Читати книгу - "1000 фактів про Україну"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
* * *
Село Гільче Рівненської області відоме тим, що в його урочищі Святого Миколая в кам’яному гроті з-під землі б’ють два джерела чистої холодної води, яка вважається цілющою. За переказами, вони «громові», тобто вибиті блискавками. Це улюблене місце паломництва віруючих. Та особливо багато їх буває тут 22 травня – на свято весняного Миколая. Після служби в церкві парафіяни набирають воду та везуть її додому. Протягом усього року вона лишається свіжою та використовується для лікування.
* * *
Свято-Покровська Голосіївська пустинь на Київщині, що заснована у ХVIІІ столітті митрополитом Петром Могилою, славиться кількома цілющими джерелами, заради яких сюди приїздять паломники з усіх кінців України. Особливою популярністю користується джерело Божої Матері. Його вода дуже смачна та корисна, хоча тече дуже повільно, – щоб набрати її у невелику посудину, треба витратити не одну годину.
* * *
У селі Слобідка-Шелехівська Хмельницької області поблизу церкви є свята криничка з прозорою водою, яка наповнює людину якоюсь надзвичайною силою та бадьорістю. Криниця з’явилася тут дуже давно. Місцеві жителі люблять розповідати про неї легенду: колись під час страшної бурі над селом пролетіла колісниця Іллі-пророка, плащ святого упав додолу і там, де він торкнувся землі, пробилося джерело, яке назвали його ім’ям. «Громова» вода виявилася не тільки цілющою, але й дивовижно «живучою»: атеїсти кілька разів намагалися засипати джерело, та воно вперто пробивалося нагору. Особливо багато парафіян приходить до нього 2 серпня на свято Іллі-пророка.
* * *
Великою популярністю у віруючих користуються цілющі джерела, які б’ють поряд із старовинним монастирем у селі Субуч Хмельницької області. Лікарі не можуть пояснити причини дивовижного впливу води на організм людини. А парафіяни не надто цим цікавляться. Вони вважають, що святе джерело тому і святе, що може творити дива.
5. Географія та природа
Україна, що знаходиться на півдні Східної Європи, є однією з найбільших європейських країн. За своєю територією (603,7 тис. км2) вона більша за Францію (551,6 тис. км2), поступаючись тільки європейській частині Росії. Щоб перетнути її з заходу на схід, треба подолати 1300 км, а з півночі на південь – 900 км.
* * *
Саме в Україні, неподалік від міста Рахів Львівської області, знаходиться географічний центр Європи.
* * *
А от у селі Добровеличівка Кіровоградської області встановлено не менш цікавий пам’ятний знак – «Центр України».
* * *
Крайніми точками української території є: на півночі с. Петрівка Чернігівської області, на півдні – мис Сарич в Автономній Республіці Крим, на заході – місто Чоп Закарпатської області, на сході – с. Червона Зірка Луганської області.
* * *
У Списку всесвітньої культурної спадщини людства ЮНЕСКО містяться і об’єкти, що знаходяться в Україні. Серед них пункти на так званій «дузі Струве» – меридіані, за допомогою якого вперше визначили точні розміри та параметри Землі. Ця дуга проходить від Північного Льодовитого океану до Чорного моря і складається з 265 пунктів. Перша точка уявної лінії знаходиться в Норвегії, кінцева – в Одеській області (в районі міста Ізмаїла). В Україні позначено кілька таких точок, три з них – у Хмельницькій області.
* * *
Україна розташована на широті Франції, північної частини США та південних районів Канади.
* * *
Суттєвою рисою географії України є відсутність природних бар’єрів: за винятком Карпатських гір на заході та невеликого Кримського хребта на півдні, 95 % території України – це рівнина, яка в середньому підіймається над рівнем моря на 175 м. Єдиним внутрішнім кордоном, що розділяє її на лівобережну та правобережну частини, є Дніпро – третя за довжиною ріка у Європі. Майже половина її довжини (981 км) припадає саме на територію України.
* * *
Ріка Дніпро у різні періоди і у різних народів називалася по-різному. Стародавні греки величали її Борисфеном (тобто такою, що тече з півночі), у доскіфський період вона мала одразу три назви – Варос, Славута та Данапрос (від останнього зрештою пішла сучасна назва), у скандинавських сагах вона іменувалася Водою Вандів, а у половців – Узом.
Дніпро у Києві
* * *
Друга за довжиною ріка Європи – Дунай, хоча і тече територією України усього 174 км, та на цьому невеликому проміжку створює чимало мальовничих проток, озерець та стариць – так звані Дунайські плавні, дуже багаті рибою та водоплавною птицею.
* * *
Ще один подарунок Дунаю – місто Вилково в Одеській області. Воно, як і славетна Венеція, майже повністю розташоване на воді.
Вулиці Вилкова
* * *
Найбільша кількість річок довжиною більше 10 км – 334 – протікає територією Донецької області. Найменше їх у Криму, де багато водних артерій влітку міліє та пересихає. Єдиною великою рікою півострова є Салгир, води якого використовують для потреб населення та зрошування.
* * *
Окрім рік, значну частину водних запасів України становлять три тисячі озер, 80 водосховищ та 20 тисяч ставків.
* * *
Волинське Полісся – український озерний край. Тут знаходиться 220 озер. Найбільш відомі серед них близько 30 водойм, що входять до системи Шацьких озер, які займають площу у 70 км2. Найбільшим та найгарнішим з них є Свитязь (його площа 26 км2, довжина до 9 км, глибина до 60 м). Воно вирізняється не тільки високою прозорістю (до 8 м), але і цілющими властивостями, зумовленими наявністю у воді срібла та гліцерину.
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «1000 фактів про Україну», після закриття браузера.