Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Кайдашева сім'я, Нечуй-Левицький 📚 - Українською

Читати книгу - "Кайдашева сім'я, Нечуй-Левицький"

472
0
17.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Кайдашева сім'я" автора Нечуй-Левицький. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 23 24 25 ... 46
Перейти на сторінку:
мiй пo­piг, то я вам обом по­пе­ре­би­ваю но­ги оцiєю ко­чер­гою! - крик­ну­ла Мот­ря з сво­го по­ро­га i по­ка­за­ла ко­чер­гу. - Сплять до обi­ду та ще ме­не й су­дять: су­дiть вже Ме­лаш­ку, а ме­не не за­чi­пай­те.

Мотря при­чи­ни­ла свої две­рi, аж го­ри­ще за­гу­ло. Ме­лаш­ка по­бiг­ла до су­сi­ди по­зи­чать хлi­ба на обiд.


Мелашка по­зи­чи­ла хлi­ба i вер­та­лась че­рез свiй са­док. Во­на вгля­дi­ла в сад­ку Лав­рi­на.


- Зобiжає те­бе, моє сер­це, ма­ти, - ска­зав Лав­рiн i не­на­че зак­ра­сив ма­те­ри­ну лай­ку своїми лас­ка­ви­ми сло­ва­ми.


- Дарма, що ма­ти лає, аби ти ме­не тi­шив своїми очи­ма, - ска­за­ла Ме­лаш­ка, гля­нув­ши Лав­рi­но­вi в са­мi си­нi очi.


Йшла во­на за хлi­бом, са­док не­на­че пов'яв для неї й лис­тя по­жовк­ло, а як вер­та­ла­ся на­зад, гля­ну­ла ми­ло­му в вi­чi, i для неї знов са­док роз­вив­ся й за­зе­ле­нiв, i сон­це ве­се­ло на йо­му заг­ра­ло.


I знов в Кай­да­ше­вiй ха­тi по­ча­ла­ся ко­лот­не­ча Кай­да­ши­ха по­ча­ла сва­риться й ста­ла ду­же лай­ли­ва та оп­риш­ку­ва­та. Во­на на­па­да­лась на Ме­лаш­ку сли­ве кож­но­го дня, то­чи­ла її, як во­да ка­мiнь. Мот­ря не лю­би­ла Ме­лаш­ки i все чо­гось пiд­ко­пу­ва­лась пiд неї, мов рiч­ка пiд кру­тий бе­рег. Ме­лаш­ка жи­ла з Кай­да­ши­хою в од­нiй ха­тi, а че­рез Кай­да­ши­ху Мот­ря бу­ла не­доб­ра й до Ме­лаш­ки.


Настали жни­ва. Кай­да­ши­ха зап­ряг­ла Ме­лаш­ку до ро­бо­ти, як у вiз. Ме­лаш­ка вже ну­ди­лась за Бiєвця­ми, за батьком, за своєю доб­рою ма­тiр'ю. Во­на про­си­лась в свек­ру­хи в гос­тi до батька, свек­ру­ха її не пус­ти­ла.


Кожної не­дi­лi про­си­лась Ме­лаш­ка в гос­тi, i кож­ної не­дi­лi Кай­да­ши­ха зна­хо­ди­ла для неї ро­бо­ту. Ме­лаш­ка за­жу­ри­лась.


- Чого ти, Ме­лаш­ко, жу­риш­ся, аж з ли­ця спа­ла? - пи­тав у неї чо­ло­вiк.


- Скучила за ма­тiр'ю. Вже й жни­ва ми­на­ють, а я нi ра­зу не бу­ла в ма­тiн­ки в гос­тях. Цiєї но­чi ме­нi сни­лось, що я ста­ла зо­зу­лею та й по­ле­тi­ла в Бiєвцi. При­лi­таю в батькiв са­док та й сi­ла на виш­нi. Батько не­на­че ви­хо­дить в са­док та й про­сить ме­не до ха­ти. Я влi­таю в ха­ту, див­люсь, а моя ма­ти ле­жить на ла­вi мерт­ва, за­вер­че­на на­мiт­кою, ук­ри­та чор­ним сук­ном, згор­ну­ла ру­ки на гру­дях i жа­лiб­но ди­виться на ме­не.


