Книги Українською Мовою » 💛 Публіцистика » ВІЙН@: битви в кіберпросторі, Шейн Харріс 📚 - Українською

Читати книгу - "ВІЙН@: битви в кіберпросторі, Шейн Харріс"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "ВІЙН@: битви в кіберпросторі" автора Шейн Харріс. Жанр книги: 💛 Публіцистика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 27 28 29 ... 79
Перейти на сторінку:
прозоріші й зрозуміліші, ніж робота розвідки. Одночасне проведення обох операцій ускладнює завдання юристів і керівників, адже визначити, коли операція повинна проводитися згідно із законами та постановами, що регулюють діяльність розвідки, а коли – за військовими законами, доволі складно. На практиці рішення ухвалюють керівники АНБ усіх рівнів і особисто директор, який поєднує функції шпигуна в агентстві та солдата в Кіберкомандуванні.

Ця взаємозамінюваність шпигуна й солдата віддзеркалює зміни у світі сил особливого призначення, в якому військовий спецназ, навчений веденню бойових дій, вирушає на секретні розвідувальні місії. Операція зі знищення бен Ладена проводилася під керівництвом голови Об’єднаного командування спеціальних операцій, адмірала Вільяма МакРейвена, хоча, згідно із законом, спецоперацію мусив очолити директор ЦРУ Леон Панетта. На практиці це означало, що Панетта сидів у своєму кабінеті в Ленґлі (штат Вірджинія), звідти віддав наказ про початок операції МакРейвену і наглядав за перебігом операції. Проте не викликає сумніву, що саме МакРейвен насправді керував операцією і саме його солдати виконали завдання. Однак це правове розмежування було доволі важливим. По-перше, уряд США міг заперечити свою причетність до операції, якщо б її розкрили. По-друге, США могли обійти деякі військові закони, а саме домовленість щодо того, що жодна держава не може вторгатися на територію іншої країни (йшлося про Пакистан, де переховувався бен Ладен), якщо вони не перебувають у стані війни. Однак перетворення солдатів на шпигунів – це поширена практика. Те саме відбувається в кіберпросторі.

Насправді АНБ не могло провести жодної хакерської операції без допомоги ЦРУ. Співробітники ЦРУ здійснили понад сто нелегальних дій із вторгнення на фізичні об’єкти й установки шкідливого або шпигунського програмного забезпечення в комп’ютерні системи іноземних урядів, військових відомств і корпорацій, зокрема телекомунікаційних компаній і операторів інтернет-послуг. Віддалений доступ до таких комп’ютерів – доволі складна справа навіть для АНБ.

Ці секретні вторгнення проводить Спеціальна служба збору інформації, об’єднаний відділ ЦРУ й АНБ зі штаб-квартирою поблизу міста Белтсвілля (штат Меріленд), звідки можна дістатися АНБ за якихось 10 хвилин. За часів холодної війни ця група, яка займалася прослуховуванням керівників Комуністичної партії Радянського Союзу та країн Східного блоку, здобула репутацію навіжених відчайдухів. Членів групи порівнювали зі спритними злодіями-акробатами з телесеріалу «Місія нездійсненна» (Mission: impossible) і фільму з такою самою назвою. Подейкують, вони скеровували на вікна лазери, записуючи розмови людей у приміщенні, та прив’язували підслухувальні пристрої до голубів, які товклися на зовнішніх підвіконнях радянського посольства у Вашинґтоні.

Нині Спеціальна служба збору інформації працює з 65 локацій, тобто «постів прослуховування», в американських консульствах і посольствах. Її нові мішені – це терористи у віддалених районах, в яких складно розмістити підслухувальний пристрій, а також уряди іноземних держав, які створюють власні кіберармії, особливо в Китаї і Східній Азії. (Александер відрядив кількох підлеглих працювати з кібервійськом в Іраку, щоб полювати на повстанців і терористів.) Ця група надає неоціненну допомогу АНБ, створюючи спільно з ним цифрові плацдарми, необхідні для прослуховування важкодоступних комунікаційних мереж і пристроїв, а також для запуску їх у разі потреби, знищення або виведення з ладу цих систем під час кібератаки. Кілька років тому Спеціальна служба збору інформації здобула доступ до комутаційного центру, що обслуговує декілька оптоволоконних магістральних ліній в одній південноазійській країні. Отже, АНБ дістало змогу перехоплювати повідомлення військових керівників країни, а також мало доступ до її телекомунікаційних артерій. Унаслідок подіб­них операцій американці досягнули одразу дві мети – встановили стеження й організували плацдарм для проведення кібератак. АНБ потай перебирало на себе управління комп’ютерами в цих країнах, щоб згодом використовувати їх для запуску шкідливого програмного забезпечення та замести сліди, які вели до Сполучених Штатів. Кілька десятків секретних співробітників ЦРУ, навчених проведенню нелегальних операцій зі встановлення шпигунського ПЗ, нині працюють на повну ставку в штаб-квартирі АНБ у Форт-Міді.

