Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Кайдашева сім'я, Нечуй-Левицький 📚 - Українською

Читати книгу - "Кайдашева сім'я, Нечуй-Левицький"

472
0
17.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Кайдашева сім'я" автора Нечуй-Левицький. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 27 28 29 ... 46
Перейти на сторінку:
на все гор­ло, що по­бу­ди­ла всiх бо­го­мольцiв. Пiд­няв­ся твалт, шум. Бо­го­мольцi за­во­ру­ши­лись, за­шу­мi­ли, а пов­нi гу­би цi­лу­ва­ли ба­бу в що­ки, в бро­ви, в очi, а да­лi щось чор­не зня­ло­ся i, як ку­ля, по­ле­тi­ло мiж ли­пи.

"Що це та­ке? - ду­мав чер­нець. - Та­ка гар­на мо­ло­ди­ця, а ли­це та­ке твер­де, як дi­ря­вий гор­щик; аж гу­би щем­лять!"


- Що там та­ке! Чи зло­дiї, чи що? - пи­та­ли сон­нi бо­го­мольцi.


- Це те­бе, Па­лаж­ко хтось чи цi­лу­вав, чи хо­тiв обiк­рас­ти, - обiз­ва­лась край­ня ба­ба.


- Ой, щось по­бiг­ло! - крик­ну­ли мо­ло­ди­цi, i кож­на по­ча­ла об­ла­пу­ва­ти свiй клу­нок пiд го­ло­ва­ми.


- Це не­чис­та си­ла ме­не да­ви­ла, - го­во­ри­ла ба­ба Па­лаж­ка. - Це вiн ме­не ску­шав, бо я вже вис­по­вi­да­лась i завт­ра ма­ла при­ча­ща­тись. Оце, бо­же мiй, який грiх тра­пив­ся! Двад­цять па­сок з'їла в Києвi, а за двад­цять пер­шою та­кий грiх тра­пив­ся. Пос­ли­нив не­чис­тий усе ли­це, й гу­би, й що­ки. Пху на те­бе, са­та­но!


- Та то який­сь пос­луш­ник по­бiг до ке­лiй, - го­во­рив один чо­ло­вiк.


- Еге! Доб­рий пос­луш­ник! Се, дух свя­тий при нас, чорт! Цур їм, та­ким пос­луш­ни­кам. Прий­деться завт­ра дру­гий раз спо­вi­да­тись. Оце од­го­вi­лась! Бо­же мiй, яка ме­нi на­пасть од ску­си­те­ля, - бiд­ка­лась ба­ба Па­лаж­ка.


- Мабуть, який­сь пос­луш­ник, бо я чу­ла, як вiн вас, ба­бо, цi­лу­вав, - ска­за­ла прос­тенька Ме­лаш­ка.


- Оце ви­га­да­ла! - ска­за­ла ба­ба Па­лаж­ка. - Чи то мож­на, щоб в мо­нас­ти­рi бу­ли та­кi чен­цi. Не­на­че я оце впер­ве в Києвi. Го­во­рить не­на­че ма­ленька. Ще роз­не­си по Се­ми­го­рах, як вер­неш­ся до­до­му.


Баба Па­лаж­ка ду­же оби­ди­лась. Во­на ба­чи­ла, що Ме­лаш­ка пiд­ри­ва­ла її по­ва­гу, бу­цiм­то чор­ти вже звер­ну­ли на неї свою ува­гу й по­час­ту­ва­ли своїм же­ни­хан­ням та по­цi­лун­ка­ми.


Одначе на дру­гий день ба­ба Па­лаж­ка бо­ялась зос­та­ва­тись на нiч у мо­нас­ти­рi i по­ве­ла про­чан го­вiть в од­ну церк­ву на По­до­лi пiд са­мою Анд­рiївською го­рою. В тiй церк­вi був ста­рий свя­ще­ник. Вiн збу­ду­вав для бо­го­мольцiв, за­раз ко­ло цвин­та­ря, на цер­ков­но­му дво­рi дов­гу ко­мо­ру з пе­ре­го­род­ка­ми, але без вi­кон, i пус­кав ту­ди про­чан на нiч. Тiєю ко­мо­рою вiн при­тя­гу­вав до се­бе ве­ли­ку си­лу бо­го­мольцiв i за­роб­ляв доб­рi гро­шi. Мо­нас­ти­рi на­вiть не по­ро­би­ли для се­лян i та­ких ко­мор.