- Коли ма­ти не пус­кає, то я поп­ро­шу батька. Виж­не­мо яри­ну, то, мо­же, й пi­де­мо в гос­тi.


- Проси, Лав­рi­не, батька, бо я з нудьги не знаю, де дi­тись. Шу­мить дiб­ро­ва на гo­pi та тiльки жа­лю ме­нi зав­дає. Що­ве­чо­ра див­лю­ся на за­ро­сянськi го­ри, що­ве­че­ра по­ри­ває мою ду­шу! Як­би я ма­ла кри­ла, я б, здається, за­раз од­вi­да­ла свою неньку. Та­ка нудьга ме­не бе­ре, що, здається, як­би я зо­зу­лею ле­тi­ла, то лi­си б по­су­ши­ла своєю нудьгою, кри­ла­ми сад­ки по­ла­ма­ла б, сте­пи по­па­ли­ла б своїми су­хо­та­ми i зе­ле­нi лу­ги сльоза­ми за­ли­ла.


Молода мо­ло­ди­ця за­ли­лась сльоза­ми, як ма­ла ди­ти­на. Лав­рi­но­вi ста­ло жаль мо­ло­дої жiн­ки.


Вiн при­гор­нув її до се­бе, вго­во­рю­вав лас­ка­ви­ми сло­ва­ми.


- Здається ме­нi, що до моєї ма­тiн­ки й до­ро­га тер­ном та ко­лю­чою ожи­ною за­рос­ла, - ска­за­ла Ме­лаш­ка.


Лаврiн та­ки впро­сив батька, а батько по­чав вго­во­рю­вать Кай­да­ши­ху. Кай­да­ши­ха пус­ти­ла не­вiст­ку до ро­ди­ни, а са­ма та­ки не поїха­ла. На­вiть по­па­ди­нi пу­хо­вi по­душ­ки та на­лив­ка не за­ма­ни­ли її на За­па­дин­цi. Кай­да­ши­ха вго­во­рю­ва­ла поїхать до сва­тiв Кай­да­ша. Кай­даш не схо­тiв, бо в Бiєвцях бу­ла не­доб­ра го­рiл­ка.


- Вiзьми ж, Ме­лаш­ко, па­ля­ни­цю батько­вi, а дi­тям я пе­ре­дам гос­тин­ця; ось бач, яка па­ля­ни­ця! На За­па­дин­цях, ма­буть, i не ба­чи­ли та­ких па­ля­ниць, не тiльки що не їли, - ска­за­ла Кай­да­ши­ха, по­да­ючи Ме­лаш­цi пух­ку па­ля­ни­цю.


Мелашка взя­ла па­ля­ни­цю в ру­ки. Па­ля­ни­ця, че­рез свек­ру­шин до­кiр, ста­ла для неї важ­ка, як ка­мiнь.


Лаврiн пi­шов з Ме­лаш­кою в Бiєвцi.


Тiльки що Ме­лаш­ка сту­пи­ла на батькiв по­рiг, та й за­ли­лась дрiб­ни­ми сльоза­ми, впав­ши ма­те­рi на гру­ди.


- Я ду­ма­ла, доч­ко, що ти вже од нас од­цу­ра­лась. Жда­ла я те­бе в гос­тi, в вiк­на виг­ля­да­ла, та вже й пе­рес­та­ла.


- Не пус­кав нас батько, не пус­ка­ла й ма­ти, - ска­зав Лав­рiн, - в жни­ва бу­ло ду­же ба­га­то ро­бо­ти.


- Чого ж це ти, доч­ко, так розп­ла­ка­лась? Ма­буть, ду­же ну­ди­лась за Бiєвця­ми та за на­ми, - го­во­ри­ла ма­ти, - при­ви­кай, сер­це, до чу­жо­го се­ла та до но­вої рiд­нi. Ад­же ж лю­ди якось зви­ка­ють. Не­дур­но ж ка­жуть: дiв­ка, як вер­ба: де по­са­ди, то прий­меться.


- Не так лег­ко, ма­мо, прий­ня­тись, - го­во­ри­ла Ме­лаш­ка, - ко­ли по­са­ди­ли нi­би на га­ря­чо­му пiс­ку.


