Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Кайдашева сім'я, Нечуй-Левицький 📚 - Українською

Читати книгу - "Кайдашева сім'я, Нечуй-Левицький"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Кайдашева сім'я" автора Нечуй-Левицький. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 30 31 32 ... 46
Перейти на сторінку:
її прок­ляв батько, прок­ля­ла ма­ти, прок­ляв увесь рiд, i во­на з то­го ча­су хо­дить у Києвi по мо­нас­ти­рях в од­нiй со­роч­цi, бо­са й прос­то­во­ло­са, блi­да, як смерть, нi­чо­го не їсть, не п'є й не го­во­рить та все про­сить бо­га жу­рав­ли­ним та со­ви­ним го­ло­сом, то няв­кає, як кiш­ка, то ре­ве, як то­ва­ря­ка. Всi Кай­да­шi сто­яли кру­гом ба­би, пос­хи­ляв­ши го­ло­ви, i тiльки важ­ко зiт­ха­ли. Кай­да­ши­сi зда­ло­ся, що та мо­ло­ди­ця бу­ла Ме­лаш­ка. Во­на бо­ялась, що її прок­лiн по­бив Ме­лаш­ку, як ли­ха го­ди­на, по­чу­ти­ла свою про­ви­ну i тiльки пла­ка­ла мовч­ки.

Через кiлька день че­рез Се­ми­го­ри йшли з Києва лю­ди й роз­ка­зу­ва­ли, що ко­ло Києва в бо­ру знай­шли вби­ту мо­ло­ди­цю. Та чут­ка по­ле­тi­ла по се­лi. Ба­ба Па­рас­ка при­нес­ла ту звiст­ку до Кай­да­шiв. Кай­да­ши­ха ду­же стри­во­жи­лась. Її сер­це пом'якша­ло, i во­на ду­же жал­ку­ва­ла за тим, що не­доб­ре об­хо­ди­лась з своєю не­вiст­кою.


Тим ча­сом чут­ка про Ме­лаш­ку пiш­ла по близьких се­лах, дiй­шла до Бiєвцiв. В Бiєвцях скрiзь го­во­ри­ли i про си­на, що при­рiс ру­ка­ми до ма­те­ри­них кiс, i за мо­ло­ди­цю, прок­ля­ту ро­дом, i про вби­ту жiн­ку в бо­ру. Ме­лаш­чин батько та ма­ти по­бiг­ли в Се­ми­го­ри до Кай­да­ша. Во­ни до­вi­да­лись, що Ме­лаш­ка й справ­дi про­па­ла десь у Києвi.


Бiдна Ба­ла­ши­ха го­ло­си­ла; Ба­лаш i со­бi пла­кав;


Кайдашиха ри­да­ла, бо по­чу­ва­ла свою про­ви­ну; Лав­рiн сто­яв ко­ло по­ро­га й со­бi пла­кав. Кар­по з Мот­рею, за­був­ши про ко­лот­не­чу з ма­тiр'ю, i со­бi ввiй­шли в ха­ту i сум­но ди­би­лись, пiд­пер­ши ру­ка­ми го­ло­ви. В ха­тi не­на­че ле­жа­ла на ла­вi мерт­ва Ме­лаш­ка, i вся рiд­ня зiй­шлась на її по­хо­рон.


- Боже мiй ми­лос­ти­вий! - го­ло­си­ла Ме­лаш­чи­на ма­ти. - Як­би Ме­лаш­ка вмер­ла до­ма, ме­нi не бу­ло б так жал­ко; я б зна­ла, що во­на вмер­ла; я б її оп­ла­ка­ла по-людськiй, а то, мо­же, її тi­ло звi­рi роз­нес­ли по лi­сi. А все, сва­хо, че­рез вас. Чи то раз Ме­лаш­ка при­хо­ди­ла до ме­не та за­ли­ва­лась слiзьми?


