Читати книгу - "1000 фактів про Україну"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
* * *
Цікаві гранітні скелі розташовані на острові Хортиця. За свою незвичайну форму вони отримали персональні назви: Два Брати, або Близнюки, Диван, або Крісло Катерини (за легендою тут начебто відпочивала імператриця під час своєї подорожі у 1787 році до Херсона), Два Стоги, Запорозька Миска. Є подібні гранітні утворення і в Житомирській області: скелі Баранячі Лоби, Ольжині Купальні (за легендою, пов’язані із перебуванням у цих місцях княгині Ольги), Казани Велетнів, Чотири Брати та інші.
* * *
Біля села Усть-Путила Чернівецької області височіє скеля, названа Кам’яною Багачкою. З нею пов’язана старовинна легенда, за якою колись усіма багатствами цього краю володіла жадібна поміщиця. Одного разу голодна удовиця попросила у неї шматок хліба. Зла багачка жбурнула їй камінь. «Щоб ти сама скам’яніла!» – гнівно крикнула їй удова, і на очах у людей багачка перетворилася на скелю та застигла на березі річки.
* * *
Неподалік від містечка Вижниця Чернівецької області знаходяться незвичайні скелі, які називають Скелями Витягнутого Каменя. Розповідають, що горці, які жили тут колись давно, нагрівали у казанках воду та виливали її на каміння. Окріп розмивав піщані породи, і в результаті на гірському схилі утворилися «видовжені» проходи-печери. А серед буйного лісу підіймається громаддя 40-метрових скелястих зубців, одним з яких є Арка Соколиного Ока – рідкісна форма карсту у піщаниках.
* * *
Дивовижне видовище відкривається перед відвідувачами Невицького замку, розташованого в долині ріки Уж. Неподалік від замку з однієї з Ворочиських скель, що нависають над рікою, виріс бутон Кам’яної Квітки. Він утворився з вулканічної лави, яка швидко застигла від зіткнення з водою. А поряд із Замковою горою стоїть стовп вулканічного туфу висотою близько 10 м, на вершині якого росте дерево.
* * *
Поблизу с. Підгірне Закарпатської області є так звана Зачарована долина. Це межигір’я, на якому в результаті водно-повітряної ерозії з кварцитів виникли оригінальні кам’яні утворення висотою до 100 м. Деякі з них отримали народні назви: Кам’яна Ялина, Кам’яний Верблюд, Руїни Замку і т. д.
* * *
Унікальне природне явище можна побачити біля с. Білокузьминівка Донецької області. Це біла крейдяна скеля висотою кілька десятків метрів. Вона складається з крейди, що утворилася на дні морського басейну, який існував тут 70–90 мільйонів років тому.
* * *
Справжнім геологічним феноменом є Словечансько-Овруцький кряж, який називають поліським дивом. Його скелі тягнуться зі сходу на захід на відстань 50 км. Овруцький кряж в мініатюрі нагадує славетний Йєллоустонський національний парк у штаті Каліфорнія (США).
* * *
Неподалік від с. Бубнище Івано-Франківської області на висоті 668 м над рівнем моря знаходиться дивовижний природний скельний масив, який отримав свою назву на честь легендарного отамана опришків Олекси Довбуша. Скелі Довбуша складаються з піщаників, які утворилися більше 70 мільйонів років тому на дні теплого моря. Цей кам’яний лабіринт шириною 200 м та висотою до 80 м тягнеться зі сходу на захід майже на кілометр.
* * *
У с. Литячі Тернопільської області на березі Дністра є травертинові скелі та гроти, що утворилися із скам’янілого моху. Тут же росте єдиний у своєму роді дуб гостропірамідальної форми. Ще одна травертинова скеля довжиною близько 130 метрів та висотою до 20 м утворилася на березі ріки Стрипи біля сусіднього з Литячами с. Рукомиш. В ній знаходиться невелика печерна церква Св. Онуфрія.
* * *
Урицькі скелі на Львівщині – воістину неповторний витвір природи. Вони складаються з дев’яти груп, які тягнуться грядою уздовж долини. Найбільші з них укриті численними загадковими позначками та знаками-петрогліфами, які збереглися з І тисячоліття до н. е., коли на Урицьких скелях існувало фракійське святилище. На скелі Камінь учені знайшли 270 петрогліфів, більшість з яких – це символи бога Сонця.
* * *
Великий каньйон Криму – один із найбільших в Європі. Його довжина складає 3 км, а найвужче місце – 3 м.
Великий Каньйон у Криму
* * *
На території Криму знаходиться Активський каньйон, утворений течією ріки Мертвовод, – природний комплекс лісової екосистеми, об’єднаний з комплексом скель та гранітних валунів. Він розміщується на одній з найдавніших ділянок суші Євразії. Ця місцевість не занурювалася у воду протягом 60 мільйонів років.
* * *
У західній частині Південного берега Криму і досі відбувається дивовижне явище: близько 50 так званих гір-відторженців різної висоти, утворених головним чином з рифових мармуроподібних вапняків, продовжують повільно рухатися у бік Чорного моря. Такі гори, як Кішка, Генуезькі скелі, миси Ай-Тодор і Мартьян, уже досягли берега; інші – скелі Ласпі, гори Біюк-Ісар, Суничний гребінь, Ай-Нікола, Парагільмен – зупинились посередині спуску.
* * *
Ще одне свідчення величезної сили природи можна побачити в Криму, в районі с. Оповзневого. Це Кучук-Койський кам’яний потік. Величезне скупчення вапнякових блоків утворилося тут у результаті великого зсуву, що відбувся 10 лютого 1786 року. Тоді на поверхні землі раптово утворилися тріщини та порожнечі, які поглинули ріку. Потім уся місцевість зі страшенним тріскотом та гуркотом обвалилася, і на її місці виникла прірва глибиною 40 м. Обвалення тривало до 28 лютого. При цьому тиск порід був такий сильний, що смуга землі, яка лежала нижче, сповзла до моря, за рахунок чого берег став ширшим майже на 100 м.
* * *
Мальовничим куточком Кримського півострова є гряда КараДаг, що означає в перекладі з тюркської Чорна гора, розташована поблизу Коктебеля. Це згаслий вулкан, який вивергав лаву приблизно 150 мільйонів років тому.
* * *
Головний символ Кара-Дагу та усього Східного Криму – Золоті ворота – у вигляді скелястої арки з магматичних порід, розташовані у 80 метрах від берега. Серед інших красот Кара-Дагу – кам’яні вулкани «Король з королевою та ескортом», «Чортів палець» та гірський масив «Фортеця».
Золоті ворота
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «1000 фактів про Україну», після закриття браузера.