Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Чорна рада, Куліш П. 📚 - Українською

Читати книгу - "Чорна рада, Куліш П."

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Чорна рада" автора Куліш П.. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 28 29 30 ... 56
Перейти на сторінку:
горда польська пані, висо­ко­іменитая княгиня!

А Череваниха каже:


- Ридван наш так налякав твою господиню, що коли б їй - у добрий час мовити - чого не сталось із переполоху. Може б, із­мити її свяченою водою, да нехай би наділа сорочку па­зу­хою назад?


- Е, сестро! - одвітує Гвинтовка. - Мій голос підніме її і з до­­мо­вини­. Не вважай, що вона така смутна сьогодні: скажу ті­­ль­ко слово, так зараз розвеселиться да ще й через шаблю по­­скаче. Наші козачки танцювали ж колись під лядську дуд­ку.


Хто б то зміг розказати, що на ту пору діялось на серці в бі­д­ної княгині! Мабуть, привикла вже небога до такого глуму; уже й не плаче й не здихає. Слухає теє гордованнє од свого чо­ловіка, так мов не про неї й річ; тілько часом здри­гнеться од його грізного голосу, як струна на бандурі.


- Боржій, боржій, жінко! - покрикує на неї Гвинтовка. - До­ка­жи, що твоя висока порода на якесь таки лихо тобі зда­ла­ся. Давай нам якої-небудь настойки чи запіканки, ті­лько та­кої, щоб і старе помолодшало.


Принесла княгиня й запіканки, почала гостей шановати. Му­сила перше випити чарку сама, і тоді вже стала гостей об­но­сити.


- Пийте тепер безпечне, дорогії гості, - каже господар, ля­шка вас не отруїть.


- А од їх роду - не во гнів твоїй жінці - се іноді й ста­не­ть­ся, - ка­же Шрам. - Може б, і батько Хмельницький пожив іще на сві­ті, якби не сватавсь із ляхами.


- Бач, моє золото, які твої земляки! - каже Гвинтовка. - Хва­ли бога милосердного, що я тебе слобонив од їх. Хоть, мо­же, мої липові світлиці й не те, що княженецькії замки, так хоть по­живеш між православними християнами; усе-таки не так смердітимеш лядським духом, як позовуть на суд перед бо­га!


- Та чи по-нашому ж вона молиться? - шепнула Черева­ни­ха бра­тові.


- Отак, сестро! - одвітує той голосно. - Невже ж ти дума­єш, що я мав би кателичку за жінку? Уже не знаю, що там у неї в ду­ші сидить, а вона в мене і до церкви ходить, і хреститься по-нашому. Перехрестись, моє золото!


Княгиня перехрестилась, як дитина, і що то! Бачся, нічо­го не заважають слова, а Леся, да й сама Череваниха, наси­лу змогли дивитись без сліз на ту нещасливу невісту. Так, як бі­дний горобчик попадеться у руки хлоп'ятам та й не знає, за що над ним знущаються, а тії йому виспівують, як жиди Хри­ста мучили,[56] крутять да підкидають угору; так ся без­та­ла­н­ні княгиня попалась тепер між козаки; і що там тії князі, сенатори да великі пани наробили, про що вона й не відала, за все тепер одвічає.


Тілько ото що посідали за стіл і Шрам поблагословив стра­ву, як ось хтось одсунув знадвору кватирку і гукнув на всю сві­тлицю:


- Пугу!


Шрам з серця аж ложку покинув, а господар замішавсь-за­мішавсь да й сам не знає, що йому робити. Як ось ізнов:


- Пугу! Чи ти спиш, пане князю, чи вже так завеличавсь, що не хочеш пустити доброго чоловіка і в хату?


- Просимо, просимо, пане добродію! - каже Гвинтовка. - І сі­ни, й хата перед тобою настiж.


- А собаки ж у вас не кусаються?


- От славно! А нащо ж спiвають:





Запорозький козак


Не боїться собак?...





- А кішки в вас не дряпаються?


- Бог з тобою, добродію!


- Тепер чортзна-як стало на Вкраїні! - каже, усе-таки за ві­к­ном, голос. - Наш брат не у всякі двері й сунься.


- Коли не у всякі, - каже Гвинтовка, - так у мої і опівночі мо­жна.


- Пане Матвію! - озвався тоді до його Шрам. - Так отсе ти не братаєшся з запорожцями?


- Е, добродію мій! - каже, зачервонівшись з сорому, Гви­н­товка. - Запорожець запорожцеві не пара. Се батько Пу­гач, ста­рець, або дід кошовий. Із ким, із ким, а з їм ладити тре­ба. Те­пер на Вкраїні усе так перевернулось, переплута­лось і пе­ремішалось, що навпростець нікуди не проїдеш. Утре­мо ми запорожцям носа, як колись візьме наша, а те­пер по­ки що тре­ба гладити за шерстю. Вони-бо в царя велике по­ша­­но­ва­н­нє мають і, чого хочуть, усе одержують.


- Не їздить же нам, пане брате, із тобою одним шляхом, - ка­­же понуро Шрам.


Як ось увійшов до світлиці батько Пугач, старий, дов­го­у­сий дідуган, із своїм чурою. У простих сімрягах, а сороч­ки чо­рні, як сопуха. Да господареві, мабуть, на сей час було бай­ду­же, що не одягні гості: забувши і своє панство, зу­стрів батька Пу­гача з таким привітаннєм, мов той у най­дорожчих кар­ма­зи­нах.


- Прошу ж, - каже, - за стіл до громади.


- Не сяду! - каже Пугач, стоя серед світлиці.


- Чому ж не сядеш?


- Тому, що в тебе добрим людям така честь, як собакам.


- Про яких се ти добрих людей говориш?


- Та хоч би й про тих, що за віз хворосту платять по дві па­ри волів. Та ось вони й самі йдуть до твого вельможного па­н­ства. Без мене ти їм не дав і приступу.


Увійшли міщане в світлицю да й стоять у порога.


- Ну, скажи, - каже батько Пугач, - за що ти в їх воли за­брав?


- Щоб не рубали гаю, от за що!


- Та вони ж, коли хочеш знати, не в твоєму гаю рубали, а в го­родовому!


- У городовому, батьку! У городовому, пане! - загули мі­щане, кланяючись то Пугачеві, то Гвинтовці.


- От славно! - каже Гвинтовка. - З якого ж се часу моя за­йманщина стала городовим гаєм?


- Та це, пане, - одвітують, - по-твойому вона твоя, а по на­шим магістратським записям вона наша біг з на з якого ще часу. Ще скоро батько Хмельницький вигнав ляхів та недо­ляшків з України, то зараз і дав нам привілей осягти під го­род поля, гаї і сіножаті, які самі улюбимо. Ще й досі є знаки, що позначили наші бурмистрове.


- Та се то ми знаємо, - каже Гвинтовка, - що ви того ті­ль­ко й пасли, як би вхопити щонайкращий шматок із коза­ць­кої здобичі! Козакам було тоді не до займанщин: козаки то­ді бились із ляхами понад Случчю, понад Горинню да топились по багнах, а ви з своїми пикатими бурмистрами давай ви­кро­ювати щонайкращі поля та сіножаті! Се то ми знаємо!

1 ... 28 29 30 ... 56
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Чорна рада, Куліш П.», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Чорна рада, Куліш П."