Кайдашиха втер­ла сльози ру­ка­вом i тер­пi­ла не мен­ше од Ба­ла­ши­хи. Нес­по­дi­ва­не го­ре впа­ло на неї, не­на­че ка­мiнь з не­ба. Дов­го пла­ка­ли та су­му­ва­ли Кай­да­шi й Ба­ла­шi. Кай­да­ши­ха, Ба­ла­ши­ха та Лав­рiн пос­та­но­ви­ли йти до Києва та шу­кать Ме­лаш­ки. Ба­ла­ши­ха вер­ну­лась на час у Бiєвцi, щоб тiльки заб­рать на до­ро­гу оде­жу та харч, i во­ни втрьох за­раз-та­ки то­го дня пiш­ли до Києва.


Тим ча­сом Ме­лаш­ка слу­жи­ла в Києвi в прос­кур­ни­цi. Во­на про­жи­ла пер­ший тиж­день ти­хо, спо­кiй­но, як у бо­га за две­ри­ма. Ро­бо­та в прос­кур­ни­цi бу­ла не­важ­ка пiс­ля важ­кої ро­бо­ти в свек­ру­хи. Харч бу­ла доб­ра. Са­ма прос­кур­ни­ця бу­ла доб­ра жен­щи­на, не ла­яла, не гриз­ла Ме­лаш­ки з ран­ку до ве­чо­ра, як гриз­ла свек­ру­ха. Пер­ший тиж­день Ме­лаш­ка од­по­чи­ва­ла. Але дру­го­го тиж­ня, пiс­ля про­вiд, Ме­лаш­ка по­ча­ла ну­ди­ти­ся за Лав­рi­ном. Во­на ви­роб­ля­ла прос­ку­ри, а її дум­ки лi­та­ли в Се­ми­го­рах ко­ло ми­ло­го. От їй здається, що во­на стоїть з Лав­рi­ном у сад­ку пiд че­реш­нею, роз­мов­ляє з ним, ди­виться йо­му в очi. Лав­рiн до­ко­ряє її за те, що вiн лю­бив її, як свою ду­шу, жа­лу­вав її, як ма­ти ди­ти­ну, а во­на по­ки­ну­ла йо­го. От во­на при­мi­чає в йо­го очах сльози: сльози вис­ту­пи­ли з йо­го си­нiх очей i по­ли­лись по рум'яних що­ках на тра­ву…


Мелашка од­ра­зу зап­ла­ка­ла так, що сльози по­ли­лись з її очей рiч­кою на стiл. Во­на лед­ве встиг­ла пе­ре­хо­пи­ти їх ру­ка­вом.


- Чого ти, Ме­лаш­ко, пла­чеш? - спи­та­ла прос­кур­ни­ця. - Чи жаль то­бi се­ла, чи ма­те­рi, чи чо­ло­вi­ка?


- Не жаль ме­нi нi се­ла, нi ро­ду, жаль ме­нi тiльки чо­ло­вi­ка. Ма­буть, вiн за мною по­би­вається, ко­ли од­ра­зу так за­ли­ло мою ду­шу сльоза­ми.


- То вер­нись до­до­му, ко­ли то­бi за ним жал­ко, - го­во­ри­ла прос­кур­ни­ця.


- Не вер­ну­ся, ма­туш­ко, ме­нi здається, що тре­ба вер­та­ти­ся в пек­ло, як тiльки я зга­даю про свек­ра та свек­ру­ху.


- Якби ме­нi прик­ли­кать сю­ди Лав­рi­на, я б до смер­тi не вер­ну­лась в Се­ми­го­ри, - зго­дом ска­за­ла Ме­лаш­ка. Во­на по­сад­жа­ла в пiч прос­ку­ри, вий­шла в двiр i ста­ла на во­ро­тях. Во­ро­та ви­хо­ди­ли в цвин­тар; че­рез їх бу­ло вид­но ви­со­кi стов­пи церк­ви з ши­ро­ки­ми за­лiз­ни­ми схiд­ця­ми. На схiд­цях си­дi­ли i сто­яли про­ча­ни. В церк­вi пра­ви­ли ве­чер­ню. Ме­лаш­ка об­ве­ла очи­ма про­чан i вгля­дi­ла се­ми­торських мо­ло­диць. Во­на так зра­дi­ла, що крик­ну­ла й хо­тi­ла по­бiг­ти до їх роз­пи­тать про Лав­рi­на, але сха­ме­ну­лась i ос­ту­пи­лась за бра­му. Во­на ди­ви­лась з-за бра­ми на своїх лю­дей i не­на­че по­ба­чи­ла Лав­рi­на та рiд­ну ма­тiр.


