Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Борислав сміється, Франко І. Я. 📚 - Українською

Читати книгу - "Борислав сміється, Франко І. Я."

277
0
15.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Борислав сміється" автора Франко І. Я.. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 31 32 33 ... 86
Перейти на сторінку:
прос­ту­пок!

- Ви шко­ди­те моїй сла­ві!

- Ви пош­ко­ди­ли моїм ін­те­ре­сам!

- Так? То про­шу зап­ла­ти­ти ме­ні за мій труд, і я ще ни­ні вер­таю со­бі до Дро­го­би­ча.

- О, і ов­шім! Будьте лас­ка­ві по­да­ти ме­ні ра­ху­нок, і то не лиш за ту­теш­ній труд, але й за дро­го­бицьку бу­до­ву! Пос­та­раємось обій­тись без та­ко­го ге­ні­ально­го бу­дов­ни­чо­го! - І Ле­он гор­до від­вер­нув­ся на знак, що бе­сі­да скін­че­на. А бу­дов­ни­чий, з ки­пу­чою зліс­тю внут­рі, ки­нув, що мав у ру­ках, і, на­тис­ши шап­ку на ву­ха та сплю­нув­ши, пі­шов до Бо­рис­ла­ва, оп­ро­вад­же­ний го­лос­ним смі­хом слу­ха­ючо­го ро­бу­чо­го лю­ду.

Робота піш­ла да­лі своїм ла­дом. Ле­он дов­го хо­див по пла­цу, роз­зи­рав­ся, важ­ко від­са­пу­ючись, по­ки не уляг­лось йо­го зру­шен­ня. Аж по які­мось ча­сі він став пе­ред Бе­недьом.

- Ну, що те­пер бу­дем ро­би­ти? Бу­дов­ни­чо­го не маєм.

- Коли поз­во­ли­те, то я й сам по­ве­ду сю бу­до­ву піс­ля пла­ну.

- Ви са­мі?

- А чо­му ж би ні? Шту­ка не­ве­ли­ка. До мі­ся­ця все бу­де го­то­ве.

- Ну, про ме­не! Я вид­жу, що ви чо­ло­вік доб­рий і щи­рий. Бу­дуй­те! На­віть кав­ції від вас не хо­чу, а вже сам бу­ду де­що наг­ля­да­ти. А про пла­ту не бій­тесь,- я ва­шої крив­ди не схо­чу!

Бенедьо, прав­ду ка­жу­чи, і рад був пот­ро­ху, що поз­був­ся гор­до­го бу­дов­ни­чо­го. А тут ще й нес­по­ді­ва­на доб­ро­душ­ність Гам­мерш­ля­га, кот­рий доз­во­лив йо­му і без кав­ції вес­ти бу­до­ву, і на­дія на ще ви­щу пла­ту - все те не­мов ро­з’я­с­ню­ва­ло пе­ред ним світ, бу­ди­ло ба­га­то но­вих ду­мок. Він по­чав уга­ня­ти і ки­да­ти­ся ко­ло ро­бо­ти, мов ко­ло своєї, не зва­жа­ючи, що дру­гі ро­біт­ни­ки ко­со та за­вис­ло гля­ді­ли на ньо­го, а мо­же, дех­то і вва­жав йо­го жи­дівським під­лиз­нем. Що йо­го то об­хо­ди­ло! Дум­ку йо­го за­ні­ма­ло та­ке ді­ло, для кот­ро­го, пев­но, вар­то бу­ло знес­ти й крих­ту людської за­вис­ті!

 

 

 

