Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Царівна, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "Царівна, Ольга Кобилянська"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Царівна" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 25 26 27 ... 97
Перейти на сторінку:
не граю, ані не п'ю, а все я жеб­рак! А дру­гий і не ро­бить і не дбає, а йо­му діста­неться ні сяк, ні так - ет! «прав­да»!…

- А що Маєвський на те, Мілеч­ку?


- Е, що Маєвський! Він го­во­рить те­пер так, як­би лю­бив Оря­ди­на бог знає як. Зве йо­го доб­рим хлоп­цем і ка­же, що хотів би, аби він по­вер­нув до­до­му на який­сь час «відпічну­ти». Це він, пев­но, то­му так ка­же, бо Оря­дин, по одер­жан­ню однієї по­ло­ви­ни гро­шей від Маєвсько­го, зрікся дру­гої. Впрочім, мо­же, хо­че і ви­ду­ри­ти від йо­го спад­щи­ну; бо він, як я ду­маю, ве­ли­кий рах­май­стер! [54]


- Ну! А я ж не ка­за­ла, Мілеч­ку? Гой! гой! ста­рий лис, хто йо­го не знає! І я пев­на, що те йо­му вдасться!


- Га! З капіта­лом в ру­ках мож­на нині всього до­би­ти­ся. Впрочім, ліпше най бе­ре Маєвський, ніж має взя­ти який­сь жид, бо сяк чи так, а та пра­ця се­ля­ни­на опи­ниться в ру­ках жидівських! Оря­дин розвіє її ско­ро!


- Страх, Мілеч­ку! В ме­не аж нер­ви зад­ри­жа­ли!


- Прогайнує, прог­рає! Вже ко­ли не бо­яв­ся він сво­го вуй­ка - все ж він вуй­ко! - відда­ти в ру­ки лих­ва­ря, то він і свою ду­шу го­ден [55] за гроші про­да­ти, а не то кус­ник землі, не здо­бу­тий влас­ною пра­цею!


«Не про­гай­нує! Не прог­рає!» - відповідав в моїй душі який­сь го­лос, і він рвав­ся мені на ус­та, що­би ста­ну­ти в обо­роні то­го, що був в тій хвилі да­ле­ко і не міг сам бо­ро­ни­ти­ся; од­нак цей го­лос заст­ряг мені в горлі, і я усміхну­ла­ся злоб­но. Ба! що я ви­ду­ма­ла! Звідки знаю, що не про­гай­нує? Де за­по­ру­ка? Звідки я знаю, який він те­пер і чи я дійсно зна­ла йо­го доб­ре? Те­пер ле­жать між на­ми два ро­ки і те, що йо­го побіди­ло, а мені бо­лю зав­да­ло. Я ж са­ма вже не та, що бу­ла. Те­пер не­мов дозріліша ста­ла. От­же, що нас в'яже? Ота од­на тодішня хви­ли­на, «лю­бов» ота? Ні! Він вільний, свобідний те­пер, пан своєї долі - а я… ха-ха-ха! царівна для се­бе!


Мені ос­та­ло­ся з со­бою закінчи­ти.


І я знов пірну­ла дум­ка­ми бог зна ку­ди.


Тітка як­би уга­да­ла мої дум­ки. Звер­нув­шись по ко­роткій гли­бокій за­думі до ме­не, про­мо­ви­ла су­хо:


- Ми відда­ли­лись тро­хи від влас­ти­во­го пред­ме­та, од­нак я ду­маю, що спра­ву тре­ба закінчи­ти, і що не бу­деш нас тут до півночі дер­жа­ти. Нині му­сить зро­би­ти­ся всьому кінець, а який кінець, знаєш!


Мене об­гор­ну­ла ша­ле­на роз­пу­ка, і я прис­ту­пи­ла до неї.


- Даруйте мені ли­ше цю од­ну ніч! - вир­ва­лось, мов зойк, з моєї груді.


- До чо­го? Аби ко­медію про­дов­жи­ти? Ти чу­ла, що я го­во­ри­ла, і так му­сить бу­ти!


- Даруйте!


Її очі спи­ни­ли­ся ляч­но на мені, і во­на відсту­пи­ла­ся від ме­не.


- Про ме­не! - ска­за­ла опісля. - Іди, од­нак будь хоч цей однісінький раз, хоч на од­ну хви­ли­ну для се­бе са­мої ро­зум­на; а потім (т. є. по вінчан­ню) як собі хо­чеш!



***


Ясна ніч нас­та­ла вже дав­но, а я все ще не спа­ла.


Я му­чи­ла­ся.


По ве­ликій віконній шибі би­ла­ся ку­ти­ка­ми якась ве­ли­ка му­ха, бриніла бе­зус­тан­но. Раз то­не­сенько, жалібно, од­ноз­вуч­не, а раз не­тер­пе­ли­во ниж­че і ниж­че, опісля знов бо­лю­чо.