Вечерня скiн­чи­лась. Лю­ди ро­зiй­шлись; пiш­ли з цвин­та­ря й се­ми­горськi мо­ло­ди­цi. Ме­лаш­ка слiд­ку­ва­ла за ни­ми, до­ки во­ни не зай­шли за за­лiз­нi грат­ки. Мо­ло­ди­цi обер­ну­лись, вгля­дi­ли її, але во­на так швид­ко одс­ко­чи­ла за во­ро­та, що мо­ло­ди­цям зда­лось, нi­би во­ни ба­чи­ли ма­ру, схо­жу на Ме­лаш­ку.


Надворi ста­ло смер­ка­тись. Ме­лаш­ка вий­шла на цвин­тар, ста­ла пiд ли­пою й згор­ну­ла ру­ки. Во­на все ду­ма­ла за Лав­рi­на, як вiн су­мує, як пла­че за нею, а сльози ли­ли­ся з її очей.


На цвин­та­рi бу­ло ти­хо, як у ха­тi. То­по­лi й ли­пи млi­ли в теп­ло­му по­вiт­рi, а Ме­лаш­цi нi­би снив­ся се­ми-горський са­док; ви­ще од сад­ка на го­рi се­ми­горська церк­ва, пiд церк­вою ста­вок; в са­док ви­хо­дить до неї на роз­мо­ву Лав­рiн, бе­ре її за ру­ку.


- Боже мiй! Прий­ми мою ду­шу до се­бе, - го­во­ри­ла бiд­на мо­ло­ди­ця, - луч­ше ме­нi ка­мiн­ня но­си­ти, нiж та­ке го­ре тер­пi­ти. По­ли­ну­ла б я че­рез бо­ри, че­рез сте­пи та хоч би гля­ну­ла сво­го ми­ло­го. Грiх ме­нi, що: я му­чу йо­го й се­бе!


Над цвин­та­рем нi­би ви­сi­ла Анд­рiївська то­ра з гост­рим вер­хом, а на са­мо­му вер­шеч­ку стри­мi­ла Анд­рiївська церк­ва i нi­би ви­сi­ла на яс­но­му тем­но-синьому не­бi, що бли­ща­ло на за­хо­дi. Лег­кi хмар­ки су­ну­лись по не­бi. Ме­лаш­ка за­ди­ви­лась на го­ру, на церк­ву; їй зда­лось, що не хмар­ки ле­тять в не­бi, а тон­кi, з са­мих стов­пiв, бо­ко­вi ба­нi на церк­вi за­во­ру­ши­лись, що са­ма церк­ва по­ча­ла ко­ли­ва­ти­ся на гост­ро­му вер­сi го­ри. На неї на­пав страх. Во­на гля­ну­ла ще раз вго­ру, i їй зда­лось, що хрес­ти на церк­вi тру­сяться й ко­ли­ва­ються, що ко­ли­вається вся го­ра, от-от впа­де на неї. I во­на про­жо­гом по­бiг­ла з цвин­та­ря до ха­ти.


Проскурниця по­са­ди­ла Ме­лаш­ку ве­че­рять - во­на й лож­ки не вмо­чи­ла. Ляг­ла во­на спа­ти, її сон не брав. А жур­ба та ту­га да­ви­ла її ко­ло сер­ця, як важ­ка го­ра. Тiльки, що во­на зас­ну­ла, аж їй сниться, що во­на йде з Лав­рi­ном зе­ле­ним бiєвським гаєм, йде по по­яс в тра­вi та в квiт­ках, а да­лi вий­шла на шлях i пiш­ла з ним мiж дво­ма стi­на­ми зе­ле­но­го жи­та, прий­шла до мли­на й сi­ла з

1 ... 30 31 32 ... 46
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Кайдашева сім'я, Нечуй-Левицький», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Кайдашева сім'я, Нечуй-Левицький"