Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Заклятий козак 📚 - Українською

Читати книгу - "Заклятий козак"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Заклятий козак" автора Данило Лукич Мордовцев. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 30 31 32 ... 163
Перейти на сторінку:
людей та визначними вчинками їх перевищує; героїв греки вважали за півбогів; геройські вчинки - такі, що перевищують сили звичайних людей.

7Хрестоносці - німецький орден (чин), мав свій осідок у теперішній Прусії; були це войовничі ченці; під приводом, що беруться навертати поган на християнську віру, вони нападали на сусідні народи (на литовців, прусів, на Польщу), нищили їх краї та загарбували їх під свою владу, а то й зовсім винищували, як це зробили з прусами, народом спорідненим із литовцями (із давніх прусів залишилась тільки назва); звались вони хрестоносцями від нашитого на спині чернечого одягу хреста.

8Воєвода - начальник військових сил, провідник їх у боях.

9Тур - дикий бик, дуже злючий та завзятий; тури скидалися на зубрів або американських бізонів; їх колись було багато на Україні, й полювання на них було дуже небезпечне; тепер вони вже зовсім винищені.

Ратище - довгий спис, - пор. «Життя і Знання» за квітень, 1934, ст. 116.

10Чортория - містечко над річкою Случ, що вливається з правого боку до Горині, пор. поясн. 1.

11Чвара - суперечка, бійка, метушня, війна.

12Комонник - військовий на коні, кіннотник.

13Отрок - раб, невільник («той, що не смів говорити нічого», коли йому наказували; слово «Отрок» - означало колись і «Дитину», що «не говорить іще»).

14Дружинник - один із княжої дружини (княжого військового товариства).

15Чура - козацький слуга-товариш, носив козакові зброю, ходив із ним у походи.

16Ратні люди - військові, воєнні люди, вояки; «рать» по-староукрашськи - «війна».

17Ординці - татарська орда, люди приналежні до татарської орди: в потатарських часах у нас називали ще ординцями службових людей, що ходили посланцями до орди.

18«Ставати на прю» - ставати на суперечку, сперечатися, перечитися.

19Ізгой - людина, викинута з дотеперішнього її життя (людина - безправна).

20Черкаси - місто над Дніпром; у Черкасах сидів у XVI в. пограничний староста; на південь від Черкас тяглися степи, які згодом колонізувала українська людність.

21Мурза або мірза - татарський військовий старшина зі шляхти татарської.

Перекоп - тат. Ор-Капу, місто на шийці, що лучить Крим із Україною, було колись сильно укріплене.

22Бакшиш - перське слово: гостинець, подарунок, звичайно - подарунок грішми, хабар.

23Ногайці - турецьке плем’я (колись великий народ), живе тепер іще на Кавказі й у Середній Азії; частина їх жила на українських степах, поділялася на кілька орд, що признавали над собою владу татарського хана.

Буджацькі татари - татари, що жили над Чорним Морем між долішнім Дунаєм і долішнім Дністром (Буджак - це степ у тих околицях).

24Ган - заїздний дім.

25Очаків - місто в лимані Дніпра; тут була твердиня (Кара-Кермень або Озу-Кале), що її збудував 1492 р. татарський хан Менглі-Гірей. Козлів або Євпаторія (тепер - Гуеслеве) - місто і пристань на західному побережжі Криму, славиться пам’ятками татарського магометанського мистецтва (мечеть Хан-Джамі з 1552 р.).

26Євнух - вивалашаний (скастрований) турок чи татарин; євнухові казали сторожити гареми (див. поясн. 36).

27Чамбул - татарський військовий відділ, татарська ватага.

28Удалець - до всього здатний, меткий, відважний.

29Зорити - дуже докладно роздивлятися, стежити за чимось.

30Дмитро Байда-Вишневецький - волинський пан, перший знаний в історії козацький старший, побудував 1552 р. укріплення на Малій Хортиці (острів на Дніпрі) для боротьби з татарами. При допомозі Литви й Московщини вів боротьбу з татарами. В поході на Волощину попав у турецький полон, і в Царгороді 1563 р. його покарали на горло. Про Вишневецького народ склав багато оповідань та пісень, де він називається «Байдою». Одну з тих пісень ми й досі співаємо («Ой, п’є Байда мед-горілочку»).

31Улус - країна, що належала якомусь татарському чи турецькому родові.

32Литаври - мідяні котли (бубни) з натягнутою на них шкурою; ними скликали на раду.

33Наказний кошовий - заступник кошового, його вибирали на якийсь час, а тоді він мав ті самі права, що й кошовий.

34Чосу дати - дати научку, прочухана дати.

35Конак - палац східних володарів, високих урядовців.

36Гарем - у магометан окрема кімната для жінок, куди чужим чоловікам приступу немає.

37Аллаг - арабська назва Бога, мусульманський Бог.

38Гарба - великий драбинястий віз, звичайно на двох колесах.

39Стая - гр. стадіон, віддаль на 192 м.

40Бахчисарай - місто на Криму, колись столиця кримського хана, має багато пам’яток татарського мистецтва (ханський палац із XVI ст.).

41Десятники - військово-адміністраційні урядовці за княжих часів, стояли на чолі десятка людей.

42Отаманська Порта - почесна назва турецького уряду, Туреччина (властиво, Порта, - брама палацу в Царгороді, де мав свій осідок турецький уряд до 1918 р.).

43Муслєми - магометани, мусульмани.

44Терехтемирів - село на правому березі Дніпра в канівському повіті; від 1578 р. був там Успенський монастир, де доживали свого віку старі запорожці.

45Галера - середньовічний весловий корабель із рядами лавок, за якими сиділи гребці й веслували; це була тяжка робота, й до неї вживали невільників.

Коса або пересип - вузький вал піщаний, що відділює затоки від відкритого моря; Кімбурська коса - напроти Очакова (див. поясн. 26).

Аслан-Кермень, тепер Кахівка, місто-твердиня над Дніпром, вище Тягані.

Про устрій та звичаї на Запорозькій Січі прочитайте сой ще в історії Аркаса або в «Історії Козаччини» Крип’якевича,

Данило Мордовець

Дві долі

Ходили колись по землі дві долі, шукаючи кожна те, що їй від Бога наказано, а як прийшов час, то й спіткала кожна того, з ким від самої колиски аж до темної домовини ходити мала поруч, мов зі старцями міхоноші, показуючи шлях чи до щастя, чи то до нещастя, як кому від Господа судилося. І тут одна доля спіткала те, що шукала, під сільською стріхою, у вбогій хатині, у колисці з решета, з-під гусенят; друга знайшла те, що їй судилося, у багатім будинку, у розкішній колисочці та під тоненькими пелюшечками, дорогим шовком гаптованими.

А хто б тоді сказав, чия доля буде краща - чи того, кого заплакана мати у решеті з-під гусенят колихала та на івасеву сирітську долю нарікала, чи того, кому щаслива мати щовечір співала:

У котика, у кота

Колисочка золота,

А в мойого Юрасика

Іще краща того?..

А от побачимо…

І

За зеленою левадою сідало весняне сонечко, розсипаючи снопи золотого

1 ... 30 31 32 ... 163
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Заклятий козак», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Заклятий козак"