Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Царівна, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "Царівна, Ольга Кобилянська"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Царівна" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 23 24 25 ... 97
Перейти на сторінку:
бу­ден­ним чо­ловіком. Так во­но й бу­де. Час все зат­ре і все бу­де доб­ре.

Ух! що це за доб­ро, на, котрім ли­ше час зат­ре бруд!


Ні, моє сер­це відвер­ну­ло­ся від йо­го. Бру­дом своїм зав­дав мені та­ко­го бо­лю, як­би вмер; од­нак смерть має в собі щось по­ми­ря­ючо­го, ко­ли не драз­нить і роз­ри­ває ду­шу. І чо­му не вмер уже рад­ше!


Чим більше ду­маю над ним, тим більше нез­ду­жаю. Я цілком утом­ле­на. Всі мої дум­ки впи­лись у йо­го пос­ту­пу­ван­ня суп­ро­ти се­бе і дру­гих, і вис­нов­ки їх ни­щать ме­не. Чо­му знес­ла­вив­ся! ах! і чо­му упа­дає те­пер пе­ре­до мною!


Та що! Він бив ме­не ти­ми своїми вчин­ка­ми. Це ж кінець на­шої історії. Ти­хий, без­звуч­ний, відчут­ний кінець.


І чо­му піддав­ся тій брудній силі, спо­га­нив се­бе без­сильністю; чо­му за­був, що я - йо­го царівна?


Якась не­на­висть про­ки­дається хви­ля­ми в мені про­ти нього… Чи справді про­ти нього, чи про­ти не­мочі? Цього я не знаю на­пев­не. Ча­сом маю та­ке по­чут­тя, як­би він пе­рей­шов че­рез ме­не важ­ки­ми гру­би­ми кро­ка­ми, мов звір…





IV



(Геть-геть пізніше).


У нас знов пе­ре­бу­ває про­фе­сор Лор­ден. Він пов­довів. І то вже дав­но пов­довів. Я не­на­вид­жу йо­го, особ­ли­во ко­ли зач­не кри­ти­ку­ва­ти Оря­ди­на. Оря­дин сла­бо­дух, але ще нижчі від йо­го не­хай не кри­ти­ку­ють йо­го. Най­ліпше про Оря­ди­на го­во­рить ще Зо­ня. Во­на ка­же, що в нім пе­ре­мог­ла йо­го га­ря­ча на­ту­ра.


Завтра Лор­ден від'їжджає.


Чого він слідить не­ус­тан­но за мною своїми хит­ри­ми блис­ку­чи­ми очи­ма? І все «Ло­ре­ляй» і «Ло­ре­ляй» про­зи­ває ме­не, а на са­моті, мов на глум, ка­же мені, що я гар­на!



***


(Знов пізніше).


Цього ве­чо­ра прик­ли­ка­ла ме­не тітка до се­бе. Ма­ла щось ска­за­ти. Я пішла.


Вона сиділа ко­ло сто­лу і дер­жа­ла який­сь лист у руці. Ви­да­ла­ся мені чо­мусь при­би­тою.


- Що вам, тіточ­ко? - спи­та­ла я, за­не­по­коєна. - Мо­же, ста­ло­ся з ва­ми що не­ми­ле? Чи, мо­же, одер­жа­ли яку ли­ху вістку від Ле­ни або від братів?


Вона усміхну­ла­ся на­си­лу.


- Ні, - відповіла. - Нічо­го та­ко­го не­ма. Цим ра­зом… то єсть, нині йде про… те­бе.


- Про ме­не?


- Так! По­ду­май собі ли­ше! Про­фе­сор Лор­ден хо­че з то­бою же­ни­ти­ся!


- Зі мною!… - І усміхнув­шись якимсь без­ви­раз­ним усміхом, ди­ви­лась я на неї ши­ро­ко от­вер­ти­ми очи­ма. - Лор­ден, тіточ­ко?


- Лорден! Але ти, ба­чу, зди­во­ва­на. Ду­ма­ла, ма­буть, про ко­го іншо­го? (Посліднє сло­во ви­мо­ви­ла з при­тис­ком, і її очі вп'яли­ся ще гостріше в ме­не).


Я гля­ну­ла на неї.


- Про ніко­го я не ду­ма­ла, а про це вже ніко­ли.


- Ну, ба­чиш, не од­но діється нес­подіва­но. І я цього не надіяла­ся. Ніко­ли в світі не надіяла­ся цього. Лист при­був ще нині зран­ку, але я… я… не ма­ла ча­су з то­бою го­во­ри­ти об тім. Він про­сить о ско­ру відповідь. Впрочім, тут не­ма що ба­га­то ду­ма­ти. Ти чей прий­меш йо­го, те ро­зуміється са­мо со­бою!


При її послідніх сло­вах об­гор­ну­ло ме­не нес­ка­зан­но гірке чут­тя, але за­ра­зом з тим підня­ла­ся вся гордість моєї істо­ти. Я чу­ла, як в ме­не очі заіскри­ли­ся.


- А ко­ли я цього не вчи­ню?


У тітки очі за­ми­готіли.


- Як?


- Тіточко, я не хо­чу за йо­го йти!


