Книги Українською Мовою » 💙 Бізнес-книги » МВА за 10 днів 📚 - Українською

Читати книгу - "МВА за 10 днів"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "МВА за 10 днів" автора Стівен Сілбігер. Жанр книги: 💙 Бізнес-книги. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 23 24 25 ... 85
Перейти на сторінку:
ГРОШОВИХ КОШТІВ

Важливість грошей

Кажуть, що «гроші вирішують все». Без грошей бізнес не працюватиме. Наприклад, розгляньмо Leonard, Inc. — компанію, що продає обладнання для друку етикеток виробникам продуктів харчування, які є постачальниками Bob’s Market. Якщо Leonard, Inc. продала три друкарські верстати компанії Kraft по 5 млн $ за штуку і заробила на кожному по 2 млн $, то звіт про фінансові результати компанії Leonard показуватиме прибуток у розмірі 6 млн $. Однак Leonard виготовила обладнання влітку, а Kraft заплатила за нього восени, коли його було доставлено. Працівники фабрики не дуже зраділи б, якби їхні липневі зарплатні чеки зависли, поки компанія чекала б на отримання грошей у жовтні.

Через те, що гроші критично важливі для операційної діяльності компанії, і — що найважливіше — щоб уникнути банкрутства, до складу фінансової звітності входить Звіт про рух грошових коштів. Через те, що для бізнесу надзвичайно важливо знати «джерела походження» і «способи використання» грошей, фінансова спільнота сприйняла додання звіту про рух грошових коштів до складу звітності як вагоме покращення.

«Теорія систем і організаційний аналіз», автор проф. Джеймс Клоусон («Systems Theory and Organizational Analysis», by Professor James Clawson), ситуація для практичного аналізу UVA — OB—214, Рисунок 1. © Darden Graduate Business School Foundation, Charlottesville, Virginia, 1983

Неспроможність уладнати грошові потреби компанії — це часто основна причина розвалу багатьох «прибуткових» підприємств. Багато компаній, що вимірювали свій успіх чистим доходом, були прикро вражені, зіткнувшись із браком коштів та злісними кредиторами.

Інвестори, які недалекоглядно оцінюють благополучний розвиток компанії на підставі звіту про фінансові результати, можуть обманутися. Наприклад, компанія McDonnell Douglas, військовий підрядник, що тепер належить Boeing, мала здорові прибутки, за якими ховалося захворювання компанії. Журнал Forbes так описав це своїм читачам:

«Ззовні справи в McDonnell Douglas йдуть непогано. Вона, мабуть, оголосить у звіті про прибутки суму в понад 10 $ за акцію порівняно з 5,72 $ торік. Та навіть поверхневий погляд на цифри показує, що прибутки — сумнівні, якщо не ефемерні. Почнімо з руху грошових коштів. До початку третього кварталу він вже був від’ємним на 35 млн $. І відтік готівки міг пришвидшитися».

У механізмі викупу боргових зобов’язань у 1980-х роках використовували принципи руху грошових коштів. Спроможність агресивного інвестора виплатити гроші, позичені на придбання цільової компанії, великою мірою базувалася на спроможності придбаної компанії генерувати рух грошових коштів. Велика частина такої інформації міститься у звіті про рух грошових коштів. 1989 року, компанія Kohlberg Kravis Roberts (KKR) придбала RJR Nabisco в результаті наймасштабнішого на той час викупу боргових зобов’язань на суму 26,4 $ доларів на основі спроможності компанії генерувати готівку для виплати боргу.

Зв’язок звіту про рух грошових коштів з балансовим звітом

У звіті про рух грошових коштів також використовують бухгалтерський принцип збалансування. Я спершу представлю математичні основи бухгалтерського обліку, щоб ви могли зрозуміти логіку, якої на перший погляд нема. Подальші рівняння мають на меті не справити враження, а просто інформувати.

Передруковано з дозволу Harvard Business Review. Ілюстрація до статті «Еволюційні та революційні зміни в процесі зростання організації», автор Ларрі Грейнер («Evolution and Revolution as Organizations Grow», Larry E. Greiner), том 50, № 4 (липень/серпень 1972 року). © President and Fellows of Harvard College, 1972; усі права застережено.

