Книги Українською Мовою » 💙 Історичний роман » Хазяїн Чортового млина, Кулик Степан 📚 - Українською

Читати книгу - "Хазяїн Чортового млина, Кулик Степан"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Хазяїн Чортового млина" автора Кулик Степан. Жанр книги: 💙 Історичний роман. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 2 3 4 ... 82
Перейти на сторінку:
Розділ 2

Якийсь час молодиця згаяла за споконвічними щоденними жіночими справами, з котрими ще жодна не змогла впоратися цілковито, бо то як безконечний кужіль — скільки не пряди, як хутко не крути веретено, а кінця і краю нитці немає. Завершила одну справу, а вже наставилася інша. Дала раду цьому і присіла перепочити — а глянь. ще дві або й три із закутків позирають.

Чоловіча праця теж нелегка, але вона цілком інакша, не така тягуча, роздрібнена. Нарубав дров, виорав ниву, викосив лужок, підкував коня… А тут, наче й з хати не виходила, а під вечір ледве ноги носять… Буває, що й пополуднувати ніколи. Кинеш скибку паляниці в рота, ковтнеш молока з глека та й далі товчешся, наче Марко Проклятий пеклом.

От і сьогодні, нічого важливого не робила, буденні клопоти, а й незчулася як сутеніти почало. Та що там сутеніти, — то через сніг надворі видається світліше, а насправді вже час на вечірню дойку…

Зодягнула кожушок, пов’язала теплу, вовняну хустку, узяла цебрика з теплою водою, каганець і вийшла надвір.

Мороз одразу ж жадібно накинувся на нову здобич, обмацуючи геть усю з ніг до голови, але не дав ради наполохати. Тіло ще зберігало тепло хати, а до хліву — рипучим, як бите скло, снігом — усього кілька десятків кроків перебігти. Можна навіть із заплющеними очима, щоб не плакати від колючих сніжинок, боляче шмагаючих по обличчі.

Пхнула плечем двері, заскочила в середину і видихнула густу хмарку пари. Такі ж хмаринки вилітали з ніздрів корови і ялівки, що лежали хребтами одна до одної — грілися. Вівці теж стрепенулися, але підвівся тільки баран. Чи то вітаючи господиню, чи то виказуючи — хто тут старший.

Марічка дала напитися корові, потім — ялівці, а рештками води ретельно обмила вим’я і сіла доїти. Закінчивши, вкинула худобі за полудрабок ще сіна, в ясла — кілька буряків. Навмисно не січеного, щоб на довше стало, якщо до ранку все ж таки замете. Корови не вівці, поки ситі — тверде не чіпатимуть, а зголодніють — розгризуть ще й не таке.

За цей час на дворі, немов ще похолоднішало. Спершу Марічка подумала, що сама вихолола, поки поралася, все ж у хліву — не в хаті біля пічки. Але по тому, що сніг став дрібнішим, замінившись на миготливі блискітки, а Бровко вмостився на порозі, просячись у тепло, — зрозуміла, що таки притискає морозець. Лютує зима. Зрештою, як і належиться на Водохрещу. 

— Ну, ходи… — прочинила двері.

Пес вдячно махнув хвостом, обтрусився і хутко протиснувся до середини.

— Тільки по хаті не лазь мені, болота наробиш. Отут лягай… — вказала на закуток обабіч порога.

Пес не перечив. Тут, то й тут, аби не знадвору. Крутнувся разок навколо себе, наче притоптував глиняну долівку і ліг, поклавши морду на передні лапи.

— І не дивися так, наче три тижні постився… — буркнула молодиця.

Бровко зітхнув і відвернув писок. Проте, господиня лише не словах була така сувора. Бо вже через декілька хвилин перед мордою псиська опинилася миска наповнена молоком з покришеними шматками паляниці.

— Жери, утробо ненаситна…

Під задоволене хлебтання, молодиця взяла з полиці товсту свічку і підійшла до бічного віконця, що позирало на степ. Темне, розмальоване памороззю, воно видавалося чарівним люстерком, у якому відображалася неймовірної краси, справжня казкова панночка.

 

Марічка провела рукою по обличчі, немов стирала втому, і зітхнула. Чого там — гарна… Це вона і без люстерка знає. Одна біда, нікому милуватися тією вродою. І одному Господу відомо, чи й буде ще колись.

Молодиця промокнула краєм запаски очі, потім — протерла вкриту памороззю шибку, поставила на підвіконня товсту свічку і хотіла вже піднести до гніту вогонь, але в останню мить зупинилася...

Виставляти в таку негоду у вікні запалену свічку, — прадавній звичай. І зараз у кожному зимівнику, хуторі, крайніх хатах чи на висілках, засвічуються сотні вогників, аби дати надію тим, кого хурделиця запопала в дорозі. Звісно, якщо завірюха, мов вовча зграя, присіла подорожніх посеред степу, то ця свічечка їм нічим не допоможе, зате порятує тих бідолах, що могли збитися на манівці, заблукали і замерзають всього у кількох кроках від людської оселі.   

І ніколи раніше молодиця навіть не замислювалася б — запалювати чи ні. Але сьогодні здригнулася рука. А все через триклятого вовкулаки чи упиря, що з осені не дає спокою навколишнім селам та хуторам. Як лиш настане повний місяць, так і чекай біди. Три сім’ї уже загриз… Не милуючи ні малого, ні старого. А останнього разу, в садибі Перепелиць, геть оскаженів — і такого накоїв, що чоловіки сивіли від побаченого. Бо навіть башибузуки не знущалися так над своїми жертвами. 

Два тижні кілька загонів під проводом найкращих слідопитів, котрі здатні рибу в ріці вистежити, шукали лігво почвари, але нічого з того. Все марно. Від подвір’я до роздоріжжя ще слід був, а далі — як чорт вхопив. Ніде навіть травинка не прим’ята. Навіть молебень не допоміг. Як і присланий Смілянським сотником характерник. Козак з табунцем дітлахів походив навколо хутора, посидів у сплюндрованій хаті, потім — викурив аж три люльки на роздоріжжі та й розвів руками.

— Не дам ради. Запізно. Як би покликали відразу, поки кров ще не загусла, може й вдалося б вхопити ниточку, а так… звиняйте.

 Подобалося чи ні, але нічого іншого не залишалося, тільки сподіватися, що напасть сама щезне. Або… чекати наступних офір і тоді вже не ловити гав.   

‍​‌‌​​‌‌‌​​‌​‌‌​‌​​​‌​‌‌‌​‌‌​​​‌‌​​‌‌​‌​‌​​​‌​‌‌‍
1 2 3 4 ... 82
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Хазяїн Чортового млина, Кулик Степан», після закриття браузера.

Подібні книжки до книжки «Хазяїн Чортового млина, Кулик Степан» жанру - 💙 Історичний роман:


Коментарі та відгуки (0) до книги "Хазяїн Чортового млина, Кулик Степан"