Баба Па­лаж­ка за­ве­ла про­чан у ту ко­мо­ру. Там во­ни поск­ла­да­ли свої клу­ноч­ки й замк­ну­ли две­рi. Ра­ненько в ве­ли­ку су­бо­ту про­ча­ни пiш­ли в церк­ву го­вi­ти.


Старий свя­ще­ник спо­вi­дав лю­дей. Сот­ня бо­го­мольцiв сто­яла кру­гом йо­го i жда­ла. Ба­ба Па­лаж­ка кив­ну­ла на своїх ру­кою i по­вер­ну­лась до две­рей. Во­на бо­ялась, що не дiж­деться спо­вi­дi. А грiх тiєї но­чi му­чив бiд­ну ба­бу, як пе­кельний огонь.


Тiльки що се­ми­гор­цi зас­ту­ко­тi­ли чо­бiтьми по за­лiз­но­му по­мос­тi, свя­ще­ник по­ки­нув спо­вi­да­ти якусь ба­бу, обер­нув­ся, мах­нув до ба­би Па­лаж­ки ру­кою i крик­нув на всю церк­ву:


- Куди ви, баб­ки! Йдiть до ме­не спо­вi­да­тись! В ме­не ша­гом де­шев­ше, нiж у Мок­ро­го Ми­ко­лая. Вер­тай­тесь сю­да! В ме­не спо­вiдь ша­гом де­шев­ше й по­ку­та бiльша.


Баба Па­лаж­ка мах­ну­ла до своїх, i вся ва­та­га по­вер­ну­ла од две­рей на­зад i знов зас­ту­ка­ла чо­бiтьми по за­лiз­но­му по­мос­тi.


Тим ча­сом як ба­ба Па­лаж­ка спо­вi­да­лась, Ме­лаш­ка вий­шла з церк­ви й сi­ла мiж дов­ги­ми ряд­ка­ми ба­бiв на цер­ков­них схiд­нях, пiд стов­па­ми. Скраю не­да­леч­ко вiд неї си­дi­ла ста­ренька прос­кур­ни­ця й про­да­ва­ла прос­ку­ри.


Мелашка за­ду­ма­лась. Тре­тiй день про­жи­ла Ме­лаш­ка в Києвi, як у раї. Во­на зга­да­ла, що че­рез день для неї тре­ба бу­де вер­та­тись до­до­му, i зiтх­ну­ла ду­же важ­ко. Сльози вис­ту­пи­ли на її очах. Во­на в Києвi не ба­чи­ла нi свек­ру­хи, нi свек­ра, нi Мот­рi, не чу­ла нi од ко­го ли­хо­го сло­ва. Нiх­то не гриз їй тут го­ло­ви.


Проскурниця по­чу­ла те важ­ке зiт­хан­ня, гля­ну­ла на мо­ло­ди­цю й за­ди­ви­лась на неї.


- Чого ти, мо­ло­ди­це, так тяж­ко зiт­хаєш? - спи­та­ла во­на Ме­лаш­ки.


- Господи, як тут у Києвi гар­но! А як по­ду­маю, що тре­ба вер­таться до­до­му, то ме­нi здається, що оце тре­ба че­рез день уми­рать.


Мелашка роз­ка­за­ла прос­кур­ни­цi за своє го­ре. Доб­ра прос­кур­ни­ця слу­ха­ла й жал­ку­ва­ла за нею. В Ме­лаш­ки блис­ну­ла в го­ло­вi чуд­на дум­ка. Нес­по­дi­ва­но їй ста­ло на дум­ку зос­таться в Києвi. Кра­са мiс­та, кра­са цер­ков, мо­нас­ти­рiв одiб­ра­ла од неї дум­ку на­вiть про Лав­рi­на.


- Наймiть ме­не, ма­туш­ко, за най­мич­ку. Не пi­ду я до­до­му.


- Коли хоч, то й ста­вай по­мi­сяч­но. В ме­не од­на ро­бо­та - пек­ти щод­ня прос­ку­ри, - ска­за­ла прос­кур­ни­ця.


Мелашка спо­до­ба­лась прос­кур­ни­цi, а од неї са­ме то­дi од­хо­ди­ла най­мич­ка.


- Тут у церк­вi на­шi од­но­сельча­ни. Схо­вай­те ме­не, ма­туш­ко, в свою ха­ту, по­ки во­ни пi­дуть з Києва до­до­му.


