Книги Українською Мовою » 💛 Наука, Освіта » «Батько народів» очима часу 📚 - Українською

Читати книгу - "«Батько народів» очима часу"

241
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "«Батько народів» очима часу" автора Михайло Медуниця. Жанр книги: 💛 Наука, Освіта. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 22 23 24 ... 37
Перейти на сторінку:
ході битви. "Австрійські війська, — наголошував Енгельс, — переможені не союзниками, а глупотою і бундючністю їх власного імператора".

М. П. Я відчуваю, куди ви хилите... На жаль, Й. Сталін склав про себе високу думку, що є великим полководцем. Але він не мав професіональних воєнних знань, не володів відчуттям передбачення. А без цих якостей полководець немислимий.

Е. І. У біографії Сталіна його діяльність в роки громадянської війни в Царицині висвітлювалася таким чином: "Залізна воля і геніальна прозорливість Сталіна відстояли Царицин, не дали білим прорватися до Москви".

М. П. Почнемо з того, що в суворі роки громадянської війни В. І. Ленін не побоявся покликати на службу в Червону Армію близько 60 тисяч офіцерів і чиновників колишньої царської армії. Це було сміливе і мудре рішення. Командуючим Південним фронтом було призначено колишнього царського генерала П. П. Ситина...

29 вересня 1918 року він прибув до Царицина разом з членом Реввоєнради республіки Мехоношиним і командуючим 9-ю армією Єгоровим. На ранок відбулося засідання реввоєнради Південного фронту, до якого, крім Ситина, входили його помічник Ворошилов, Сталін і голова Царицинської ради Мінін. На першому ж засіданні реввоєнради Ситин пред’явив свої повноваження, де прямо вказувалось, що йому надається повна влада щодо ведення операцій і що в оперативні розпорядження командуючого ніхто не повинен втручатися.

Але Сталін, Мінін та Ворошилов вважали, що операціями фронту треба керувати колегіальне (всім разом). Мехоношин поїхав у Балашов для переговорів з Москвою, а Сталін 1 жовтня скликав нове засідання ревоєнради. На цьому засіданні — на третій день перебування Ситина в Царицині! — порушується рішення про відлучення Ситина від посади командуючого і призначення на цю посаду Ворошилова.

Репресії щодо військових спеціалістів за ініціативою Сталіна, який перебував там у ролі керівника продовольчої справи на Півдні Росії, набули широкого розмаху. Почалася терористична "баржова політика" — розстріли військспеціалістів на плавучих баржах-тюрмах. До числа ворогів був зарахований навіть видатний воєнний вчений, колишній російський генерал Снесарєв, військовий керівник Північно-Кавказького військового округу.

Е. І. Тоді, 1918 року, Снесарєв врятувався дивом, але всі вони — і Ситин, і Снесарєв, і Мехоношин, котрий немало доклав зусиль, щоб виправити становище під Царициним, були репресовані в 1930 році, після процесу над міфічною "монархічною організацією" воєнспеців...

"Важкий крок "тріумфіраратора" Про те, як Сталін зробився великим полководцем" Діалог журналіста Едмунда Іодковського та історика генерал-лейтенанта Миколи Павленка, доктора історичних наук, професора ("Советская культура", 23 серпня 1988)
* * *

— Іноді пишуть, що Сталін в кінці 20-х років перейняв троцькістські концепції будівництва соціалізму і навіть, як висловлюються деякі публіцисти, "перетроцкісти в троцькістів".

— Широке розповсюдження подібних думок характерне. Це один із розхожих постсталінських стереотипів: прагнення перенести відповідальність за насильство над селянами, за створення репресивного механізму влади та багато чого іншого зі сталінського керівництва (Сталін, Молотов, Каганович, Орджонікідзе, Куйбишев, Мікоян, Андреев та інші) на Троцького і загалом "лівих". Проте між самими лівими концепціями переходу до соціалізму, при всій їх неприйнятності, і сталінською практикою була принципова різниця. В основі підходу "лівих" до пошуку вирішень соціально-економічних проблем перехідного періоду лежали все-таки намагання збагнути, привести в дію якісь-то об’єктивні умови і засоби максимального прискорення індустріального розвитку країни. Що ж стосується сталінського керівництва, то воно просто ігнорувало ці умови, не рахувалось з об’єктивними законами, без хитань ішло на будь-які засоби. При цьому ідеї позичались і "справа", і "зліва"... Отож не будемо забирати у Сталіна та його групи право на авторство насильницької експропріації щодо селянських мас.

