Читати книгу - "Дим"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Дим" автора Володимир Худенко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 23 24 25 ... 84
Перейти на сторінку:

Над курним, малоосвітленим пероном конотопського вокзалу розпливався синюватий, такий аж наче бузковий осінній вечір. Дуженько похолодало, але вітрюга неначе трохи притих. Пасажири метушились по платформах – хтось біг на посадку, хтось навпаки – в підземний перехід, аби встигнути на останній трамвай чи маршрутку й не переплачувати таксистам. Таксі тут досі, як і в радянські часи, було скоріше розкішшю. А от ті, хто був тут лише проїздом, виходили з душного потягу покурити чи й просто подихати спраглим вечірнім повітрям забутого, загубленого в глушині країни провінційного містечка. До послуг таких пасажирів була ціла купа торгашів газетами-кросвордами, прохолодними напоями, м’якими іграшками комусь на гостинець. Вони шмигали по платформі в нерівному світлі поодиноких ліхтарів, підбігали до дверей потягу то там, то сям…

– Мягкие игрушки, напитки, кроссворды, сканворды, горячие пирожки… Покупаем сканворды, мягкие игрушки в подарок…

Ірина з Антоном взяли в торговки зі здоровенною кравчучкою по круглому пласкому біляшу з лівером. То були особливі біляші, і вони їх любили – пекли такі лише в одному місці на весь Конотоп, а саме в їдальні Конотопського електромеханічного заводу «Червоний металіст», ото там само, де працював Ірин брат. Він їм колись і порадив спробувати оцих самих біляшів, ще й сміявся тоді:

– Раніше системи наведення для ракет клепали, а нині скоро на біляші перейдемо, хе-хе…

Біляші були вже холодні, певне, ще з дня ними торгували, але, як завше, дуже смачні. Антон з Іриною неспішно проходжувались по платформі, наминаючи їх. Запили мінералкою, а потім Антон ще й закурив, одійшовши од дружини трошки віддалік. До відправки їх фірмового потягу на Брянськ було ще вдосталь часу, зупинку він у Конотопі робив довгу.

Але між тим перед провідницею вже вишикувались чимала черга пасажирів із квитками. Потяг був як потяг, трохи навіть облізлий, тягнув його старенький радянський тепловоз… Словом – все, як завше. А провідницею в їхньому вагоні була худорлява втомлена жіночка з крикливим макіяжем, що неабияк контрастував з її отою втомленою мімікою.

– Підемо? – спитала Ірина.

– Пішли, – кивнув Антон.

Вони стали в край черги.

– …напитки, кроссворды, сканворды, мягкие игрушки…

– Нижнє та верхнє бокові, в самому краю вагона, проходьте-проходьте, не затримуйте… Квитки показуємо!

Як і казав Вадим, Ірині з Антоном дістались нижнє та верхнє місця. Вони пройшли вельми душним вагоном і дістались свого напівкупе, там на протилежній нижній полиці уже сидів їхній мимовільний сусід – якийсь чоловічок, вже в літах, кучерявий, із залисинами і широколиций, але, незважаючи на округле лице та чимале пузце під светром, якийсь увесь хирлявий, хворобливий. У старомодному в’язаному светрі з оленями та коричневих, затяганих кримпленових брюках, він якось гидливо вип’ячував нижню губу над верхньою і все поглядав у вікно на вечорову синь над коліями. Коли ж Антон з Іриною почали розташовуватись у напівкупе і засовувати сумки під нижню полицю, то чоловічок пожвавився та навіть добродушно всміхнувся.

– О, молодые люди! – приязно прорік він. – Видимо, нам по пути.

– Вероятно, – стримано одізвався Антон і також ледь-ледь посміхнувся.

– Как же вас величать, позвольте..?

Антон всівся коло вікна, ніяково озираючись, а Ірина тут же примостилась до нього, просто і безцеремонно поклала голову йому на плече, невимушено всміхнулась. Взяла його праву руку в свою лівицю, зчепивши пальці замком, а правицею ще й накрила зверху.

– Антон, Ирина… – вказав Антон на себе й на дружину.

– Григорий… да Гриша, просто Гриша! – розв’язно махнув рукою чоловічок і одразу простягнув ту руку Антонові.

Тому натомість не хотілось вивільняти свою руку з Іриних.

– А по батюшке вас?.. – всміхнувся він до того Гриші, немов трошки тягнучи час.

Але Ірина в ту ж хвилю підняла свою правицю і награно церемонно простягла її до чоловічка – той потис її за самі кінчики пальців. Ірина повернула руку на місце, і Антон аж трошки розм’як, одчувши знову її тепло.

– Никаких батюшек, Антон, господь с вами… – він знов замахав руками. – Такой вздор… Если хотите знать – я уже лет двадцать как Григорий Максимович, но я вот прошу вас, Антон, на правах случайного попутчика… Гриша, и не более того! Договорились?

Антон здвигнув плечем.

– Далеко же путь держите? – не вгамовувався випадковий подорожній.

– До Брянську, – просто одповіла Ірина.

– Местные? – примружився той Григорій Максимович.

– Да, – коротко буркнув Антон.

– А я, знаете ли, коренной киевлянин. Хех. Но вынужден жить на два города, вот – дочь выскочила замуж и… Еду к внукам, так сказать, в столицу нашей бывшей родины.

Як поїзд рушив, то вскочила провідниця, і Григорій Максимович попросив у неї чаю. Антон з Іриною і собі попросили. Потому вона спиталась за постільну білизну, і Антон замовив один комплект для дружини, а сам не схотів.

Провідниця напрочуд швидко принесла чай та міграційні карти для них з Іриною, а їхній випадковий подорожній усе тараторив, майже не вмовкаючи:

– Вот, приходится теперь мотаться через границу, это представить себе только – через границу! Ко всему еще жена болеет…

Антон неуважно поглядав у вікно і бачив там самі скорботні лісопосадки, автомобільні переїзди, подекуди вибрані ниви та полустанки в осінніх полях. Інколи десь віддалік спалахували вогні якогось хутірця чи околичні райони глухого містечка. Те все меркло, тьмяніло разом з останнім примарним світом згаслого дня.

* * *

– Вы кто же по специальности, молодой человек?

Антон відволікся від якогось журного заціпеніння та одвів погляд од вікна. Григорій Максимович сидів напроти нього і жував уже відкись видобутий бутерброд з ковбасою, так само раз од разу приязно всміхаючись.

– Работал шофером в колхозе… – ніяково звів брови Антон. – Пока тот не обанкротился.

Пройшло вже трохи часу, як вони оформили свої карти, і провідниця принесла Ірині постіль. Антон хотів було постелити їй внизу, але вона легким рухом припинила його, кивнувши на їхнього випадкового подорожнього та ледь помітно підморгнувши.

– Оставляєш на поталу? – спитав він її ледь чутно.

Вона на те лиш приклала пальчик до губ.

Дядечко все одно нічого не слухав навкруг – просторікував ото, та і все. Ірина пішла до вбиральні і передяглась там у спортивні штани та футболку, потому постелила собі на верхній полиці і полізла туди з якоюсь книжкою, певне що з бібліотеки.

– Да-да, – просторікував далі дядечко. – Я понимаю, смутные времена. Эх, молодой человек, если бы вы знали… Ведь я же всю жизнь проработал учителем в средней школе. Всю свою жизнь. Литинститут Горького, русский язык и литература. Благословенные времена! Я учился с такими людьми… Эх, да что говорить! – він знову взявся

1 ... 23 24 25 ... 84
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Дим», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Дим"