Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Перехресні стежки, Франко І. Я. 📚 - Українською

Читати книгу - "Перехресні стежки, Франко І. Я."

198
0
15.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Перехресні стежки" автора Франко І. Я.. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 26 27 28 ... 106
Перейти на сторінку:
якого-будь жіночого лиця, подібного до її лиця, міг викликати ті спомини і захитати його супокоєм, як ось тепер вид якоїсь чорної дами. Та диво, одинока пам’ятка, яку він мав із рук Регіни, її візитова карточка, що він хоронив як найбільші святощі, вона в таких хвилях бувала йому ліком, успокоювала його душу. Він виймав її зі шкатулки, цілував і довго вдивлявся в почерк її письма, і перед ним звільна воскресала її люба рука, її фігура, її лице, і йому бачилося, що знов дивиться в її очі, і п’є з них дивну гармонію, і наповняється почуттям надлюдського супокою і щастя, того щастя, що для своєї повноти не потребує ніякого фізичного дотику, ніякої близькості, бо само воно - найтісніше сполучення, збратання душі, волі і всіх помислів.

- Не судилось мені поділяти з тобою прозу життя,- промовляв він до фігури, що жила в його уяві,- та, може, се й ліпше. Ніякий шлюб, ніяка розлука не заборонить, щоб ти була поезією мойого життя.- І, вспокоївшися сею «оптимістичною» думкою, Євгеній, мов після острої, але цілющої купелі, вертав до своєї щоденної праці.

 

 

 

Два чи три дні пізніше прийшли до нього замовлені листом селяни з Буркотина в справі процесу з паном маршалком. Се була неділя, і вони вибрали собі той день, щоб не тратити робучої днини. Було їх три - кремезні, плечисті постаті, в довгих гунях, переперезаних широкими чересами, з кошелями через плечі, з костурами в руках. Вони мусили з півгодини ждати в передпокої, поки Євгеній упорався з іншими клієнтами і попросив їх до своєї канцелярії.

- Слухайте, панове господарі,- мовив він,- я попросив вас, щоби ви потрудилися до мене в справі вашого процесу.

- Та спасибі вам, паночку,- мовив один із селян.- Та ми от прийшли. Певно, термін буде?

- Ні, про термін ще не чути нічого. Я хтів про щось інше поговорити з вами. Прошу, сідайте!

Люди посідали на плетену канапу, аж сей сухоребрий мебель затріщав під їх тягарем. Тоді один із них устав, недовірливо зирнув на те місце, де сидів, і пересівся на крісло.

- Те пасовисько, що ви за нього процесуєтеся, виносить двадцять моргів, правда?

- Так, паночку.

- А кілько так воно варто, якби купити?

- Та що, як для кого. Для кого чужого, може, й нічого не варта, а нам воно дороге.

- Наше, прадідівське! - підтвердив другий господар.

- Ну, але якби так у пана хотіти відкупити?

- Що? - скрикнули всі три нараз.- Своє власне ми мали би відкупувати від него? Радше головами наложимо, всі на жебри підемо, а своєї дідівщини у дармоїда купувати не будемо.

- Я не кажу про вас! Борони боже! Ви ж знаєте, що я вам признав, що ваша правда, що процес мусите виграти.

- Дай боже пану здоровля,- мовив знов перший селянин.- Але пощо ж тепер пан адукат закидають у іньчий бік?

- Я не закидаю в жаден бік, а тілько питаю вас по-просту. Адже й для процесу треба знати, кілько ви собі цінуєте те пасовисько?

- Та для нас воно варто міліони. Нам без него жити не можна. Бачите - під самим носом. Ні курки де випустити, ні гуску, ні теля вигнати. А пан спер, польових посилає, грабить, заганяє, хоч із села тікай.

- Розумію, розумію. Про те ані слова, що воно вам дуже потрібне. Але я гадаю: двадцять моргів пасовиська - то ще не такі великі скарби. Почому у вас морг вірнóго поля?

- Е, що там вірнé поле! Вірнóго поля доброго у нас морг купить за сто, за сто двадцять ринських.

- Ну, а морг городу?

- За морг городу, між хатами, треба дати триста, штириста ринських.

- Ну, то пасовисько, певно, стілько не буде коштувати, як вірнé поле. Але візьмім навіть так. То що ж, двадцять моргів по сто ринських, то були би дві тисячі.

- Е, пан хотів Шльомкові продати його за тисячу, але як ми на Шльомка похрупостіли, то він відступив.

- Що то за Шльомко?

- Та жид, орендар.

- Ну, бачите, то сам пан цінить се пасовисько лиш по п’ятдесят ринських за морг. А кілько вас досі коштує процес?

Селянам, очевидно, немила була ся розмова. Вони підзорливо дивилися то на адвоката, то один на одного, далі той, що досі головно промовляв, відповів нерадо:

- Та що пан будуть нас допитувати, кілько нас коштує процес? Коштує, що коштує, але ми мусимо дійти свого.

- Я вважав своїм обов’язком із самого початку звернути вашу увагу на те, що справа буде ще коштувати немало гроша і клопотів. Та хто знає, чи оплатиться вам сею дорогою доходити до свого.

Селяни мов на команду встали зі своїх місць.

- Та коли пан адукат,- мовив їх бесідник, кланяючись,- коли пан адукат чогось на нас загнівалися,- знов поклін,- і не хочуть далі провадити нашої справи,- греміальний поклін усіх трьох,- то ми просимо віддати нам наші папери, а ми підемо шукати собі іньчого адуката.

- Але ж, люди,- мовив Євгеній, підходячи до них і насилу усаджуючи знов там, де сиділи,- що вам такого? Хто вам сказав, що я на вас гніваюся? І за що би я мав гніватися на вас? Хочете відібрати від мене свою справу - я вам не бороню, а не відберете, то буду провадити її далі; в тім ваша воля. Я хотів поговорити з вами про іншу справу.

- Про яку?

- Ваше село досить велике, правда?

- Та досить.

- Кілько нумерів?

- Та буде більше як двісті.

- Ну, і нарід не такий дуже бідний.

- Ой, говоріть, не бідний! Та вже не багатий.

- А все-таки, грунту маєте досить, худібка є, хліб родиться.

- Е, що з того! От маємо стілько, щоб із голоду не пухнути.

- Ну, а пан добре стоїть?

- А бог його святий знає.

- Має гроші? Чи, може, в довгах?

- А хто його знає? Ми

1 ... 26 27 28 ... 106
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Перехресні стежки, Франко І. Я.», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Перехресні стежки, Франко І. Я."