Червень мі­сяць до­бі­гав уже до кін­ця. По­чи­на­ла­ся ко­со­ви­ця. Ши­ро­кі мок­рі лу­ги під­гірські зе­ле­ні­ли­ся та пи­ша­ли­ся сто­барв­ним ряс­ним зіл­лям. Мов ши­ро­кі озе­ра між ска­лис­ти­ми сі­ри­ми бе­ре­га­ми, во­ни хви­лю­ва­ли па­ху­чою зе­ле­н­ню, ди­ха­ли сві­жим, пов­ним жит­тям. А круг них сі­ро, ме­р­т­во, по­ну­ро! Зо­ра­ні су­гор­би сі­рі­ли­ся пе­ре­па­ле­ни­ми, су­хи­ми ски­ба­ми; рі­деньке жи­то ку­ли­ло­ся та жовк­ло на сон­ці, не вспів­ши й відц­віс­ти га­разд. На овес і на­дії не бу­ло: лед­ве на п’ядь від­ріс від зем­лі, та й та­ки вже й за­ков’яз на пні, по­жовк і по­хи­лив­ся, мов ог­нем прив’яле­ний. Кар­топ­лі жо­в­к­ли, не зду­жав­ши ще й зац­віс­ти. Все скла­да­ло­ся на те, щоб ві­діб­ра­ти й пос­лід­ню крих­ту на­дії у бід­них хлі­бо­ро­бів. Пе­ред­но­ви­нок, що сього ро­ку за­чав­ся був над­то ра­но, те­пер тяг­нув­ся над­то дов­го,- уже пет­ро­ве пу­щен­ня ми­ну­ло, а ані губ в лі­сі, ані ягід, ні че­ре­шень не бу­ло. Між на­ро­дом ішов один од­но­тяг­лий сто­гін та плач. «Чор­ні­ші чор­ної зем­лі» хо­ди­ли лю­ди по до­ро­гах та польових стеж­ках, зби­ра­ючи гір­чи­цю, ло­бо­ду, щав­ник та вся­ке зіл­ля, ри­ючи пи­рій, кот­рий су­ши­ли, тер­ли на по­рох і мі­ша­ли з от­ру­ба­ми та до­бу­тою за ос­татнє му­кою і пек­ли з тої мі­ша­ни­ни хліб. Що­день, що­не­ді­лі мож­на бу­ло ви­ді­ти по до­ро­гах цер­ков­ні про­це­сії; з слі­зь­ми в очах, при­пав­ши ли­ця­ми ниць до зем­лі, на­род бла­гав до­щи­ку. Але не­бо сто­яло, мов за­му­ро­ва­не, а сон­це сво­їм ши­ро­ким, безвс­тид­но блис­ку­чим ли­цем мов нас­мі­ха­ло­ся з сліз і мо­ли­тов бід­но­го лю­ду.

Між на­ро­дом за­ча­ли про­мі­ту­ва­ти­ся не­ду­ги: за­раз­ли­ві га­ряч­ки, ти­фус та про­пас­ни­ця. По­пух­лі з го­ло­ду ді­ти му­жи­ць­кі, го­лі та си­ні, ці­ли­ми че­ре­да­ми ла­зи­ли по то­ло­ках та сі­но­жа­тях, шу­ка­ючи квас­ку; во­ни, не на­хо­дя­чи квас­ку, пас­ли тра­ву, мов те­ля­та, об­ри­ва­ли лис­тя з че­ре­шень та яб­лунь, гриз­ли йо­го, за­па­да­ли на жи­во­ти і мер­ли ці­ли­ми де­сят­ка­ми. Се­ла, лу­нав­ші ко­лись від га­мо­ру та спі­ву ді­тей по­гід­ної літньої дни­ни, те­пер сто­яли ти­хо і по­ну­ро, мов чу­ма пе­ре­й­шла здовж їх по­рош­нис­тих улиць. То­та нез­ви­чай­на, мерт­ва ти­ша важ­ким ка­ме­нем на­ля­гала на гру­ди на­віть пос­то­роннього чо­ло­ві­ка. Ідеш се­лом, на ули­ці ні ду­ші жи­вої, хі­ба ху­да, нуж­ден­на ско­ти­на бре­де са­мо­пас по­під пло­ти та де-не-де на об­рії пе­ре­су­неться, мов сно­ви­да, ску­ле­ний, опус­тив­ший­ся чо­ло­вік. Ве­чо­ром в ха­тах тем­но: в пе­чах не то­пи­ться, ні­що ва­ри­ти ані пек­ти,- кож­де спі­шить зап­ха­тись в свій кут, щоб хоть че­рез ніч не чу­ти сто­нів, не ба­чи­ти му­ки дру­гих. Ся страш­на мерт­ва ти­ша в під­гірських се­лах - то був знак, що на­род за­чи­нає опус­ка­ти ру­ки, тра­ти­ти на­дію і по­па­да­ти в той стан бе­зу­час­но­го ос­тов­пін­ня, в кот­рім чо­ло­вік з над­мі­ру бо­лю пе­рес­тає по­чу­ва­ти біль і ги­не ти­хо та без­жа­ліс­но так, як ти­хо та без­жа­ліс­но в’яне по­хи­ле­на тра­ва на жа­ру­щім сон­ці.

