Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Вогонь до вогню, Рутківський Володимир 📚 - Українською

Читати книгу - "Вогонь до вогню, Рутківський Володимир"

189
0
11.12.23
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Вогонь до вогню" автора Рутківський Володимир. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 26 27
Перейти на сторінку:

По хвилі запитав:

– А дядькові Кейстутові скільки ратників записати – чотири тисячі троцьких чи десять – татарських?

Андрій полоцький голосно пирхнув. По обличчях інших князів хвилями заходили посмішки. Не втримався і великий князь, хоча тут же докірливо мовив:

– І тут у тебе не як у людей. Гаразд, пиши чотири тисячі, а там видно буде. То що в тебе вийшло?

Князь брянський зітхнув:

– Поки що супроти Ногаєвичів всього нічого – шістнадцять тисяч. А з моєю дружиною буде двадцять одна.

– Додай моїх десять тисяч, – звелів Ольгерд.

– Хвилиночку, великий княже, – тридцять одна тисяча. Це вже щось…

Ольгерд повернувся до князя київського:

– А ти що даєш?

– Тисяч вісім буде, – пообіцяв Володимир. – Без бродників князя Боброка. А це ще біля трьох тисяч.

– А чи надійні люди ці бродники? – насуплено поглянув великий князь на Боброка. – Чував, що руські князі на Калці теж покладали великі надії на полк бродників. А що з того вийшло – до цього часу не можемо отямитися.

– За три тисячі головою ручаюся, великий княже, – відказав князь канівський.

– Гляди мені… Дмитре, запиши, що київська земля дає одинадцять тисяч ратників, – звелів Ольгерд.

– І ще допиши дві тисячі переяславських мужів, – додав Володимир.

– Тоді запишемо тринадцять, – сказав Ольгерд. – А в тебе, Корибуте, що?

– Маю під рукою три тисячі. А там…

– Пишемо те, що є…

– А ти що скажеш, брате? – звернувся Ольгерд до Любарта.

Той повагом пригладив вуса.

– Маю до семи тисяч оружних воїв. Проте, великий князю, ніхто не відає, що замислять цього літа король польський та угри.

– Доки вони будуть мислити, можна купно навалитися бодай на подільського хана Солтана, – відірвався від підрахунків князь брянський. – Примучимо Солтана – і король польський підіжме хвоста.

– Було вже, – похмуро зауважив Любарт. – Було, коли купно навалилися на тевтонів. Я тоді майже все військо повів на цю прю. А коли повернувся, землю галицьку мов корова язиком злизала. І ніяка купність не допомогла мені повернути її назад.

У зброярні запанувала тиша.

– Сам же відаєш, що не з одним Казимиром довелося тоді мати справу, – нарешті зауважив Коріят.

– Зараз може бути те ж саме, – відрізав Любарт. – Втрачу ще й волинську землю – хто мені іншу дасть? Ти ж своїм Новогрудком, брате, не поступишся.

– Гаразд-гаразд, – втрутився Ольгерд, аби припинити суперечку між братами. – Отже, що маємо?

– Коли рахувати дружину дядька Любарта, то маємо п'ятдесят три тисячі, – відказав князь брянський. – Коли без нього, то й до п'ятдесяти не дотягнеться. Проте можна зібрати ще шість-сім тисяч, великий княже.

Ольгерд запитально підняв брови.

– Що ти маєш на увазі?

– Кинути клич в чернігівській та сіверській землях.

– Можна було б, – згодився Ольгерд. – Але ти своїм дурним нападом роздражнив шаруканьського хана, і тепер невідомо, як він себе поведе, коли дізнається, що ці землі, як і твоя, княже, без охорони. Тож не треба там ніякого кличу.

Князь брянський почухав за вухом кінчиком ножа.

– Тепер мені ясно, що я вчинив дурницю, – визнав він.

– Давно б так, – докинув великий князь і звернувся до присутніх. – То що будемо робити?

І його погляд зупинився на Кейстутові. Проте той лише посміхнувся у відповідь.