Проскурниця по­ве­ла її в свою ха­ту. Ха­та бу­ла за­раз ко­ло церк­ви на цвин­та­рi, в ве­ли­ко­му до­мi, в нижньому ета­жi, тiльки две­рi в ха­ту бу­ли за бра­мою, на дру­го­му дво­рi. Прос­кур­ни­ця при­ве­ла Ме­лаш­ку в пе­кар­ню. Пе­кар­ня бу­ла не­ве­лич­ка, але ви­со­ка, з од­ним здо­ро­вим вiк­ном, пе­реп­ле­те­ним за­лiз­ни­ми грат­ка­ми. Пiд вiк­ном од стi­ни до стi­ни сто­яв дов­гий стiл. Ввесь стiл був ук­ри­тий ряд­ка­ми прос­кур i ве­ли­ких, i ма­леньких, i ма­ле­сеньких. На лiж­ку ко­ло пе­чi, на по­душ­ках, зас­те­ле­них бi­лим прос­ти­рад­лом, ле­жа­ли здо­ро­вi прос­ку­ри, як па­ля­ни­цi. Най­мич­ка пе­ча­та­ла прос­ку­ри зна­ме­ни­ком.


Проскурниця зве­лi­ла Ме­лаш­цi по­мить ру­ки i пос­та­ви­ла її в кiн­цi сто­ла ви­роб­лять прос­ку­ри. Ме­лаш­ка ви­ка­чу­ва­ла тiс­то та все пог­ля­да­ла на две­рi. Во­на бо­ялась, щоб ба­ба Па­лаж­ка не вис­лiд­ку­ва­ла її.


Здорова пiч бу­ла вже ви­топ­ле­на й па­шi­ла вог­нем. Че­рез две­рi бу­ло вид­но ма­леньку кiм­на­ту, де жи­ла прос­кур­ни­ця. В кiм­на­тi бу­ло чис­то й гар­но, як у вi­ноч­ку. На лiж­ку бi­лi­ли чис­тi по­душ­ки. На вiк­нi чер­во­нi­ли мiж зе­ле­ним лис­том ки­тай­ськi ро­жi. Ко­ло об­ра­зiв з зо­ло­ти­ми ши­ро­ки­ми ра­ма­ми бли­ща­ла лам­пад­ка. На Ме­лаш­ку не­на­че по­вi­яв ти­хий теп­лий вi­тер у лiт­нiй день, та­кий спо­кiй був роз­ли­тий в тих кiм­на­тах. Во­на ви­ка­чу­ва­ла прос­ку­ри, а її дум­ки лi­та­ли в Се­ми­го­рах, ко­ло Лав­рi­на. Сльози за­ка­па­ли в неї з очей. Во­на втер­ла їх ру­ка­вом.


"Не вер­ну­ся до­до­му, зос­та­нусь тут, що бог дасть, а по­тiм що бу­де, то й бу­де", - ду­ма­ла Ме­лаш­ка, вти­ра­ючи сльози ру­ка­вом.


Тим ча­сом ба­ба Па­лаж­ка прос­то­яла служ­бу, зап­ри­час­ти­лась i по­ве­ла ба­бiв з церк­ви. Во­на хо­тi­ла вес­ти їх у пе­че­ри, але на цвин­та­рi ог­ля­ну­лась на всi бо­ки й при­мi­ти­ла, що не­ма Ме­лаш­ки.


- Де ж це дi­ла­ся Ме­лаш­ка? - пи­та­ла Па­лаж­ка, ог­ля­да­ючись на всi бо­ки. - Чи не зос­та­лась у церк­вi?


Палажка вер­ну­лась до цер­ков­них две­рей; па­ла­мар за­чи­няв две­рi i за­ми­кав зам­ком.


- Куди це во­на пiш­ла? Мо­же, во­на десь за церк­вою? - го­во­ри­ли ба­би.


Палажка обiй­шла з ба­ба­ми кру­гом церк­ви, заг­ля­ну­ла в ко­мо­ру, об­ди­ви­лась увесь двiр, - Ме­лаш­ки нi­де не бу­ло.


- Оце, бо­же мiй! Де це

1 ... 27 28 29 ... 46
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Кайдашева сім'я, Нечуй-Левицький», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Кайдашева сім'я, Нечуй-Левицький"