Використовуючи золоте основне рівняння бухгалтерського обліку, маємо таке:

A = З + ВК

Активи = Зобов’язання + Власний капітал

Оскільки і активи, і зобов’язання складаються і з поточних (короткострокових), і з непоточних (довгострокових) пунктів, рівняння можна розширити:

ПА + НПА = ПЗ + НПЗ + ВК

Поточні активи + Непоточні активи =

= Поточні зобов’язання + Непоточні зобов’язання + Власний капітал

Далі, клас поточних активів можна зобразити у формі його окремих складових:

Готівка + Дебіторська заборгованість (ДЗ) + +Товарно-матеріальні запаси (ТМЗ) + НПА = ПЗ + НПЗ + ВК

Якщо математично перегрупувати рівняння, можемо виділити готівку:

Готівка = ПЗ + НПЗ + ВК — ДЗ — ТМЗ — НПА

Як показує рівняння, збільшення поточних зобов’язань (ПЗ) справа від знаку рівності означало би збільшення готівки зліва. Збільшення ваших боргових зобов’язань перед постачальниками вивільняє готівкові кошти бізнесу для інших потреб. І навпаки — збільшення такого активу, як запаси, означало би зменшення готівки. Це важливо, адже купівля запасів вимагає грошових коштів. Приріст чи скорочення в правій частині рівняння впливає на результат у лівій.

Моя робоча група в бізнес-школі вважала звіти про рух грошових коштів найбільш заплутаною з усіх тем основ бухгалтерського обліку. Та якщо це збагнув колишній доброволець із Корпусу миру без жодної бізнес-освіти, який був зі мною в робочій групі, я переконаний, що ви також це осягнете. Опираючись на вищеподану інформацію, як на фундамент, я проілюструю важливість звіту про рух грошових коштів та використаю Bob’s Market як приклад, щоб вже завершити цей урок.

Навіщо потрібен звіт про рух грошових коштів

Звіт про рух грошових коштів — це управлінський інструмент для уникнення проблем із ліквідністю. При складанні звіту про рух грошових коштів компанії використовують і звіт про фінансові результати, і балансовий звіт. Цей звіт дає відповідь на такі важливі запитання:

Який зв’язок між рухом грошових коштів і прибутками?

Як фінансуються дивіденди?

Як виплачуються борги?

Як використовуються грошові кошті, генеровані в результаті операційної діяльності?

Чи заявлена фінансова політика керівництва якось відображається у русі грошових коштів?

За допомогою звіту про рух грошових коштів керівники можуть планувати та розпоряджатися своїми джерелами грошових надходжень і грошовими потребами відповідно до трьох типів господарської діяльності:

Операційна діяльність

Інвестиційна діяльність

Фінансова діяльність

Ці типи діяльності чітко відзначені у звітах про рух грошових коштів.

Приклад звіту про рух грошових коштів

Розглянемо Bob’s Market як практичний приклад мого теоретичного пояснення і поглянемо на фактичний звіт про рух грошових коштів.

Дуже легко заплутатись у цифрах і не збагнути логіки, яка стоїть за підготовкою звіту. Тому розгляньмо кожну статтю окремо й пояснімо їхню логіку. Курс бухгалтерського обліку для МВА ставить акцент на логіку, а не на цифри, університетські ж бакалаврські програми зосереджуються насамперед на техніці ведення бухгалтерського обліку і готують сертифікованих бухгалтерів-аудиторів, а не керівну ланку зі ступенем МВА.

Вивчаючи далі цю тему, заглядайте у звіт Боба про рух грошових коштів.

Операційна діяльність

У розділ «Операційна діяльність» бухгалтери вносять грошові кошти, генеровані в результаті щоденної операційної діяльності підприємства. Бобів звіт про фінансові результати вказував на «бухгалтерський дохід» у 30 000 $, однак там не було інформації про кількість грошових коштів, використаних або генерованих в результаті його діяльності. Як я вже згадував, більшість компаній, і Боб у тому числі, для визначення чистого доходу ведуть облік за принципом нарахувань. Звіт про рух грошових коштів дає змогу перевести облік чистого доходу за принципом нарахувань на касовий метод обліку. Щоби перейти на касовий метод обліку, чистий дохід потрібно скоригувати у двох аспектах.

Крок 1. Коригування чистого доходу з урахуванням безготівкових витрат.

1 ... 23 24 25 ... 85
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «МВА за 10 днів», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "МВА за 10 днів"