Мати за­ду­ма­лась: во­на до­га­да­лась, який то був га­ря­чий пi­сок.


- У нас бу­ла, як, ро­жа цвi­ла, а те­пер та­ка ста­ла, як квiт­ка в'яла, - ска­за­ла Ба­ла­ши­ха сло­ва­ми пiс­нi, роз­див­ля­ючись на свою доч­ку. - Чо­го ти, доч­ко, зблiд­ла та на­че пи­лом при­па­ла? I го­лос твiй став та­кий ти­хий та смут­ний.


- Нема ме­нi од чо­го цвiс­ти. Як­би не Лав­рiн, то я б, здається, лад­на й до вас вер­ну­тись.


- Не мож­на, доч­ко! Зав'яза­ла го­лi­воньку, не розв'яжеш до­вi­ку, - ска­за­ла Ба­ла­ши­ха, ос­мi­ха­ючись че­рез сльози.


Матерi все зда­ва­лось, що Ме­лаш­ка ну­диться в Бiєвцях, що во­на ще ду­же мо­ло­да й жал­кує за дi­воцькою кра­сою та за чор­ною ко­сою. Во­на не ду­ма­ла, що Ме­лаш­цi бу­ло важ­ко в свек­ру­хи.


- Звикай, сер­це! Як я вий­шла за­мiж за тво­го батька, то й я пла­ка­ла, а да­лi звик­ла. Та­ка вже жi­но­ча до­ля.


Мелашка об­цi­лу­ва­ла ма­леньких бра­тiв i сес­тер, розв'яза­ла хуст­ку з гос­тин­ця­ми. Дi­ти вкри­ли хуст­ку, як му­хи мед, а в тiй хус­ти­нi бу­ло вся­ко­го доб­ра: i го­рi­хи з на­сiн­ням, i гру­шi, й яб­лу­ка, ще й ме­дя­ни­ки. Дi­ти аж плес­ка­ли в до­ло­нi та ще­бе­та­ли на всю ха­ту.


Балашиха зас­те­ли­ла стiл ска­тер­тею, пос­та­ви­ла пляш­ку з го­рiл­кою. Ба­лаш час­ту­вав зя­тя, а Ме­лаш­ка з ма­тiр'ю пiш­ла в са­док, жа­лi­лась на свек­ру­ху й свек­ра, вип­ла­ка­ла всi сльози, що зiб­ра­лись за всi жни­ва, i по­ли­ла ни­ми ма­те­рин са­док. Ма­ти сто­яла пiд виш­нею та й со­бi пла­ка­ла.


- Я тиж­ня не про­бу­ла в свек­ру­хи i вже сльоза­ми об­ли­ла­ся, - го­во­ри­ла Ме­лаш­ка. - Як­би Лав­рiн не ос­ту­пав­ся за мною, то во­ни б ме­не з'їли. А збо­ку че­рез сi­ни жи­ве Кар­по­ва Мот­ря, на­че лю­та змiя, не сприяє ме­нi че­рез свек­ру­ху. Зас­ку­буть, зак­лю­ють во­ни ме­не, ма­мо, як ли­хi шу­ля­ки го­луб­ку.


- То ти, доч­ко, не по­ту­рай свек­ру­сi. Ад­же Мот­ря не мов­чить, то й ти не мов­чи:


- Коли, ма­мо, кру­гом ме­не все чу­жi лю­ди, чу­жий рiд, чу­же се­ло. Я од­на, як би­ли­на в по­лi, а во­ни всi на-ме­не, як вi­тер на би­ли­ну.


Поплакала Ме­лаш­ка з ма­тiр'ю в сад­ку, ввiй­шла в ха­ту, сi­ла за стiл по­луд­ну­вать i не по­луд­ну­ва­ла.


"Якби ме­нi пе­рек­ли­кать сю­ди Лав­рi­на, я б на­вi­ки зос­та­лась у ма­те­рi!" - ду­ма­ла

1 ... 23 24 25 ... 46
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Кайдашева сім'я, Нечуй-Левицький», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Кайдашева сім'я, Нечуй-Левицький"