- Ти не підеш за йо­го?


- Я, тітко, я… я не піду за йо­го!


- І вільно спи­та­ти, чо­му?


- Я не хо­чу йо­го! Тіточ­ко - я за йо­го? Я не мо­жу!


- Ага! Ти хо­чеш тим пев­но ска­за­ти, що йо­го не лю­биш? - Во­на ска­за­ла це з хо­лод­ним усміхом і зовсім спокійно. - Ну, що­до то­го, то він твоєї лю­бові і не жад­ний…


- Так?


- Так, моя ко­ха­на! Він вправді пи­ше, що ба­жає для своєї ха­ти­ни «го­луб­ки-гос­по­дині», але це, ро­зуміється, лиш гар­на фра­за. Пев­на річ, він, чо­ловік стар­ший і ста­теч­ний, не бу­де мріяти вже про лю­бов. Це й не ли­чи­ло би йо­му. Він по­дає замість лю­бові щось ліпше і щось та­ке, що мо­же діво­че сер­це на­пов­ни­ти дійсною вдячністю. Він по­дає бідній си­роті хліба, гар­не ста­но­висько, по­ва­жан­ня і зна­чен­ня. А ти? Зас­та­но­ви­ся ли­ше, що та­ке ти? Що вне­сеш ти йо­му в дім? Ко­ли ти на це са­ма не прий­деш, чо­го я при твоїй за­ро­зумілості і надіюся, то я тобі са­ма ска­жу.


- Лишіть, тіточ­ко, не кажіть! Я са­ма знаю. Я - то ве­ли­чез­ний нуль, кот­рий, крім кількох срібних ло­же­чок, не вне­се йо­му нічо­го більше в дім. Але я вам щось іншо­го ска­жу, тітко. Я не каліка, що­би без лю­бові прий­ма­ти да­рун­ки лас­ки. То­му не­хай він обг­ля­неться зав­ча­су за іншою го­луб­кою. Він мені не па­ра, а я йо­му. Про лю­бов я вже й не го­во­рю; я йо­го й не по­ва­жаю!


- Так? Навіть і не по­ва­жаєш? - по­чув­ся на­раз го­лос вуй­ка десь за моїми пле­чи­ма, і він з'явив­ся в цій хвилі в кімнаті. - Ти ду­маєш, що ко­ли чо­ловік не цілком мо­ло­дий, не пле­те не­би­лиць, не ска­че ко­ло дівчи­ни, як ко­медіант, так йо­го че­рез те годі вже й по­ва­жа­ти, і че­рез те він не здат­ний на му­жа? А на мою дум­ку, то са­ме він, Лор­ден, відповідний для те­бе муж. Він чо­ловік не­мо­ло­дий… з дозріли­ми пе­ресвідчен­ня­ми, з досвідом, роз­важ­ний… мо­же, йо­му вда­ло­ся б твій звих­не­ний ум по­вес­ти на рівну до­ро­гу, зро­би­ти з те­бе пра­вед­ну, нор­мальну лю­ди­ну, жінку, як бог при­ка­зав. Нам це, на жаль, не вда­ло­ся!


- Впрочім, - пе­ре­би­ла тітка ско­ро, - впрочім, на ко­го ти ду­маєш жда­ти? Я не відповіла за­раз.


- На ко­го іншо­го або й на ніко­го! - відповіла я опісля.


- Знамените! - клик­нув вуй­ко і по­чав зво­ру­ше­ний хо­ди­ти по світлиці.


- Я ра­да би зна­ти, хто той інший? - обізва­ла­ся знов тітка. - Ко­ли б ли­ше хут­ко з'явив­ся! Твій час до­ро­гий, На­тал­ко, і мо­же, на мою дум­ку, лиш те­пер хо­сен [52] при­нес­ти. Послідній рік ли­шив на тобі якісь сліди; ти - да­руй вже за мою од­вертість - схуд­ла й спо­ганіла!


Я усміхну­ла­ся і відвер­ну­ла­ся до вікна, що бу­ло відчи­не­не.


Надворі сто­яла теп­ла осінь.


На небі блистіли незлічимі зорі, а з-за тем­но-си­ня­вих гір ви­ри­нав місяць, мов ог­ня­ний кру­жок. Я ви­хи­ли­ла­ся да­ле­ко вниз. Мені зда­ва­ло­ся, що спокій, який роз­ляг­ся в при­роді, пе­рей­де і на ме­не, впли­не на мою в тій хвилі сильно зво­ру­ше­ну ду­шу.


- Хочеш, мо­же, з зірок ви­чи­та­ти, ко­ли з'явиться той інший? - по­ча­ла тітка на­но­во, ко­ли я на її пи­тан­ня не да­ва­ла ніякої відповіді. В ту са­му хви­лю ста­нув і вуй­ко ко­ло ме­не, і йо­го ру­ка пок­ла­ла­ся важ­ко на моє пле­че. Об­зир­нув­шись, гля­ну­ла я в йо­го ли­це. В тій хвилі ви­да­лось во­но мені подібним до тітчи­но­го, хо­лод­ним і

1 ... 23 24 25 ... 97
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Царівна, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Царівна, Ольга Кобилянська"