Книги Українською Мовою » 💙 Фантастика » Душниця 📚 - Українською

Читати книгу - "Душниця"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Душниця" автора Володимир Костянтинович Пузій. Жанр книги: 💙 Фантастика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 23 24 25 ... 34
Перейти на сторінку:
class="p">— У мене літак о п'ятій ранку. І дуже мало часу. Увесь час саме часу якраз і не вистачає… — додав він, розгублено зминаючи недопалок пальцями. — Завжди…

Сашко відступив на кілька кроків, сховав руку з кулькою за спину, другу засунув до кишені, до мобілки. Він не відчував загрози з боку незнайомця, але ця його манера формулювати думки…

— Я знав твого діда. Давно, в іншому житті. Коли потрапив сюди, хотів із ним поспілкуватися, але, бач, не встиг. А завтра я лечу звідси… Цього слід було чекати, ми від самого початку знали, що цим закінчиться. Неважливо. Послухай, Олександре, я навряд чи повернуся сюди. І навряд чи матиму колись ще одну можливість. Дозволь мені з ним поговорити.

— З ким? — не зрозумів Сашко.

— З твоїм дідом.

— Але ж він… — Сашко почервонів. — Він не розмовляє. Ні з ким, узагалі.

Незнайомець кивнув. Продовжував розминати пальцями недопалок, на асфальт летіли крихти.

— Нічого. То ти дозволиш?

— Я спізнююся… — навіщось сказав Сашко. — Батьки переживатимуть.

Незнайомець струсив долоні й дуже обережно взяв кульку за ланцюжок над Сашчиною головою.

— Я відвезу, — кинув він. — Аж до дому.

Сашко міцніше стиснув пальці.

— Я…

Він не встиг договорити. Ланцюжок раптом смикнувся з пальців, Сашко відступив і тільки потім зрозумів: незнайомець сам здивований.

Кулька шарпнулася ще раз. І знову ледве чутно почала наспівувати-бубоніти вже знайому мелодію.

— П'ять хвилин, — тихо повторив Сашкові незнайомець. — Тільки п'ять хвилин.

Сашко кивнув і відпустив.

Чоловік у синьому плащі взяв кульку в долоні — так беруть кавун на базарі, перевіряючи, чи стиглий. Відійшов на кілька кроків і став до Сашка боком. Шрам його зараз, під ліхтарним світлом, скидався на рану.

— Ти чуєш мене, атар'іне? Сподіваюся, чуєш. Я уявляв собі цю зустріч останні двадцять сім років, щоночі перед сном. Це допомагало мені вижити. Попри твою зраду, атар'іне, багато з наших вціліли… тоді. Ти пішов — ми залишилися. І я стежив за тим, як ти жив, звістки доходили до нас, навіть там. Я радів: по злочину й кара. Я сподівався приїхати, щоби сказати тобі про це: яким ти був і яким став. Я приїхав. І тепер, дивлячись на тебе, кажу — мені шкода. Тебе вже покарано, і це… це занадто, навіть для тебе, атар'іне. Зрештою, може, ти й мав рацію. Бачиш, що в результаті маємо… усе повторюється, і все, що ми робили, нічого не змінило. Може, хоча б те, що ти… — Він похитав головою, начебто відганяв утому. — Гаразд, несуттєво. Час розсудить. Мушу йти, атар'іне, мушу йти… Ми не побачимося вже ані тут, ані там. Я просто хотів сказати тобі: ту пропейлоч-ар.

Кулька загула гучніше, було видно, як дрижать від вібрації долоні незнайомця.

Той озирнувся на Сашка, начебто вирішував надскладне питання.

— Ні, — сказав він зрештою кульці. — Ні, я не можу. Це — не можу, пробач.

— Гей! — гукнули раптом зі сходів. — Гей, ти що це там робиш?! Ану облиш хлопця! І кульку поверни, чуєш!

Тітки-гардеробниці наступали, розбурхані й розгнівані. Та, котра ліворуч, розмахувала торбиною.

— Краще б вам піти, — сказав Сашко. — Додому я вже якось сам доберуся.

