Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » П'ять четвертинок апельсина 📚 - Українською

Читати книгу - "П'ять четвертинок апельсина"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "П'ять четвертинок апельсина" автора Джоан Харріс. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 25 26 27 ... 86
Перейти на сторінку:
смак.

– І вас не впіймали?

– І це було, – усмішка стала сумною. – Я з’їв так багато, що мені стало зле. Це мене й викрило. Мені дали такого прочухана! Але все ж я отримав те, чого хотів. Хіба це не найголовніше?

– Ага, – погодилась я. – Я люблю перемагати.

Я замовкла.

– Це тому ви нікому не розповіли про апельсин?

Німець здивувався.

– Чого це я мав комусь розповідати? То не моє діло. Крім того, у зеленяра було ще кілька. Він і без нього міг чудово обійтися.

Я кивнула.

– У нього ж є фургон, – сказала я, облизуючи сріблястий папір, щоб ні крихти шоколаду не пропало даремно.

Німець ніби погодився.

– Деякі люди хочуть підгребти під себе все, – заявив він. – Хіба ж це справедливо?

Я похитала головою.

– Як мадам Петі зі швацької крамниці. Просить купу грошей за шмат парашутного шовку, який їй на дурняк дістався.

– Точно.

Раптом до мене дійшло, що, можливо, не варто було згадувати мадам Петі.

Я підозріло глянула на німця, та він майже не слухав. Натомість він спостерігав за розмовою Кассі й Гауера, які досі шепотілися про щось у кінці ряду. Мене неприємно кольнуло, що Кассі, імовірно, йому цікавіший за мене.

– То мій брат, – сказала я.

– Правда? – німець усміхнувся. – А у вас нічогенька родина. Хтось іще є?

Я заперечливо хитнула головою.

– Я наймолодша. Фрамбуаз.

– Дуже радий знайомству, Франсуазо.

– Фрамбуаз, – з усмішкою виправила я.

– Лейбніц. Томас.

Він простяг мені руку. Секунду провагавшись, я її потиснула.

14

Ось так я й познайомилась із Томасом Лейбніцем. З якоїсь причини Ренетт розсердилась на мене через розмову з ним і набундючено сиділа аж до кінця фільму. Гауер підкинув Кассі пачку «Голуазу», і ми з ним пригинцем повернулись на свої місця. Кассі одразу ж закурив, а я поринула в роздуми. Коли завершився фільм, я була готова ставити запитання.

– То ти цигарки мав на увазі, коли казав, що можеш дістати все, що завгодно? – спитала я.

– Авжеж.

Кассі на вигляд був дуже задоволений собою, та я все одно відчула в ньому напруження. Він тримав цигарку в кулаку, як німецькі солдати, але в нього цей жест виходив незграбним і вимушеним.

– Ти ж їм щось розповідаєш? Так?

– Так, ми інколи розказуємо їм… дещо, – з усмішкою зізнався він.

– Що саме?

Кассі знизав плечима.

– Це почалося з того старого дурня та його радіо, – тихо промовив він. – І то було справедливо. Він не мав права переховувати його й дарма прикидався таким заскоченим несподіванкою, коли ми тільки те й робили, що стежили за німцями. Інколи ми передаємо записки з кур’єром або залишаємо повідомлення в кафе. Іноді газетяр віддає нам речі, які вони передають. А часом вони самі приносять.

Він намагався надати голосу байдужості, та я бачила його знервованість і збентеженість.

– Тут нічого такого немає, – вів своє Кассі. – Більшість бошів і самі користуються чорним ринком, відправляють пакунки додому в Німеччину. Ну, знаєш, реквізовані ними речі. Тому тут немає нічого такого.

Я замислилась.

– Але ж гестапо?..

– Та припини, Фрамбуаз! – раптом він розізлився, як і завжди в моменти, коли мені вдавалося загнати його в кут. – Що ти знаєш про гестапо?!

Брат нервово оглядівся і продовжив, знову понизивши голос:

– Певна річ, з ними ми справ не маємо. Це зовсім інше. Кажу ж тобі, це лише бізнес. І в будь-якому разі, тебе це не обходить.

Я обурено вперла в нього погляд.

– Чому це? Я теж дещо знаю.

Тепер я шкодувала, що не розповіла тому німцеві більше про мадам Петі, що не сказала йому, що вона – єврейка.

Кассі несхвально похитав головою.

– Ти не розумієш.

Додому ми їхали в дещо тривожній тиші, мабуть, очікуючи, що мати вже дізналась про нашу недозволену подорож. Проте вдома ми зустріли її в дуже незвичному настрої. Вона й словом не згадала про запах апельсинів, безсонну ніч чи безлад, який я створила в її кімнаті. Натомість обід, який вона приготувала, був майже святковим: морквяний суп із цикорієм, кров’янка з яблуками й картоплею, чорні гречані млинці, а на десерт – клафуті з торішніх яблук, з цукрово-коричною скоринкою. Ми їли, як і завжди, у тиші, але мати була якоюсь неуважною – забувала нагадувати мені прибрати лікті зі столу та геть не помічала мого скуйовдженого волосся й замурзаного лиця.

Мені подумалось, що, може, апельсину вдалося її приборкати.

Але наступного дня все повернулося на звичне коло, мати знову стала собою і помстилася нам. Ми уникали її як могли, похапцем впоралися з усіма справами та втекли на річку до Спостережного Пункту, де нам навіть не вистачило ентузіазму як слід побавитись.

Тими літніми днями на річці з нами завжди був Поль, але він відчував, що випав з нашої невеликої компанії та став зайвим. Мені було його шкода, я навіть відчувала себе трохи винною, бо знала, як тяжко переживати відчуження, та нічим не могла зарадити. Полю треба було самому боротися за місце під сонцем, як це робила я.

До того ж мати не любила Поля, бо не любила всю родину Ур’я. У її очах Поль був ледащо, надто ліниве, щоб ходити до школи, і надто тупе, навіть щоб навчитися нормально читати й писати в селищі разом з іншими дітьми. І батьки в нього були не кращі – чоловік, який торгує при дорозі черв’яками для риболовлі, та жінка, яка зашиває чужий одяг. Але дядькові Поля перепадало від моєї матері найбільше. Спочатку я думала, що це звичайна сільська конкуренція. У Філіппа Ур’я була найбільша в Ле-Лавезі ферма: акри соняшникових полів, картопля, буряки, капуста, двадцять корів, свині, кози, навіть трактор – і це в ті часи, коли більшість місцевих досі вправлялися з кіньми й ралами, – справжній доїльний апарат… Я переконувала себе, що то заздрість, обурення вдовиці, яка крутиться як муха в окропі, порівняно з багатеньким удівцем. Та все одно дивно, особливо враховуючи, що Філіпп Ур’я був давнім другом мого батька. Вони зростали разом, ходили рибалити, плавали, ділилися таємницями. Філіпп власноруч викарбував батькове ім’я на військовому меморіалі та щонеділі покладав квіти до його підніжжя. Але від моєї матері йому годі було чекати

1 ... 25 26 27 ... 86
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «П'ять четвертинок апельсина», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "П'ять четвертинок апельсина"