Книги Українською Мовою » 💛 Наука, Освіта » Прокрастинація 📚 - Українською

Читати книгу - "Прокрастинація"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Прокрастинація" автора Джейн Б. Бурка. Жанр книги: 💛 Наука, Освіта. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 30 31 32 ... 91
Перейти на сторінку:
поводяться та почуваються інші люди, у нашому мозку активізуються ті самі нейрони, які активні у їхньому.[94] Далі і далі стає ясно, що стан мозку однієї людини впливає на те, що відбувається в мозку іншої людини. Це означає, що ті, хто дбають про дитину, роблять значно більше, ніж зміна підгузків і годування: «Вони активізують розвиток мозку через емоційну доступність та взаємодію»[95].

Коли ви були немовлям, то дивилися на інших у пошуку себе, а емоційні переживання (свідомі й несвідомі) ваших доглядальників допомагали вашому мозку сформуватися та впливали на ваше сприйняття себе. Що ви бачили, коли заглядали в їхні очі? Чи були там спалахи радості від вашого існування? Яку картинку ви бачили у дзеркалі, в якому вони відображали вас? Людину, що приносить радість і втіху? Мама, відносно звільнена від тривог і спроможна тішитися своїм чадом та відчувати дитячі потреби, що постійно змінюються, допоможе своїй дитині стати дорослою людиною, яка вмітиме керувати емоціями, довіряти іншим, бути хорошої думки про себе і зберігати позитивні очікування.[96] Ці здібності — основа впевненості та здорової самооцінки.

Якщо батьки депресують, зляться, зайняті власними турботами або не проявляють інтересу до дітей з інших причин, то діти не знаходять у їхній поведінці того, чого шукають. Замість бачити, що їх люблять і їм радіють, діти можуть віддзеркалюватися в очах батьків як незручність, розчарування, джерело турбот або як прикраса, щоб нею хвалитися перед іншими. Ці руйнівні емоційні зв’язки мають глибинні наслідки: вони вимикають ті центри у мозку, що відповідають за відчуття безпеки, добробуту і відкритості для світу й активізують ті мозкові частини, що резонують із болісним емоційним станом батьків.[97] Дитина, яка саме формує бачення самої себе, приймає цей батьківський стан. Якщо батько чи мати не можуть відреагувати на дитину відповідною емоцією, у дитини може виникнути відчуття, що вона нецікава або пуста, неспроможна впоратись із найважливішим життєвим завданням — встановити зв’язок із близькими. Ці ранні дисгармонійні взаємодії впливають на мозок дитини, її уявлення про себе та впевненість, закладаючи фундамент для прокрастинації у подальшому житті. Пам’ятайте, розбіжності — це невід’ємна частина кожних стосунків, і вони не обов’язково є проблемними. У кожного з батьків бувають погані дні. Але коли ці розбіжності виникають регулярно і часто, дитина успадковує відчуття, що вона не така, як треба.

Мама Марії після народження доньки страждала на післяпологову депресію, з якою боролася багато років. Коли батьки емоційно байдужі, діти (навіть малюки) всіма силами намагаються викликати у них емоційну реакцію. Малесенькою Марія мала відчуття, що, як не старайся, ніщо не може розворушити маму, яка весь час була емоційно байдужою і незворушною. Потім, у шкільні роки, на Марію страшенно тиснули і змушували бути першою в класі й досягати великих успіхів у спорті, але вона відкладала домашні завдання і часто часу на їх виконання просто не залишалося. Не усвідомлюючи цього, дівчинка вважала кожну оцінку і кожну дію спробою довести, що вона варта уваги своєї матері — того, чого вона шукала від народження. Кожна її спроба відбувалась із таким емоційним тиском, що в неї виникало відчуття, що, аби задовольнити матір, потрібно все робити винятково ідеально. Нічого дивного, що Марія часто вдавалася до прокрастинації: на кону були надто високі ставки.

