Книги Українською Мовою » 💛 Наука, Освіта » 1000 фактів про Україну 📚 - Українською

Читати книгу - "1000 фактів про Україну"

309
0
26.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "1000 фактів про Україну" автора Володимир Володимирович Сядро. Жанр книги: 💛 Наука, Освіта / 💛 Інше. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 29 30 31 ... 70
Перейти на сторінку:
class="image">

Кара-Даг

* * *

А ще Кара-Даг є справжньою скарбницею для геологів: тут знайдено більше 100 видів мінералів та напівкоштовних каменів.

* * *

Сьогодні і сам Кара-Даг і скелі, що прилягають до нього, і Золоті ворота входять до природного заповідника. На його території росте 1000 видів рослин, більшість з них не зустрічаються десь-інде. Тут знайдено 1600 видів метеликів, 199 видів птахів та 107 видів риб.

* * *

Через гряди Кара-Дагу прокладено екологічну стежку довжиною близько 7 кілометрів, якою проходять туристи під час екскурсій. Та туристів до заповідника понад усе приваблює страхітливий змій, який начебто живе у бухтах. Знавці стверджують, що вперше про нього згадував ще Геродот. За його описом, дивна тварина була майже чорною, мала гриву, кігтисті лапи, страшенну пащеку з величезними зубами та червоні очі, що палали. Водною гладдю страхіття переміщувалося швидше од грецьких човнів. Вже у ХІХ столітті наукова експедиція, споряджена на пошуки слідів чудовиська, начебто знайшла надзвичайне яйце, що важило 12 кілограмів. А Максиміліан Волошин – поет та художник, який жив у Коктебелі, розповів письменнику Михайлу Булгакову і про цю знахідку, і про те, як у 1921 році для відлову та знищення монстрів було відіслано загін червоноармійців. Ця розповідь лягла в основу булгаковської повісті «Роковані яйця».

* * *

Гора Демерджи (1239 м) – одна з найбільш таємничих вершин Криму. За давнім переказом, тут було поселення ковалів (у перекладі з татарської «коваль» – «демерджи»), які кували зброю для завойовників, що знищували усе на своєму шляху. І тільки дівчині Марії вдалося зупинити ковалів та загарбників – і на одному зі схилів гори з’явилася Долина привидів. Є тут і дивовижне нагромадження каміння, яке називають Хаосом.

* * *

У Криму на правому березі притоки річки Бельбек внаслідок вивітрювання вапняку природа створила фантастичні фігури, схожі на єгипетських сфінксів.

* * *

У околицях Бахчисараю розташовані два печерні міста та геологічний заповідник «Качинський каньйон», який утворився в результаті руйнування гірської річкової породи водою. Його глибина сягає 140 м, а ширина – 150 м.

* * *

Одним із див Кримського півострова вважають і Білу Скелю (Ак-Кая). Її величне громаддя (325 м над рівнем моря) височіє неподалік від міста Білогорська. Ак-Кая складається з м’якого вапняка та мергелю. За тисячоліття в результаті вивітрювання у її західній стіні утворилося безліч так званих «золотих» гротів. З цією скелею пов’язана велика кількість легенд та переказів. Один із них свідчить, що на її вершину двічі приводили захопленого в полон 1620 року молодого Богдана Хмельницького. На його очах за розпорядженням мурзи Яруса зі скелі скидали полонених, аби змусити Богдана поквапитися із викупом. Оскільки Ак-Кая дуже нагадує скелі американського «дикого Заходу», тут зняли безліч пригодницьких фільмів: «Ділові люди», «Вершник без голови», «Міраж», «Людина з бульвару Капуцинів» та інші.

* * *

Мис Тарханкут (крайня західна точка Кримського півострова) відомий своєю галереєю підводних пам’ятників, яка разом із підводними гротами та різноманітною фауною приваблює велику кількість аквалангістів.

* * *

Не менш відомий і кримський мис Казантип, що розділяє Арабатську та Казантипську затоки. В перекладі з тюркської його назва означає «горщик». Це заповідне урочище не тільки мальовниче, але й відоме археологічними знахідками та фестивалем «Казантип».

* * *

До рідкісних явищ, пов’язаних із геологічною будовою гірських порід, належать близько 60 грязьових вулканів, які діють на Керченському півострові. Разом із грязьовими масами вони періодично – один раз на кілька років – викидають на поверхню горючі гази та тверді уламки порід.

Грязьовий вулкан. Керч

* * *

Найбільшим грязьовим вулканом Керченського півострова є Джау-Тепе. В перекладі з тюркського ця назва означає «ворожа гора». Вона дісталася вулканові за те, що у ХVIІ столітті його виверження знищило ціле поселення. Протягом ХХ століття вулкан вивергався шість разів. Востаннє він давав про себе знати у 1942 році.

* * *

Кілька груп діючих грязьових вулканів знаходяться біля кримського села Бондаренкове. Найбільший з них – вулкан Андрусова з кратером діаметром 50 м, який постійно викидає рідку глину.

* * *

У 1977 році поблизу с. Старуня Івано-Франківської області в результаті землетрусу у румунських горах Вранча з’явився грязьовий вулкан, аналогів якому немає не тільки в Україні, а й у Європі. Висота його конуса становить близько 3 м, а довжина глинистих потоків від 10 до 60 м. Нині вулкан нараховує 8 кратерів, які виділяють газ, воду, глиняну пульпу та нафту.

* * *

Помірно-континентальний клімат, характерний для більшої частини української території, дозволяє досить чітко визначити пори року та їх тривалість. Наприклад, зима на півночі, сході та у центрі країни триває в основному від 120 до 130 днів і тільки у південній та південно-західній частині – від 55 до 75 днів.

* * *

Україна – сонячна країна. На узбережжі Чорного та Азовського морів, а також у Кримських горах сонце світить близько 2500 годин на рік. Менше часу, 1700–1800 годин, воно гостює на півночі, в Українському Поліссі.

* * *

Узимку холодні повітряні маси приходять в Україну, як правило, з Сибіру, влітку – з Азорських островів. Та не усі вітри – «іноземці». Близько 17 циклонів на рік утворюється над південно-західними областями України.

* * *

Дивовижні кліматичні особливості спостерігаються на території Дністровського каньйону, що знаходиться на межах трьох областей Західної України. Так, температура повітря села Звенигород, що на Тернопільщині, на 6 °C вища, ніж у інших містах області, тому місцеві жителі збирають тут врожай на два тижні раніше за своїх сусідів, а весна приходить сюди аж на три тижні раніше. В деяких районах Івано-Франківської області клімат можна навіть прирівняти до середземноморського. А ще над каньйоном дуже дивно ідуть дощі: якщо до половини ріки з боку Чернівецької області іде злива, то з боку Тернопільської – сяє сонце. Ймовірно, це пов’язано з тим, що високі скелясті стіни каньйону розігріваються та відганяють хмари.

* * *

У

1 ... 29 30 31 ... 70
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «1000 фактів про Україну», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "1000 фактів про Україну"