Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Енна. Дорога до себе 📚 - Українською

Читати книгу - "Енна. Дорога до себе"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Енна. Дорога до себе" автора Надія Павлівна Гуменюк. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 25 26 27 ... 76
Перейти на сторінку:
хоче вона. Хіба не чуєте? — Грицик стискає кулаки. А Клаповух раптом наче з ланцюга зривається — голосно гавкає на гостей і все намагається вхопити Сусанну Кадимівну за сіру штанину.

— Може, хоч речі зберемо? У щось же дівчинці треба буде перевдягнутися, — якось несміливо, ніби провинно пропонує директор школи.

Мені аж дивно, бо в школі він такий суворий і впевнений.

— Там у казьонному ходять, — відрубує жінка. — Дєвочка, йди до машини.

— Хіба в неї немає де жити? — Грицик бере мене за руку. — Подивіться, яка в неї хата. Тут десять людей можуть жити.

— Хата є, але опікуна немає, — знову подає голос директор. — Ми писали до Ірининих родичів, але вони так і не відгукнулися. Чи переїхали кудись, чи не захотіли.

— Я буду опікуном! — заявляє Грицик.

— Ти? — нарешті на суворому обличчі Сусанни Кадимівни з’являється вимучена посмішка, більше схожа на гримасу. — І скільки ж вам років, громадянине опікун?

— Дванадцять… скоро буде, — відповідає Грицик.

— Не заважай, Грицю, не заважай, — чи то наказує, чи просить директор школи і відтягує Грицика вбік. — Тут діло серйозне. Можна сказати, доля людини вирішується. Ти ж розумієш, скоро осінь, а там і зима не за горами. А дівчинку треба і нагодувати, і одягнути, і обігріти. В дитбудинку вона буде доглянута.

— Я буду сам у грубці палити. А готувати Ірис навчиться. Усі дівчата вміють готувати, — переконує Грицик.

Сусанна Кадимівна хапає мене за руку і силоміць тягне до «бобика». Її долоня — наче залізна. Я відчайдушно впираюся. Клаповух гавкає і відважно кидається на мій захист, нарешті хапає представницю спеціальної комісії за штани. Вона кричить, дриґає ногою і послаблює затиск. Вириваюся, нахиляюся до Клаповуха і беру його на руки. Пес радісно скавучить, крутить хвостом і облизує мені обличчя. Цілую його в руду мордочку. Жінка гидливо кривиться і з відразою дивиться на нас.

— Фе-фе-фе! Яке дикунство!

— Без Клаповуха нікуди не поїду! — заявляю.

— Не положено! — сердиться вона. — Не положено брати собаку в приют для дітей!

Але я тільки міцніше притискаю до себе Клаповуха. Чую, як голосно б’ється його серце, бачу, як злякано він дивиться на мене, ніби просить: «Не покидай мене!»

— Та заберіть же цього дурного собаку! — кричить представниця комісії до голови сільради.

— Клаповух не дурний! Він найрозумніший собака на нашій вулиці, а може, і в усьому селі! — сердито дивлюся на жінку з чоловічою стрижкою і притискаю песика до себе.

Але мене ніхто не слухає. Ми виходимо за хвіртку. Біля «бобика» зібралося кілька жінок із вулиці. Тітка Калина витирає фартухом очі і засовує мені під пахву вузлик із пиріжками, каже: «Хоч у дорозі підкріпишся, бо ж, певно, їхати далеко». Хтось тільки співчутливо дивиться. Хтось зітхає: «Отака вона, сирітська доля».

Голова сільради силою нарешті вириває в мене Клаповуха, шпурляє у двір — пес голосно кавкає. Чоловік хутко зачиняє хвіртку, щоб собака не вискочив на дорогу. Мене садять у машину. «Бобик» зриває хмарку куряви і викочується за місток.

Сиджу попереду, біля водія. Троє людей за моїми плечима — наче суворі вартові. Щоразу, коли машина повертає сільською вулицею й у вікно стає видно дорогу позаду, бачу, як нею біжать двоє: Клаповух і Грицик. Потім Грицик відстає від машини, нахиляється і віддихується, а Клаповух усе біжить і біжить, біжить і біжить. На міжрайонній шосейці «бобик» набирає швидкість. Дорога тут пряма, без жодного зигзага, і я вже не бачу свого собаки. Мабуть, ніколи й не побачу. Хоч би Грицик про нього подбав — Клаповух може жити в буді на нашому подвір’ї, а їсть він небагато, можна один раз на день приносити йому щось у мисочку і буде досить.


Пазл п’ятий Притулок

Я думала, що «дєтдом» — це один дім, хай великий, але один. А за мурованою огорожею, де я опинилася, — кілька будинків. Той, в якому живуть діти, називається спальним корпусом. У другому, в протилежному кінці довгого двору, — школа. А між ними є ще невелика двоповерхова споруда, де знаходяться кабінет директорки, медичний пункт і харчовий блок. Мабуть, це правильно, що їдальня саме там, біля начальства. Бо якби її облаштували у спальному корпусі… Ой, що то було б! Та ми від самих запахів їжі подуріли б.

Усі будівлі стоять на невисокому горбочку, а на схилі, що збігає від нього до видолинку, — старий і доволі запущений садок, в якому хаотично насаджено всього потроху. Дівчата кажуть, що колись цей сад належав якомусь багатому панові, в ньому й досі збереглися піщані доріжки, а поміж кущами, що ближче до огорожі, на початку літа можна надибати трускавки. Ягоди — давно здичавілі, маленькі, мало схожі на полуниці, вони й зачервонітися не встигають, бо на них чигають вже від появи пуп’янків і обривають зеленими — кому пощастить. Зараз кінець літа, трускавок немає, зате поміж липами, висадженими по одному краю саду, із землі вилазять печериці. Настя навіть пробувала їсти їх — сирими.

Моє знайомство з садом відбудеться трохи згодом. Спершу мене відправляють у лазню. Я ще ніколи не була в лазні і не роздягалася перед чужими людьми. Але жінка, яка доправила мене сюди, навіть не

1 ... 25 26 27 ... 76
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Енна. Дорога до себе», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Енна. Дорога до себе"