Книги Українською Мовою » 💙 Історичний роман » Люлька, шабля - вся родина, Олег Говда 📚 - Українською

Читати книгу - "Люлька, шабля - вся родина, Олег Говда"

490
0
09.03.24
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Люлька, шабля - вся родина" автора Олег Говда. Жанр книги: 💙 Історичний роман. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 30 31 32 ... 108
Перейти на сторінку:
Розділ 14

— Так що ти навіть не сумнівайся, Петре, — захопившись підрахунками, я і не помітив, як Василь заговорив про щось інше, але перепитувати не став, запам'ятав попередню раду. — Покомандуєш ще всіма нами... Якщо захочеш, звичайно, науку козацьку опанувати...

— Як кажуть у братстві: «Чому б не вчиться, лиш би нічого не робити», — ввернув я студентську приказку, але не знайшовши схвалення в погляді Полупуда, швидко додав ще одну, не менш давню, зате більш добропорядну. — Навчання світло, а невігластво — пітьма…

— Гарно сказано, — народна мудрість більше сподобалася запорожцеві, ніж бурсацька приповідка. — От просто зараз і почнемо... пітьму розганяти.

— Як зараз? — я злегка оторопів. Наука асоціювалася у мене зі спеціально обладнаною аудиторією, лабораторією. Спортзалом, врешті решт...

— А чого зволікати? — Полупуд кивнув у бік Сафар-бея з помічниками. — Поки м'ясники обробляють тушу, нам все одно зайнятися нічим. Чого ж без діла, як докір, над душею у них стояти?

Чесно кажучи, я лише тепер звернув увагу, що крім нас п'ятьох і одного порожнього воза, запряженого кіньми, навколо більше нікого немає.

— О, а куди це всі поділися?

Питання вирвався швидше, ніж я встиг прикусити язика. Справді, «ворог мій». Ситуація, як з анекдоту про Зіркого Сокола, який на другий день арешту помітив, що у в'язниці немає четвертої стіни.

— Зауважив нарешті? — глузливо хмикнув запорожець. — Не хотів відразу говорити, але тут таке було, коли я велів обозу рухатися далі. Чистий кінець світу… Баби в плач кинулися, трохи на коліна не падали: «Не залишимо Петруся одного! Що хочеш з нами, нелюд, роби, а без сокола нашого з місця не зрушимо!» Особливо дівки побивалися... Ледве угомонив. Нагайкою пригрозити довелося...

Якийсь час я здивовано кліпав очима, а коли зрозумів, що запорожець насміхається, силувано розсміявся. Уїв таки, товариш низовий...

— Ото ж бо, — підтримав мої зусилля склеїти посмішку басовитим реготом козак, водночас простягаючи флягу з водою. — Самому смішно стало?

Потім пояснив серйозно:

— До потаємного місця ще півдня шляху... верховому... А воли — добре якщо до світанку зашкандибають. З якою ж радості час марнувати? Нападу якоїсь звірини можна не побоюватися. На угіддях такого велетня… — Василь кивнув у бік туші, — навіть ведмідь не сунеться. А для вовків ще за скоро… Там, — жест у протилежному напрямку, — плавні на багато миль... Якщо броду не знати, вірна смерть. Значить, ворога звідти можна не чекати. Залишаються татари. А вони за спиною — мимо нас не проскочать. Хоча, якщо чесно, я б останню сорочку за таке везіння віддав... Так що жіночки, поки, без отамана обійдуться. Ну, і годі про це теревенити. Не заговорюй мені зуби, а берись за шаблю.

«Шабля... Оперний і він же японської матері театр! Дитина асфальтових галявин і заростей світлофорів! Я і думати про неї забув, — а Василь, між іншим, вручив мені зброю навіть раніше ніж шаровари дозволив надіти. Мовляв, нагота не сором: Господь Бог нашого прабатька Адама і дружину його Єву теж не в кармазинах виліпив, зате козак без шаблі не воїн, а одне суцільне непорозуміння. Що диякон без Псалтиря і кадила».

Волею чиновників з Міністерства освіти і науки, благородне мистецтво фехтування не входить у навчальну програму університету, так що шаблю в руках я тримав лише кілька разів. Бутафорську... Герой мій по ходу п'єси, повинен у деяких сценах з грізним риком вихоплювати зброю і махати нею над головою. На страх ляхам і іншим супостатам. Так що хоча б це я точно вмів. На репетицях режисерові подобалося. Дівчатам, що сиділи в залі, теж... О, згадав! Цю біляву бестію, що залишилася досипати у мене на квартирі, я там же і склеїв. У сенсі, на репетиції. Дівча, начебто, на «туристці» вчиться. О-хо-хо... Знала б вона, який мені тур випаде...

Натхнений спогадами, я вихопив шаблю з піхов, як мені здалося, дуже спритно. Після чого гордо глянув на вчителя, щоб почути схвалення і… не побачив його перед собою. Поки я возився з піхвами, запорожець встиг не просто зміститися вбік, а обійти по колу і встати у мене за спиною.

Довелося розвертатися. Вираз обличчя Полупуда був таким же нещасним, як у той момент, коли козак перший раз побачив, як я залазив у сідло.

— Ось що я тобі скажу, Петрусю... — пробурмотів запорожець, смикаючи себе за вус, сильніше звичайного. Як тільки не відірвав? — Це просто дивно... Якщо б сам не побачив — нізащо б не повірив...

— У що саме?

Гм, начебто хвалить... Я переможно крутнув шаблею над головою ще раз. Мовляв, знай наших. Справжній клинок, як не дивно, виявився легшим бутафорського. І лежав у долоні набагато зручніше за будь-який із фарбованих дощинок, якими ми повинні були фехтувати на сцені.

 — Що ти зумів дожити до своїх літ... — рівним тоном продовжив Полупуд. — Чи вас взагалі за монастирські стіни не випускали? Без охорони?

— Не знаю... — звично сховався я за універсальну відмовку. На жаль, схоже, не хвалить. І навіть зовсім навпаки. Просто, заходить здалеку. Як Ізя, коли хотів позичити у Мойші сотню.

— Мабуть, Господь і справді длань свою над тобою простягав... — продовжив Полупуд, не слухаючи відповіді. — А тепер, коли навіть його безмежне терпіння закінчилося, схоже, Творець вирішив перекласти цей хрест на мої плечі... — козак вдруге смикнув себе за вус, подумав і розмашисто перехрестився. — Що ж, значить, так тому і бути. Хто ми такі, щоб нарікати і волю Його не виконати? Подобається — не подобається, а доведеться стругати поліно...

‍​‌‌​​‌‌‌​​‌​‌‌​‌​​​‌​‌‌‌​‌‌​​​‌‌​​‌‌​‌​‌​​​‌​‌‌‍
1 ... 30 31 32 ... 108
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Люлька, шабля - вся родина, Олег Говда», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Люлька, шабля - вся родина, Олег Говда"