Книги Українською Мовою » 💙 Пригодницькі книги » Робінзон Крузо 📚 - Українською

Читати книгу - "Робінзон Крузо"

4 347
0
26.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Робінзон Крузо" автора Даніель Дефо. Жанр книги: 💙 Пригодницькі книги. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 21 22 23 ... 72
Перейти на сторінку:
лікування, яке так допомогло мені вчора, — зробив настоянку тютюну на ромі, але випив не так багато, як напередодні. Листя я вже не жуваві над димом не дихав, і тому наступного дня, 1 липня, почувався гірше. Напад лихоманки повторився, проте був він не таким шаленим, як перед тим.

2 ЛИПНЯ. — Лікувався всіма трьома способами. Як і перше, аж голова закрутилася від тютюну; до того ж я подвоїв дозу настоянки.

3 ЛИПНЯ. — Напади цілком припинилися, та я ще не поновив сили до кінця. Поки я остаточно приходив до тями, думки мої весь час крутилися навколо тих самих слів: «Я тебе порятую». Неможливість порятунку тисла на мене, та зненацька інша думка зринула у свідомості: чи не забагато я мрію про порятунок із безлюдного острова? Може, насправді порятунок уже здійснився, — адже я видужав від страшної хвороби? А на це я й не звернув уваги! Маю бути вдячним за цей порятунок — чого ж більшого я так прагну? Серце моє стислося, я став на коліна і щиро подякував Господу за чудесне одужання.

4 ЛИПНЯ. — Зранку дістав Біблію і почав читати Новий Заповіт. Читав стільки, скільки міг, і все згадував свій жахливий сон і слова грізного чоловіка: «Ніщо не спонукало тебе до каяття»… Я щиро каявся за своє минуле життя, і тоді вперше з'явилася віра, що Бог мене почує.

Та слова псалма «до Мене поклич, — Я тебе порятую» зараз дещо змінили свій сенс. Спершу за ПОРЯТУНОК я вважав визволення з безлюдного острова — хоч яким великим був острів, та для мене він залишався неволею, в'язницею, якої гірше й бути не може. Але тепер, споглядаючи своє минуле життя, я бачив ПОРЯТУНОК в іншому — у звільненні від тягаря провини, який тиснув на мене усі ці роки. Я не страшився самотності — і не просив звільнення від неї. Якщо хтось читатиме мої записи, нехай знає: порятунок духовний — це більше благословення, ніж порятунок тілесний.

Та повернімося до щоденника.

Становище моє поліпшилося — хоч у житті нічого не змінилося, проте багато змінилося в моїй душі. Я заспокоївся, здоров'я відновилося. Я подбав про все, щоб якнайвигідніше облаштувати своє щоденне існування.

4–14 ЛИПНЯ. — Усі дні я здебільшого прогулювався з рушницею, щодня потрошку, як людина, яка відновлює сили після серйозної хвороби. Ліки, які я застосовував, навряд чи колись використовувалися саме так, та я й нікому не раджу їх вживати. Хоча лихоманка й гарячка минулися, слабкість у тілі лишалася ще довго. Після хвороби я зробив один важливий висновок: у сезон дощів у жодному разі не можна перебувати довгий час надворі, особливо коли дме шалений вітер. У вересні-жовтні нема таких вітрів, і тому дощі в цей час не такі небезпечні.

Розділ 7

Досвід землеробства

На лиховісному острові я мешкав уже понад десять місяців. Надії на визволення не було — я був цілком переконаний, що нога людська не ступала у цій місцевості. Тепер, коли моя оселя була добре укріплена, я вирішив краще розвідати острів — може, знайду корисні рослини чи те, про що досі й не здогадувався.

Ретельне дослідження острова я розпочав 15-го липня. Насамперед я прогулявся вглиб острова берегом лиману, в якому зазвичай причалював плоти. За дві милі я помітив, що морська вода вже не сягає сюди, а в лиман впадає річечка зі свіжою джерельною водою.

Зараз був сухий сезон, тож річечка майже пересохла. На берегах її розкинулися зелені луки — рівнинні, вкриті травою; трохи далі від берега, куди не сягає вода навіть під час розливу річок, ріс тютюн — зелений і з напрочуд міцними стеблами. Знайшов я й інші рослини, але не знав їхніх назв; можливо, це були корисні рослини, тільки я не відав їхнього призначення. Я шукав коріння маніоки, з якого індіанці печуть хліб, але воно мені не трапилося. Зустрілися мені зарості алое, та я не знав, яка з них користь. Бачив я також цукрову тростину, але дику, яку важко вирощувати для виготовлення цукру.

Поки що я задовольнився побаченим і повернувся додому, міркуючи, яким чином мені перевірити різні рослини й плоди — які з них добрі, а які ні. Поки я мешкав у Бразилії, я так мало звертав увагу на дику природу, а які-не-які знання рослин у моєму сьогоднішньому становищі могли б мені дуже придатися.

Наступного дня, 16-го числа, я знову вирушив тою самою дорогою, але зайшов далі, ніж учора, й побачив, що річечка щезла, з нею щезли й луки, а натомість попереду проглядала лісиста місцевість. Тут росли різноманітні плоди; під ногами мені щораз траплялися дині, а з дерев звисали грона винограду. Лоза виноградна вилася по деревах, і грона були якраз у самому соку — стиглі та смаковиті. Відкриття здивувало й потішило мене, хоча я боявся наїдатися досхочу, пам'ятаючи один випадок із власного життя: коли я був у неволі в Африці, кілька англійців-рабів загинули від гарячки, яку викликало споживання місцевого винограду. Тож я вирішив висушити виноград на сонці, а потім їсти родзинки, які матимуть м'якшу дію на організм; до того ж я зможу їх їсти, коли сезон винограду скінчиться.

Весь вечір я провів тут і навіть не повернувся на ніч додому, — це була перша ніч, коли я спав не у власній оселі. Спав я на дереві і виспався добре, а наступного дня продовжив розвідку. Я пройшов близько чотирьох миль увесь час на північ; вдалині стриміли верхівки пагорбів. Нарешті я помітив розколину в горах, з якої било прісне джерело. Струмок спускався на схід, а навколо нього буяла зелень — яскрава й багата, наче рукотворний садок.

Я спустився в долину, досліджуючи її з дивним відчуттям утіхи, — важко було уявити, що все це належить мені, що я — володар і король усього острова. Безліч какао-дерев росли довкруж мене, а ще апельсини, лимони, солодкі цитрини. Це були дикі дерева, майже без плодів, та може, зараз була й не найкраща пора для них. Зібрав я тільки зелені лайми — смачні та корисні. Лаймовий сік я пізніше змішував із водою й отримував напій, який чудово освіжав.

Я назбирав стільки плодів, що час було повертатися додому. Я вирішив зробити запас винограду, лимонів і лайму на сезон дощів, який уже наближався. Для цього я склав зібраний виноград, лимони й лайми на три купи і, взявши з собою потрошку з кожної,

1 ... 21 22 23 ... 72
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Робінзон Крузо», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Робінзон Крузо"