється враження, неначебто це було справді останньою визначною подією в цьому місті. Я люблю прогулянки районами старої одноповерхової забудови, будинків із городами та садами, мешканці яких вірно залишаються в освоєних околицях і не вириваються до центру, на вулицю Ваці, ані навіть на Нодькюрут. Це райони, якими на міських маршрутах їздять старі темно-сині моделі «Ікарусів» 260 і 280, повністю витіснені з центру. Отож зрідка я люблю сісти в короткий «Ікарус» 260-ї моделі дев’яносто дев’ятого маршруту на розі Нодькюрут і Нейпсінгаз утцо і їхати аж до Кішпешта, через Векерле телеп[45] або ще дальше, до Пестержейбет. Можна також сісти в автобус дев’яносто п’ятого маршруту біля стадіону імені Ференца Пушкаша і їхати аж до Пестсентльорінца або тролейбусом номер вісімдесят — з вокзалу «Келеті» до XIV району, в околиці, де він межує з XVI районом. Йдеться про те, щоб їхати туди, де нема нічого цікавого, жодного місця позначеного моєю молодістю, жодних легендарних базарів, туди, де нема нічого, окрім того, що на тісних вулицях, у малих одноповерхових хатах всього-на-всього проходить життя. І саме там я якраз його помічаю, тільки там по-справжньому й інтенсивно відчуваю своє щоразу швидше проминання, можливо, тому, що там нічого не відбувається і не змінюється.

Дуже люблю пештські тролейбуси. Так, саме пештські, а не будапештські. Вони курсують тільки на тому березі ріки, мимохіть підтверджуючи його урбаністичність. Адже коли говориться про поїздку до столиці, то кажуть, що їдеться до Пешта або з Пешта, якщо в ньому мешкаєш — то ти пештець і в тебе пештська зарплата, пештське життя і пештські розваги. Будин — це тільки елегантна прибудова до справжнього міста, хоч і охайніша, і гарніша, та однак ще досі не заслужила на рівноправне об’єднання з Пештом. Отже, я люблю пештські тролейбуси і їжджу ними при кожній нагоді. Абсурд! Неозброєним оком видно, що тим самим я видовжую собі шлях, бо ту ж саму віддаль міг би набагато швидше подолати, скажімо, їдучи трамваєм із пересадкою на метро, і при цьому добряче зекономив би час. Пештські тролейбуси їздять неквапливо, викручують зиґзаґи вузькими вуличками VI, VII або XIV районів, до того ж, мені не хочеться економити час. Час потрібно проживати, а не заощаджувати, бо в якусь мить виявиться, що всі ті часові заощадження й так з’їла екзистенційна інфляція.

Нумерація пештських тролейбусів починається від сімдесятого маршруту із сполученням: площа Кошута — Ержейбет Кірайней утцо. А все тому, що тролейбуси в післявоєнному Будапешті запущено з нагоди сімдесятої річниці з дня народження Іосіфа Сталіна — черговий подарунок радянського народу для чергової братньої країни. Сталося це двадцять першого грудня 1949 — коли відзначався день народження Сталіна замість Різдва Христового.

Тролейбуси, наче мавзолей Леніна, — свідчення перемоги неживої матерії над людською: Сталін помер, а будапештські тролейбуси далі їздять, як і той мавзолей, що все ще стоїть. На пештських вулицях і досі можна побачити старі, поржавілі, квадратоподібні, страшенно незграбні радянські тролейбуси серійної моделі «ЗІУ-9». Вони, щоправда, не застали часів Сталіна, але Брєжнєва — так.

Іноді я їду на окраїну міста, до Ракошсентмігая, до Кішпешта та інших кварталів Зуґлова, що йдуть після Бошняк тейр. Мені подобається дорога з площі Боррош, що біля вокзалу «Келеті», на Бошняк тейр. Автобус сьомого маршруту їде по дірявому брукованому проспекту Тюкюль ут, наче по вищербленій клавіатурі фортепіано. Посередині проспекту пролягають трамвайні рейки недіючих маршрутів; колись тут проходив шістдесят сьомий трамвай, але оскільки рейки вже непридатні для використання, ось уже багато років тимчасово курсує автобус номер 67-Б. Натомість старі трамваї типу «УВ», котрі колись обслуговували шістдесят сьому лінію, перетворились хіба що на спомини меланхоліків, які висять на інтернет-сторінках, спеціально присвячених цьому маршруту або ж узагалі трамваям «УВ». Ще донедавна «УВ-и» їздили по дев'ятнадцятому, сорок першому, сорок сьомому та сорок дев’ятому маршрутах, гойдаючись та скриплячи, — старі, квадратні коробки, які зняли з конвеєра більш як півстоліття тому. Ось справжній символ Будапешта — у додатково причеплених вагонах були прикріплені дерев’яні лавиці, а шиби регулювалися маленькими ручними корбами. Машиніст на кінцевій зупинці витягував пантограф за допомогою мотузки, а набирав швидкість чи гальмував спеціальною корбою. «УВ» був справжнім транспортним музеєм на колесах, рейковим банком минулого, що пам’ятає диктатуру Ракоші, вибух 1956 року, кадарівську малу стабілізацію, перелом 1990 року. Саме такий жовтий трамвай тягнуть за собою герої «Будапештських повістей» Іштвана Сабова. Такий трамвай — їхній дім, у ньому живуть, хворіють, сваряться, зачинають та народжують дітей. Будапешт власне і є тим одним величезним трамваєм, що проїжджає крізь час та історію, везучи пасажирів разом з їхніми буднями і святами. Я користуюсь найменшою нагодою проїхатись будапештськими трамваями, бо в них знаходжу якийсь дивний спокій, перестаю поспішати, налаштовуюсь на роздуми. Так, не побоюсь признатись — меланхолійні роздуми. Віднедавна з маршрутів зняли трамваї «УВ», і зараз місце найдревніших зайняли ті, що випускались на заводі «Ґанза» десь поміж шістдесятими та сімдесятими. Отож, більшість із них — це мої однолітки, і тепер саме вони перебрали на себе роль носія будапештської пам’яті тих часів: комуністичного добробуту сімдесятих та вісімдесятих, зміни системи, перших демократичних урядів, нової свободи і капіталізму наприкінці ХХ століття і зовсім недавніх заворушень та своєрідної малої угорської громадянської війни. Вже більше сорока років вони курсували на лініях номер чотири та шість на Нодькюрут, але зараз

1 ... 21 22 23 ... 42
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Гуляш із турула», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Гуляш із турула"