Книги Українською Мовою » 💛 Наука, Освіта » 1000 фактів про Україну 📚 - Українською

Читати книгу - "1000 фактів про Україну"

308
0
26.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "1000 фактів про Україну" автора Володимир Володимирович Сядро. Жанр книги: 💛 Наука, Освіта / 💛 Інше. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 26 27 28 ... 70
Перейти на сторінку:
Люди здавна помічали, що промиті його водою рани швидко заживали, а шкіра після купання в озері ставала пружною. Недаремно воду зі Свитязя у ХІХ столітті возили до Варшави – місцеві красуні приймали ванни з цієї води. Цікаво, що дно озера складається з вапнякових порід, розчинних у воді! Чому ж за довгий час свого існування воно не всоталося у землю? Виявляється, його постійно наповнюють напірні підземні води.

Озеро Свитязь

* * *

Дивовижним цілющим ефектом відзначаються солоні озера у селищі Солотвино Закарпатської області. На думку спеціалістів, за своїми лікувальними властивостями вони не поступаються всесвітньо відомому Мертвому морю. Найбільшим із них є озеро Кунигунда, площа поверхні якого складає 800 м2. Воно містить ропу та сульфідні грязі. Вода озера здатна викликати відчуття невагомості під час занурення. Окрім озер, в Солотвино не менш відомі соляні шахти, процедури у яких допомагають вилікуватися від астми, туберкульозу та інших захворювань дихальних шляхів.

* * *

Вище села Липовець Закарпатської області на південно-східному схилі масиву Тупій на висоті 700 м над рівнем моря є озеро вулканічного походження – Липовецьке, завдовжки 45 м та завширшки 43 м. Місцеві жителі вірять, що воно бездонне, оскільки досі нікому не пощастило виміряти його глибину. Воно заповнює круглу западину – бічний кратер вулкана Клобук.

* * *

«Морським оком» називають українці озеро Синевир – одне з найбільших та найкрасивіших у Карпатах. Справді, якщо поглянути на нього з висоти пташиного польоту, зору відкриється незабутнє видовище: яскраво-синя водна гладінь, оточена зеленню густих лісів з маленьким острівцем посередині, дійсно дуже нагадує людське око. Площа його складає близько 5 га, а глибина – 8 м, хоча є в ньому і більш глибокі місця – до 22 м. Синевир виник більше 10 тисяч років тому в результаті сходження льодовика. Його природні багатства просто вражають: хоча в озері живе тільки два види риб – форель та гольян, та кількість їхніх мальків фантастична. А ще ледь не щохвилини вода в Синевирі змінює свій колір – від ніжно-блакитного до яскраво-синього. Її температура рідко підіймається вище +11 °C.

* * *

Не меншими рибними запасами відоме озеро Ялпуг в Одеській області – друга за розміром природна водойма Європи (довжина 39 км, ширина 5 км, глибина до 6 м). Та на відміну від Синевиру, тут водиться більше 40 видів риб та раків. А ще озеро багате сірководневими грязями, які мають цілющі властивості. З Ялпугом пов’язана легенда, за якою на його берегах, їдучи з Кишинева до Одеси, побував геніальний російський поет О.С. Пушкін і навіть посадив тут молодий дубок.

* * *

Справжнім дивом є невеличке озеро (воно так і називається Озерце), що знаходиться поблизу старовинного міста Оконська Волинської області. У самому його центрі б’ють два потужні джерела, викидаючи догори шматочки крейди. Щосекунди вони виштовхують нагору близько 200 л приємної на смак води. Озеро ніколи не замерзає, а температура води в ньому лишається незмінною впродовж року, становлячи +9 °C. У великі морози над його поверхнею клубочиться пара. Про озеро ходить багато легенд. Кажуть, що колись тут відпочивав та пив озерну воду Б. Хмельницький.

* * *

Штучне море – Кременчуцьке водосховище – було утворене біля міста Світловодська Кіровоградської області в 1956–1961 роках. Над його створенням працювало 40 тисяч людей. Довжина водосховища становить 149 км, а ширина та глибина – 28 метрів. Сьогодні це найбільше штучне море в Україні і одне з найбільших у Європі. Щоб створити його, гідрологам довелося затопити частину заселеної території, переселивши мешканців містечка Новогеоргіївська у Світловодськ.

* * *

На деяких гірських річках країни є мальовничі водоспади. Найбільшим в Українських Карпатах є водоспад Шипіт на річці Пилипець у с. Подобовець Закарпатської області. А розташований на схилах гори Товстий Верх (819 м) Нирецький водоспад хоча і поступається йому за величиною, але вражає своїм дивовижним виглядом. Він розділений на два потоки, між якими виступає андезитова скеля. В ній вода вимила п’ять заглибин, які місцеві жителі називають «глечиками».

* * *

Івано-Франківщина славиться одразу кількома водоспадами – Гуком (біля Косова), Пробієм (на території Яремчі), Лужківським, Манявським та Дзембринським. Якщо висота Гука становить усього 2,5 м, а ширина русла – близько 5 м, то вода Пробія падає з 84 м. По-своєму унікальний Лужківський водоспад, який ніби ховається у лісових хащах. Вочевидь, саме тому температура води в ньому навіть влітку не перевищує +12 °C. Він мальовничо спадає з 14-метрової скелі суцільним потоком.

* * *

А у Кримських горах з гірських схилів спадають відомі водоспади Учан-Су (в перекладі з тюркської «вода, що летить») висотою 90 м та Джур-Джур (у перекладі з тюркської – «той, що дзюрчить»). Цей водоспад поетично називають «Срібними струменями», потік води падає з 15-метрової висоти.

Водоспади Учан-Су та Джур-Джур

* * *

Є дивовижні за красою водоспади і на Тернопільщині – Джуринський (висотою 16 м) та каскад з п’ятнадцяти Русилівських водоспадів висотою від 8 до 13 м.

* * *

У Закарпатській області знаходяться два великі болота – Глуханя та Замшатка. Особливо цікаве болото Глуханя – воно має сферичну поверхню. В його торфах «закодовано» літопис природи краю.

* * *

У верхів’ях ріки Інгулець (Кіровоградська область) є Чорне болото – єдине в Україні, що має майже суцільну «ковдру» з моху роду сфагнум.

* * *

На території України знаходиться більше 500 джерел мінеральних вод, на базі яких діє 50 курортів. Далеко за межами країни відомі такі води, як «Миргородська», «Свалява», «Поляна квасова», «Луганська», «Моршинська», «Нафтуся», «Новозбручанська» та інші.

* * *

Синяцьке цілюще джерело у Закарпатті вперше згадується в історичних документах у ХVIІІ столітті. У 1836 році граф Шенборн побудував біля нього комфортабельну купальню, а за два роки – душове відділення. Сьогодні це один з провідних курортів України, де лікують захворювання опорно-рухового апарату, кістково-м’язової та нервової систем.

* * *

Лікувальні властивості мають також вода та грязі деяких українських лиманів. Зокрема, солона вода

1 ... 26 27 28 ... 70
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «1000 фактів про Україну», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "1000 фактів про Україну"