Я ле­жа­ла, мов тяж­ко хо­ра. По­би­ва­ючись бо­жевільни­ми дум­ка­ми, заміти­ла я, що зас­лу­ху­ва­лась ми­мовільно все на­но­во в той то­не­сенький, жалібний бренькіт. Що їй та­ко­го? Чо­го по­би­ва­ла­ся? Чи її му­чи­ла ту­га за польотом в зо­рис­ту хо­лод­ну ніч, і во­на товк­ла­ся, шу­ка­ла да­рем­но ви­хо­ду? Чи, мо­же, по­па­ла­ся не­хо­тя­чи в па­ву­ти­ну, а та, ук­лав­шись на ніжні крильця, га­му­ва­ла її? Ко­ли б так, то я зна­ла б уже на­пе­ред, що з нею ста­неться. Звільна або й наг­ло спус­титься звідкись зго­ри на неї па­вук, ухо­питься її то­не­сеньки­ми дов­ги­ми ніжка­ми, обп­лу­тає, об­мо­тає… Во­ни хви­ли­ну по­бо­рються… Во­на в борбі зой­кне див­ним, то­не­сеньким го­ло­сом; опісля він пе­ре­мо­же її і та­ки вис­се кров…


Це зна­ла я вже на­пе­ред;


І знов ста­ла я про се­бе ду­ма­ти. Чо­му звер­ну­ли­ся мої дум­ки до ми­нув­ши­ни, ко­ли пе­ре­до мною спи­ни­ла­ся вже бу­дуч­чи­на? Пе­ре­до мною ви­ри­на­ли кар­ти­ни з моїх най­мо­лод­ших літ. Я ду­ма­ла про по­мер­ших ро­дичів, про ба­бу­ню і про те, що во­на мені завсігди об них оповіда­ла. Приміром, як не раз ра­ди­ли­ся над моєю до­лею. Я бу­ла в них ли­ше од­на-однісінька, і то­му ма­ло все доб­ро світу мені при­пас­ти. Батько пес­тив ме­не, май­же не ви­пус­кав з рук, а ма­ти роз­па­да­ла­ся…


Та ба! Нас­тав та­кий час, що все роз­па­ло­ся…


Обернувшись бист­рим ру­хом до стіни, скло­ни­ла я го­ло­ву глиб­ше к гру­дям і при­тис­ну­ла роз­па­ле­не чо­ло до хо­лод­ної стіни. Ско­ро спли­ва­ли ве­ликі га­рячі сльози по лиці.


І дальше гна­ли­ся дум­ки впе­ред, по­ри­ва­ючи з со­бою по­гані бру­тальні кар­ти­ни. Пом­ча­лись та­кож поп­ри мертві од­нос­тай­ні хвилі, в кот­рих мо­ло­дий ум по­би­вав­ся го­лод­ний, висліджу­ючи влас­ною сла­бою си­лою безпідставні упе­ред­жен­ня, ніве­чив їх і рвав­ся до прав­ди. А далі, далі до­ля усміхну­ла­ся до ме­не…


- Будучність на­ша, - ка­зав він тоді пев­ним, гор­дим го­ло­сом, - і ти по­ба­чиш. - А я, упоєна лю­бов'ю, кот­рої не заз­на­ва­ла від ніко­го, повіри­ла. Од­нак у чім на­ша бу­дучність? В ме­не не­ма її в нічім, хіба, мо­же, в йо­го є во­на; А те­пер я і «ба­чу». Ба­чу, що лю­бов не завсігди бу­ває тією мо­гу­чою си­лою, об котрій го­во­рять, що во­на тво­рить. Йо­му во­на не змог­ла ста­ти навіть талісма­ном про­ти бруд­них прист­рас­тей і спо­кус. Чо­му не обізвав­ся ані од­ним сло­вом, чо­му не приз­нав­ся хоч і до сум­ної прав­ди, мо­же би… а то во­рожі ус­та до­нес­ли, що вес­ло си­ли за­гу­бив, що чо­вен роз­бив­ся, а сам по­то­нув…


Я і він. Обоє ми ста­ну­ли вже при цілі; до­би­лись уже бу­дуч­ності. Йо­му ос­тається ли­ше «прий­ти», як обіцяв… І, пла­чу­чи, розсміяла­ся я з та­кої бу­дуч­ності. Він спіткнув­ся нікчем­но при першім вихрі; бо і в чім же ле­жа­ла йо­го си­ла? Во­на не мог­ла вже тоді в нім бу­ти. А я що та­ке? Що му­чить ме­не вдень і вночі, чо­го ще мені за­ба­гається?


І я по­ри­ну­ла у свою влас­ну, роз­лю­че­ну, зне­во­ле­ну ду­шу, мов у яку не­погідну бур­ли­ву ніч, -.бог знає за чим…


Муха все ще бриніла. Срібне світло міся­ця лля­ло­ся вікном у кімна­ту, а ста­рий го­дин­ник цо­кав ти­хе­сенько, мов той дідик в пан­то­фельках, щоб ніко­го не збу­ди­ти своїм хо­дом.


Гадки кру­жи­ли за чо­лом, мов бджо­ли в улію, і я підда­ла­ся цілком їх по­тузі.


Що мені нині ввечір го­во­ри­ла тітка, і що я їй відповів да­ла? «Ко­ли Лор­де­нові відмо­виш, - го­во­ри­ла, - тоді шу­кай

1 ... 25 26 27 ... 97
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Царівна, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Царівна, Ольга Кобилянська"