ЦРУ також створило власний хакерський відділ – Центр інформаційних операцій (Information Operations Center – IOC). Згідно з бюджетним документом, оприлюдненим Едвардом Сноуденом, протягом кількох останніх років ця група розрослася і тепер у ній працюють сотні людей, що робить її однією з найбільших груп у ЦРУ. Згідно з документами, IOC здійснює кібератаки та вербує іноземних шпигунів, які сприяють проведенню операцій.

Інтернет перетворився на поле битви. Протягом останніх років альянс солдатів і шпигунів посилився, а територія спільних бойових дій – розширилася.

Вони перенесли до Афганістану методи «полювання», які довели свою ефективність в Іраку. Хакери АНБ вступили в зону бойових дій і працювали пліч-о-пліч із бойовими загонами, оточуючи й знищуючи бойовиків «Талібану». В рамцях програми «Рухома тінь» агентство прослуховувало мобільні телефони та визначало місце розташування бойовиків у Афганістані, використовуючи «іноземну точку доступу», як сказано в секретній документації. Проте в систему аналізу завантажувалася й інша інформація: наприклад, результати соціологічних опитувань, звіти про рух транспорту та навіть вартість продуктів на місцевому ринку. Аналітики намагалися відслідковувати настрої суспільства й знайти зв’язки, наприклад, між зростанням ціни на картоплю та спалахами насильства. Результати були неоднозначними. Один американський можновладець заявив, що ця система може «передбачити майбутнє», визначаючи час і місце атак «Талібану» з 60–70-відсотковою точністю. Інші зневажливо називали систему пафосним і дорогим експериментом з інтелектуального аналізу даних, від якого насправді не варто чекати жодних корисних результатів, заявлених прихильниками програми.

Однак, попри суперечливу ефективність програми, вищі військові чини в Афганістані були переконані, що саме кібервійна дала вагомі результати, і, коли війна затягнулася, трохи підняли завісу над зазвичай секретними операціями. «Можу вам сказати, що, як командувач в Афганістані 2010 року, я проводив кібероперації проти своїх противників і вони були успішними, – розповів генерал-лейтенант ВМС Річард П. Міллз під час виступу на технологічній конференції у Балтиморі в серпні 2012 року. – Я міг увійти у ворожу мережу, заразити оперативно-командний центр і захистити себе від майже невпинних спроб проникнути в мої лінії зв’язку й перешкодити нашим операціям». У той час Міллз був найвищим за посадою офіцером ВМС в Афґаністані та керував бойовими операціями в південно-західній частині країни. У публічних промовах він описував ті самі методи й тактичні прийоми, які застосовувалися в Іраку.

Під час обох воєн АНБ відрядило в зону бойових дій понад 600 своїх співробітників, 20 з яких загинули. Тому не можна сказати, що кібервійна не несе жодного ризику для тих, хто бере у ній участь.

Кібервоїнів також висилали на менш тривалі війни.

2011 року, під час американської військової операції в Лівії, яка призвела до усунення від влади Муаммара Каддафі, АНБ співпрацювало з кібервоїнами ВМС, допомагаючи відстежувати цілі в Лівії та створювати «ударні пакети». За допомогою електронних пристроїв і радіосигналів хакери відстежували наземні цілі, а потім передавали координати

1 ... 27 28 29 ... 79
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «ВІЙН@: битви в кіберпросторі, Шейн Харріс», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "ВІЙН@: битви в кіберпросторі, Шейн Харріс"