Велике відкриття № 5: Зсув уліво

Виникає дедалі більше підтверджень, що певні частини лівої півкулі (лівий фронтальний кортекс) відповідають за відчуття турботи, емпатії та співчуття.[98] Коли вони активізуються, ми можемо бути розслабленими й відкритими до світу, на противагу відчуттю втечі, в основі якого лежать неприємні, негативно заряджені емоції, які закодовані у правій півкулі.[99] Коли до вас ставляться добре, стимулюється ліва частина вашого мозку («зсув уліво»), що сприяє виникненню відчуттів життєстійкості і благополуччя. Цей зсув уліво також позитивно впливає на роботу вашої імунної системи[100] і черепного нерва, що розгалужується від стовбура головного мозку по всьому тілу.[101] Блукаючий нерв робить значний внесок у вашу здатність керувати емоціями і комфортно взаємодіяти в соціумі[102] та асоціюється з підвищенням рівня гормону окситоцину у вашому тілі.[103] Окситоцин допомагає регулювати соціальні взаємодії та емоційний зв’язок з іншими людьми. Деякі дослідження стверджують, що рівень окситоцину може зростати в результаті дотиків (масаж — хороша річ) та вживання певних продуктів, наприклад шоколаду (а це теж дуже хороша річ!).[104] У Розділі 15 ми опишемо практику усвідомленості, що може активізувати цей зсув уліво в мозку людини.

Який зв’язок між окситоцином, блукаючим нервом, співчуттям, добротою і прокрастинацією? Ваше вміння заспокоїти себе та ставитися до себе зі співчуттям і добротою безпосередньо пов’язані з вашою здатністю справлятися із завданнями або ситуаціями, що лякають вас, дратують, загрожують вам чи викликають нудьгу. Якщо ви не розірвете негативні шаблони, які створюють прокрастинацію і не заміните їх чимось позитивним, ви, очевидно, так і залишитесь у тій старій колії, як річка, що тече через гори одним і тим самим руслом, прокладаючи каньйон, що стає дедалі глибшим і ширшим, аж поки сонце не зникає з поля вашого зору — і ви вже не можете вибратися назовні.

Коли ви робитимете щось важке, ваш мозок і далі подаватиме вам нейронні сигнали страху. І ви відчуватимете оті миттєві напади тривоги. І саме тоді ви можете відповісти собі по-новому, заохотити себе, а не критикувати; поспівчувати собі, а не нападати на себе. Голос доброти може дати вам удосталь впевненості, щоби ви відважилися зайти на незручну емоційну територію. Через деякий час з практикою (і, може, ще кількома плитками хорошого шоколаду) ви можете розвинути інакше ставлення до себе. Коли ваші думки наповнені співчуттям — ваше тіло гарно реагує і все ваше «я» може функціонувати більш гармонійно і цілісно.[105] Вдало інтегровані системи є «гнучкими, здатними до адаптації, послідовними, повними енергії та стабільними»[106], і ми віримо: що краще ви здатні створити цілісність всередині себе, то рідше ви ставатимете заручником прокрастинації.

8. Прокрастинація і ваш мозок

У цьому розділі ми розглянемо кілька біологічних передумов, які часто супроводжують прокрастинацію: виконавча дисфункція, синдром дефіциту уваги (СДУ), депресія, тривожні розлади, стреси та проблеми зі сном. Якщо у вас є чи ви гадаєте, що може бути один із цих станів, вони можуть сильно сприяти вашій прокрастинації. Не впадайте у розпач, але й не ігноруйте їх. Подумайте про медичне обстеження; ліки можуть допомогти позбутися цього стану та зменшити вашу прокрастинацію.

Виконавча функція

Коли ми говоримо про виконавчу функцію, то маємо на увазі не роботу президентів великих корпорацій — ми говоримо про роботу президента вашого мозку.[107] Як президент компанії відповідає за роботу всього підприємства, так і виконавча частина вашого мозку координує, регулює та

1 ... 30 31 32 ... 91
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Прокрастинація», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Прокрастинація"