Чоловік у синьому плащі зволікав іще мить. Потім повернув кульку й пішов швидким плавним кроком — як тигр, якого сполохали пси. Просто розчинився в мороці.

Сашко гарячково міркував, що пояснюватиме тіткам, а сам невідривно дивився на дідову кульку, не міг відвести очі. Так, наче побачив уперше.

Затерта, з ледь помітними слідами від маркера, вкрита розводами… Оболонка трохи зморшкувата і прив'яла, схожа на шкіру стариганя.

Спробував пригадати, коли востаннє дідові читав? А коли перевісили його до вітальні?..

Не зумів.

— Синку, з тобою все гаразд?

Тітки стояли пліч-о-пліч і важко дихали. У тієї, що праворуч, хустка розв'язалася і збилася набік.

— Дякую, — сказав їм Сашко. — Зі мною — все гаразд.

* * *

Батьки купили шикарний торт і не лягали спати, чекали на Сашка, аби разом відсвяткувати тріумф. Палали свічки, стіл був накритий новою скатертиною. Розчулені, вони навіть одягнулися по-святковому.

— Пишаюсь! — Батько обійняв за плечі, пильно глянув на Сашка. — А ти ж виріс. Подивись-но, мати, він виріс, правда. Він у нас уже зовсім дорослий.

Глухо гупнув корок, і Сашкові налили на два пальці шампанського, «сьогодні можна, еге ж?».

Він пригубив, щоб їх не образити.

— …і от я гадаю так: не будемо ми затягувати, візьмемо текст цього виступу та й оформимо у курикулум! Га? Ти там про дідуся дуже гарно і правильно сказав. — Батько вирішив, що Сашко здивований, тож пояснив: — Нам Денисова мама вже телефонувала, вітала. Я так зрозумів, це не зовсім те, що ти спочатку писав, але, може, так навіть ліпше?

— Знаєш, тату, це був експромт. У мене… навряд чи я зумію це повторити.

— Нічого, — сказала мама. — Візьмеш за основу свій проект. До того ж, я впевнена, хтось усе записував на відео. — Вона вправно розрізала торт і на кожну з чотирьох тарілочок поклала по шматочку. — Не соромся, я впевнена, дід був би тобою задоволений.

Сашко здригнувся. Він покосував на порожній стілець, перед яким лежав недоторканий шматочок торта. Кульку батьки прив'язали на те саме місце, поряд із бабусиною, а це… ну, просто так годиться. Звичай такий.

— Еге ж, — підхопив батько, — нам Софія Петрівна так і сказала: вперше завдяки Сашкові я зрозуміла, що ваш дідусь був не тільки… як там вона сформулювала?

— «Не тільки поетом, а й просто живою людиною», — відгукнулася мама.

Торт був нудотно-солодкий. Крем — надміру масний, липкий, надто яскравий. Сашко надпив чай, обпікся.

— Наступного тижня й оформимо, — підсумував батько. — Нема чого зволікати, ти згідна?

Мама кивнула.

— Саме встигаємо.

— Одразу й уточнимо, чи можна буде тимчасово віддати…

— Як «віддати»? — не зрозумів Сашко. — Нащо?

Батько винувато усміхнувся мамі:

— Здається, я завчасу спалив нашу таємницю.

Та махнула рукою:

— Говори вже, конспіраторе.

— Хвильку, хвильку!.. — 3 передпокою батько повернувся з конвертом. — От, почитай сам.

Конверт був із цупкого кольорового паперу. З пальмами і написом «Альбатрос». Усередині лежали якісь документи, Сашко розгорнув перший-ліпший — це виявилося медичне страхування. «На час поїздки… з гарантованим покриттям… у разі…».

— Ти ж давно хотів на море, — сказала мама. — А в цьому році в нас із татом відпустки збіглися. От усі втрьох і полетимо одразу після твоїх іспитів.

— Але… Мам… А як же… звідки?..

— Бачиш, він у нас уже справді дорослий, — кивнув батько. — Гроші, синку, — частина гонорару. Знайшовся видавець для дідусевих рукописів. Буде повне

1 ... 23 24 25 ... 34
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Душниця», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Душниця"