Книги Українською Мовою » 💛 Публіцистика » Про письменство. Мемуари про ремесло 📚 - Українською

Читати книгу - "Про письменство. Мемуари про ремесло"

807
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Про письменство. Мемуари про ремесло" автора Стівен Кінг. Жанр книги: 💛 Публіцистика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 27 28 29 ... 101
Перейти на сторінку:
з тих, які виставляють напоказ у Мексиці на День мертвих[110]. Ми по черзі тримали їй сигарету, а коли та догоріла до фільтра, я її загасив.

— Мої хлопці, — сказала вона і чи то провалилася в сон, чи знепритомніла.

У мене боліла голова. Я взяв кілька таблеток аспірину з однієї з численних пляшечок на її столику. Дейв тримав одну її руку, а я — другу. Під ковдрою було тіло не нашої матері, а замореної та деформованої дитини. Ми з Дейвом покурили та трохи побалакали. Не пам’ятаю, що ми казали. Вночі пройшов дощ, температура впала, і ранкові вулиці були вкриті кригою. Ми чули, як паузи після кожного її хрипкого вдиху стають довшими й довшими. Нарешті більше вдихів не було, а була лише пауза.

34

Похорон матері відбувався в Конгрегаціоналістській церкві в Саутвест-Бенді; церква її парафії в Методист-Корнерс, де ми з братом росли, була зачинена через холод. Я сказав надгробне слово. По-моєму, вийшло добре, зважаючи на те, який я був п’яний.

35

Алкоголіки будують оборону, як голландці — дамби. Перші років дванадцять свого шлюбу я переконував себе, що «просто люблю випити». Також я застосовував відомий «захист Гемінґвея». Хоч про нього ніколи не говорять уголос (бо це було б немужньо), «захист Гемінґвея» звучить так: як письменник, я дуже чутлива людина, але крім того, я чоловік, а справжні чоловіки не дозволяють собі виявляти чутливості. Так роблять лише слабаки. Тому я п’ю. Як інакше мені дивитись у вічі екзистенційному жахові, яким наповнене наше життя, і при цьому продовжувати працювати? До того ж, чого там, у мене все під контролем. Як завжди у справжніх чоловіків.

А потім, на початку вісімдесятих, у Мені прийняли закон про обмін порожніх пляшок і банок на гроші. Замість смітника мої півлітрові бляшанки з-під пива «Miller Lite» стали відправлятися в пластиковий контейнер у гаражі. Одного четверга ввечері я пішов викинути туди кількох полеглих солдатів і побачив, що контейнер, який був порожній у понеділок увечері, став майже повний. А оскільки я єдиний у домі, хто п’є «Міллер»…

«Бляха-муха, та я ж алкоголік», — подумалось мені, при цьому в голові не пролунало голосу незгоди — зрештою, це ж я написав «Сяйво», навіть не усвідомлюючи (принаймні доти), що пишу про себе. Моєю реакцією на таку думку стало не заперечення чи незгода; це було, що я називаю, «злякана рішучість». «Значить, будь обережний, — точно пам’ятаю, подумав я, — бо якщо проколешся…»

Якщо проколюся — перевернуся вночі в машині на якійсь ґрунтівці чи запорю інтерв’ю на телебаченні наживо — хто-небудь скаже мені, що я маю взяти під контроль своє вживання спиртного, а казати алкоголіку, щоб узяв під контроль вживання спиртного, це як казати хворому на ураганну діарею взяти під контроль своє срання. У мого друга, який через це пройшов, є курйозна історія про його першу нерішучу спробу взяти в свої руки життя, яке дедалі сильніше вислизало. Він пішов до психолога і сказав, що дружина переживає, бо він забагато п’є.

— Як багато ви п’єте? — запитав психолог.

Мій друг глянув на психолога з недовірою.

— Усе, що є, — відповів він, ніби це має бути самоочевидним.

Я знаю, як він почувався. Я вже майже дванадцять років ні краплі в рот не беру, але мені досі дивно, як у когось у ресторані може стояти напівдопитий бокал вина. Хочеться встати, підійти і крикнути: «Допивайте! Чого ви не допиваєте?» — в лице такій людині. Ідея пиття задля спілкування здавалася мені сміховинною: якщо не плануєш набухатися, то нащо взагалі пити? Краще просто візьми собі кóли.

Мої ночі в останні п’ять років питущого життя завжди завершувалися таким ритуалом: я виливаю все пиво, яке лишилося в холодильнику, в раковину. Якби я цього не робив, то воно кликало б мене, доки не встану з ліжка й не візьму ще одне. І ще одне. І ще одне.

36

У 1985 році до проблем з алкоголем додалася наркоманія, однак я продовжував функціонувати, як і багато інших зловживачів, на мінімально допустимому рівні — бо перестати було надто страшно. На той момент я вже не знав, як жити інакше. Я ховав свої наркотики старанно, як міг, бо було страшно (що зі мною станеться без наркоти? я розучився бути тверезим) і соромно. Я знову витирав дупу отруйним плющем, цього разу — щодня, але не міг попросити про допомогу. У моїй сім’ї так не робиться. У моїй сім’ї ти куриш цигарки, танцюєш у желе та своє тримаєш при собі.

А проте частина мене, яка пише оповідки, ця глибинна частина, яка знала, що я алкоголік, іще в 1975 році, коли писав «Сяйво», не приймала цього. Мовчання — не про неї. Вона почала волати про допомогу в єдиний відомий їй спосіб — через мої твори та чудовиськ. Наприкінці 1985-го — на початку 1986-го я написав «Мізері» (назва дуже влучно[111] описує мій тодішній внутрішній стан) — роман про письменника, якого тримає в полоні й катує медсестра-психопатка. За весну — літо 86-го я написав «Томінокерів», часто працюючи до півночі, при цьому моє серце гнало по сто тридцять ударів на хвилину, а з носа стирчали ватні палички, щоб загатити спричинену кокаїном кровотечу.

1 ... 27 28 29 ... 101
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Про письменство. Мемуари про ремесло», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Про письменство. Мемуари про ремесло"