Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » На скрижалях історії 📚 - Українською

Читати книгу - "На скрижалях історії"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "На скрижалях історії" автора Олександр Васильович Вітров. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 22 23 24 ... 142
Перейти на сторінку:
меншу кладе на покутньому боці столу під образи. Оце й є бабине зіллячко.

На копичці під столом ставить черепок, у якому жевріє вогник і куриться ладан, хата наповняється святочними пахощами. По соломі, настеленій по долівці, ходять аж до третього дня Різдва, або до вдосвіта на Новий рік. Після цього сіно виносять і палять на дорозі, біля воріт, або в садку. Іноді через цей вогонь стрибають. Під столом коло сіна батько накладає ще залізяччя, принесеного з кузні — леміша від плуга, гистика без держака й сокиру. Дітлахи торкаються босоніж тих залізяк по кілька разів, щоб були ноги тверді, як залізо.

На свят-вечір мама ставить на стіл дванадцять пісних страв. Найголовніша — кутя. Трапезу починають обов'язково з неї, вона символізує єднання з Богом і світом померлих. Зі столу її не прибирають, а залишають на ніч — для душ покійних. Мак, який додають до куті, символізує мучеництво Ісуса Христа, мед — чистоту, надію, оптимізм, солодкість Божого слова.

На стіл ставить карачун (круглий буханець хліба домашньої випічки, калач), який уособлює смерть і воскресіння. Горох і квасоля — християнське життя в домашній, сімейній церкві, єдність роду, капусняк — це знак єдності навколо однієї основи — Христа-Бога. Борщ нагадує про дітей, убитих у Вифлеємську ніч за наказом Ірода, а голубці ставить як символ голуба, який уособлює мир. Риба — знак християн, один із символів Ісуса Христа, у перших літерах грецького слова «риба» зашифровані слова «Ісус Христос», «Спаситель», «Син Божий». Вареники означають — достаток і ситність, а пампушки — щастя, здоров'я й добробут. Гриби несуть у собі дві природи Ісуса Христа: божественну (шапка) й земну (корінець), а часник символізує очищення від гріхів і здоров'я. Його мама кладе на чотири кутки столу, а потім усі його споживають, щоб зуби не боліли. Узвар означає — життя людини, дароване Богом. На святвечір існує традиція — усі члени сім'ї їдять страви з однієї тарілки.

Того, хто переступає поріг хати вранці першим, називають першим полазником. За народними віруваннями, він привносить до родинної оселі гармонію й добробут, щастя або невдачу в прийдешньому господарському році. Якщо гарний молодик із грішми — ознака добра: упродовж цього року всі будуть здорові в хаті й водитимуться гроші. Якщо ж старий, кволий та ще й бідний завітає ознака погана: у хаті будуть хворі й заведуться злидні... Та найгірше, коли стара жінка заплутає до хати — то вже не жди добра. Тому зранку в день Третьої Пречистої люди старі або бідніші заходити до чужих осель стримуються. Це повір'я також стосується Різдва й Великодня. До того ж недобрий знак, коли цього дня приходять сторонні щось позичати.

Так ведеться в Україні, на Івановій батьківщині вдома, а зараз доля відірвала його від рідної хати та й закинула на чужину. Тільки в його серці горить і не згасає світлий вогник того далекого дитинства.

V

Якось у казармі з'явився черговий офіцер і чоботом ударив у портрет царя Миколи II, що на весь зріст стояв у золоченій рамі між двома великими вікнами. Брязнуло й посипалося розбите скло. Він сповістив:

— Цей владика більше не царствує, у Петербурзі йде революція. Цар Микола зрікся престолу, його й всю сім'ю арештували.

Упав нарешті гнилий царат Московської імперії в березні 1917 року, від першого ж стусана складеного з українців Волинського полку в Петрограді.

А війна продовжується. Навчальна команда, як більмо на оці, щоденно на полі, по пояс у снігу. На найближчу неділю всі лаштуються на маніфестацію з червоними прапорами. Українські ж офіцери сформували цілий батальйон з українців і хочуть вийти з портретом Т. Г. Шевченка, а образу немає. У когось знайшлася обкладинка з пачки цигарок, на якій була невелика мальована парсуна Тараса Шевченка в шапці й кожусі. Принесли Івану:

— Ти постарайся! Треба встигнути до виправи на демонстрацію намалювати на ватманському листі збільшену копію.

На маніфестації український батальйон крокував під жовто-блакитним прапором, спереду несли портрет Т. Г. Шевченка. Городяни, дивлячись на нього, перемовлялися між собою:

— То Родзянко.

— Ні, то Тарас Бульба.

Хоч земля, сповита білою казкою снігів, ще спочиває в безжурному сні, хоч твердий лід, як і раніш, сковує річки й озера, але в повітрі повіяло чимось юним, радісним, новим. Весна ще далеченько, та вірні її вісники вже гомонять про те, що скоро-скоро вона прийде... прекрасна, молода й змінить навколишній світ. Легкі, ледве вловимі подихи теплого вітру пробігають полями й долинами, а від помаху їх прозорих крил снігова кора стає пухкою. Небо привітніше синіє, та й сонце рідше ховається за хмари.

У Петрограді — тимчасовий уряд із поміщиків і капіталістів на чолі з Керенським. Він бажає довести війну до переможного кінця, вимагає на фронт живої сили, на передову з запасних полків направляються маршові роти. Росія свято виконує свій союзницький договір із Францією. У Аткарську на черзі маршові роти з молодих новобранців, але офіцерам не на часі посилати їх на «гарматне м'ясо», особливо українцям, бо знають, що в Києві постала вже своя, українська влада!

12 березня 1917 року, як тільки в Києві стало відомо про Лютневу революцію в Петрограді, був переобраний Виконком Київської міської думи й на чолі його став барон фон Штейнгель. Серед 12 членів Виконкому було 5 українців, у тому числі А. Ніковський (секретар) і С. Єфремов. 14 березня в Києві на підтримку нового режиму створився так званий «Громадський комітет», незабаром перетворений у «Раду об'єднаних громадських організацій», який об'єднав майже всі партії й організації міста.

17 березня 1917 року в київському клубі «Вітчизна» Товариство Українських Поступовців, до якого приєдналися представники українських партій, військових, кооператорів, робітників, студентів, учителів, православного духовенства, Українського наукового товариства, Товариства українських техніків і

1 ... 22 23 24 ... 142
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «На скрижалях історії», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "На скрижалях історії"