І ко­со­ви­ця, то­та до­ба са­мої ожив­ле­ної і са­мої по­етич­ної польової ро­бо­ти, не внес­ла ні жит­тя, ні по­езії в за­гальний мерт­вий виг­ляд під­гірських осель. Звільна, мов за по­хо­ро­ном, во­лок­ли­ся ви­го­лод­же­ні па­руб­ки та чо­ло­ві­ки на ко­со­ви­цю: ко­си лед­ве дер­жа­ли­ся на їх ви­худ­лих пле­чах. А пог­ля­ну­ти збо­ку на їх ро­бо­ту, то аж жаль гли­бо­ко ха­пав за се­р­це: та­кі на­том­ле­ні, бо­ліс­ні та по­вільні бу­ли ру­хи тих ко­са­рів. Ні зви­чай­них ко­сарських пі­сень, ні го­лос­но­го смі­ху, ні жа­р­тів та прик­ла­док не чу­ти. Сей та той пе­рей­де один-пів­то­ра пе­ре­ко­са, ки­не ко­су на зем­лю, зітх­не важ­ко-важ­ко та й ля­гає на вог­ку хо­лод­ну ко­ше­ни­цю, щоб дріб­ку ос­ві­жи­ти­ся, спо­чи­ти, наб­ра­ти но­вої си­ли з зем­лі в ос­лаб­ле ті­ло. Жаль ха­пав за сер­це: так і ба­чи­лось, що се не ро­бо­та, а роз­пу­ка.

Тими се­ла­ми, по­ля­ми та лу­га­ми ле­ті­ла па­рою бас­ких ко­ней зап­ря­же­на лег­ка брич­ка Сам­бірським трак­том до Дро­го­би­ча. Ко­ні глад­кі, па­се­ні і здо­ро­ві, віз­ник креп­кий, си­тий і гар­но зо­дяг­не­ний, брич­ка но­ва, чор­но ла­ки­ро­ва­на, та й са­ма по­до­ба па­на - стат­но­го, під­сад­ку­ва­то­го муж­чи­ни, в си­лі ві­ку і здо­ров’я, чер­во­но­лицього, з гус­тим чор­ним за­рос­том на ли­ці, в гар­нім ба­га­тім строю,- все те див­но від­би­ва­ло від нуж­ден­ної по­до­би ок­ру­жа­ючо­го краю і на­ро­ду. Але, пев­но, виг­ляд їду­чо­го па­на і йо­го по­во­зу не був в бі­ль­шій су­пе­реч­нос­ті з виг­ля­дом за­ни­ді­ло­го, го­лод­ною смер­тю мру­чо­го Під­гір’я, як су­пе­реч­ні бу­ли дум­ки і за­мис­ли то­го па­на з дум­ка­ми, па­ну­ючи­ми дов­ко­ла, ви­ся­чи­ми, не­мов у воз­ду­сі, над ти­ми бід­ни­ми се­ла­ми. Тут без­по­міч­на роз­пу­ка, чувст­во без­ви­хід­ної за­ги­бе­лі, на­пів­нес­ві­до­ме ба­жан­ня хоч як-не­будь і чим-не­будь про­дов­жи­ти ще хоч на кілька день те нуж­ден­не, му­че­не жит­тя, а там… Що за дум­ки, що за за­мис­ли роїли­ся та сну­ва­ли в го­ло­ві їду­чо­го па­на,- сього кож­дий лег­ко до­га­дається, ско­ро піз­нає, що той пан - наш дав­ній зна­ко­мий, Гер­ман Гольдкре­мер, і що він по дов­шім

1 ... 31 32 33 ... 86
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Борислав сміється, Франко І. Я.», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Борислав сміється, Франко І. Я."