"Колективізація: як це було" ("Правда", 26 серпня 1988)
* * *

...Є підстава вважати, що Троцький в роки його активної діяльності в партії (1917-1924 рр.) не був ворогом революції і соціалізму. Але він уже тоді був ворогом Сталіна. Не можна не віддати належне Троцькому: він не зламався, як багато хто, перед диктатурою Сталіна. До кінця своїх днів він з повагою ставився до Леніна. Але... Троцький любив себе більше в революції, ніж саму революцію. Витоки його трагедії не стільки в боротьбі зі сталінізмом, скільки в боротьбі зі Сталіним, у боротьбі за владу.

...Поки Сталін зміцнював своє єдиновладдя, Троцький поневірявся по світу. Принцеві острови в Мармуровому морі, Франція, Норвегія і, нарешті, Мексика... Спочатку Троцький сподівався на скоре повернення до Союзу, вірив, що Сталін протримається недовго. Йому здавалось, що інтелектуальні вади, безкультур’я, промахи, грубість і хитрість Сталіна настільки очевидні, що вони самі собою повинні генерувати чергову опозицію, породжувати все нових і нових супротивників генсека. Знову, в котрий раз; Троцький помилився.

...За Троцьким, слідом за котрим ідуть і численні хронікери історичних подій, Сталін народився злодієм, з дитинства був моральним чудовиськом. Не треба доводити, що такий підхід, на який ми часто натрапляємо і сьогодні, ненауковий. Апріорі ніхто не може вважатися злочинцем. І ніхто не народжується злодієм. Наявність негативних рис: підозрілість, скритність, жадоба влади, мстивість — не завжди і не відразу реалізується у злочинах. Не можна на Сталіна дивитися однаково в 1918-му, 24-му, 37-му роках. Це той і... не той чоловік. Звичайно, в силу об’єктивних і суб’єктивних причин та обставин Сталін дуже змінився. Ним скоєно багато такого, чому нема прощення. Але в тому-то й складність аналізу політичного портрету цієї особистості, що вона, борячись за ідеали соціалізму (які він розумів викривлено, вульгарно, догматично), одночасно скоювала помилки й злочини. Троцький мав час, щоб оцінити Сталіна. Він болісно борсався у зашморгу протиріч.

...На Троцького було здійснено два замахи, останній з котрих скінчився його смертю. Перший — у травні. Рано вранці група невідомих у формі поліцейських обеззброїла охорону й атакувала приміщення, де жив Троцький з дружиною — Наталією Сєдовою та внуком. Але подружжя встигло притаїтися в кутку, за ліжком. Кілька десятків пробоїн від куль виявилось на місці, де вони щойно перебували. Багато пострілів у напрямку зачинених і замкнутих кімнат виявилися безрезультатними. Ні Троцький з дружиною, ні їхній онук не постраждали. Але кожний наступний прожитий день вони розцінювали як дарунок долі. Вони знали: на них іде серйозне полювання. Троцький жив, як смертник у камері, не знаючи, коли настане момент скарання. Поліцейський, котрий приїхав для розслідування, спитав:

— Чи підозрює пан Троцький конкретно кого-небудь у замасі.

— Звичайно, — відповів той. Нахилившись до вуха поліцейського, не без гумору сказав: — Автор нападу — Йосиф Сталін...

Дмитро Волкогонов "Демон революції" ("Правда", 9 вересня 1988)
* * *

— Вас підвезти?

1 ... 22 23 24 ... 37
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги ««Батько народів» очима часу», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "«Батько народів» очима часу"