– Брате, я пообіцяв дати під твою руку чотири тисячі воїв і зроблю це. Нехай хлопці хоч трохи відігріються від наших туманів та мжичок. А куди ти їх направиш – то вже твоя справа.

– Дякую, брате, за довіру, – відказав великий князь. – А ти, Коріяте, що скажеш?

– Гадаю, що треба йти на Ногаєвих нащадків, – відказав той. – І найкраще було б розбити їх поодинці. Причому так швидко, щоб вони не встигли звернутися до турків по допомогу.

– Тоді треба спочатку вдарити по Солтану, – запропонував Дмитро брянський. – А його брати, коли вони справжні брати, змушені будуть поодинці кинутися йому на допомогу.

– То вже тонкощі, – відказав Коріят. – Головне, аби Литовська та Руська землі стали ще більшими.

Князі перезирнулися. Ні для кого з них не було таємницею, що Коріят прагнув розширення Литви та Русі не менше від великого князя. І зрозуміло чому: йому і трьом його синам-здорованям у маленькому Новогрудку було затісно.

– Зрозуміло, – відказав Ольгерд і перевів погляд на Андрія Полоцького. – А твоя яка думка?

– Йти на Ногаєвичів, – коротко відказав той.

– Зрозуміло, – кивнув головою Ольгерд і поплескав долонею по столу, – закликаючи до загальної уваги. – Думка князя київського мені відома заздалегідь. Вона збігається з думками князя полоцького, князя Коріята і князя Боброка. Князь брянський хоче йти на Солтана. Князь чернігівський гадає, що йому краще сидіти на місці і чатувати на шаруканьського хана, бо після дурниці, яку вчинив князь брянський, від того можна чекати чого завгодно. Чи не так?

– Так, – неголосно відказав той.

– Відома нам і думка князя волинського, – продовжував Ольгерд. – Що б ми не вирішили, він сидітиме на місці і буде стежити за діями короля польського. Чи не так, Любарте?

– Тобі видніше, – відказав Любарт. – Ти ж великий князь, а не я. Та коли вирішите йти на Мамая – мені з вами не по дорозі. Нічого мені робити за тридев'ять земель від мого столу.

Князь волинський окинув всіх присутніх зверхнім поглядом. Так було не вперше, і князі розуміли, що то означає. Любарт не приховував, що всі вони сіли на свої столи з ласки великого князя Гедимина і лише його, Любарта, запросили на князівство галицькі та волинські боляри. Тож він передусім мав опікуватися інтересами своїх людей і вже потім – великого князівства.

– Врахуємо і твою думку, брате, – згодився Ольгерд. За тим підпер долонею щоку і, хитро примружившись, запитав: – А що ти скажеш, коли в разі перемоги над Ногаєвичами князеві волинському будуть запропоновані землі по Дністру аж до Чорного моря – ті, якими володіли колись князі галицькі? Але за тієї умови, що ти залишиш у своїх замках міцну залогу, а з рештою війська приєднаєшся до інших князів.

Погляди всіх зупинилися на Любартові. Лише Коріят стривожено перезирнувся з синами.

– Треба подумати, – пощипуючи борідку, відказав Любарт.

Князі засміялися. А коли пожвавлення вляглося, князь брянський запитав:

– То що, батьку, треба готуватися в похід на Ногаєвичів?

Деякий час великий князь уважно роздивлявся свого шалапутного сина. Тоді відказав:

– Навпаки. Ми підемо в протилежний від них бік.

Обличчя князя брянського видовжилося:

– Як це? – не зрозумів він.

– А так, – похмуро посміхнувся Ольгерд. – Я хочу сам подивитися, що ти там накоїв над своїм Сеймом.

Примітки

1

Якщо ви вже знайомі з першою частиною трилогії Володимира Рутківського, то сміливо можете перегорнути сторінку. Та якщо ви не читали цієї книжки, а вам кортить дізнатися, які пригоди привели молодого волинського князя-лицаря на порубіжжя між Україною-Руссю та Степом, візьміть "Двобій з тінню" – не пожалкуєте.

1 ... 26 27
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Вогонь до вогню, Рутківський Володимир», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Вогонь до вогню, Рутківський Володимир"