Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Царівна, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "Царівна, Ольга Кобилянська"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Царівна" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 31 32 33 ... 97
Перейти на сторінку:
тон­ка, то­не­сенька ду­шев­на стру­на, що обізва­ла­ся те­пер на пок­лик сміху йо­го, але обізва­ла­ся чуд­но­бо­лю­чим, не­гар­монійним зой­ком. В тім сміху йо­го бу­ло щось, що ме­не відіпхну­ло від йо­го.

- Як же мені жи­ти при вуй­ку далі, ко­ли тітка до­ка­зує май­же що­го­ди­ни, що я для них тя­га­рем? Що вий­шов­ши за Лор­де­на, ста­ла би їй не раз в при­годі, бо я їм вин­на чи­ма­ло по­дя­ки? Під та­ки­ми услів'ями жда­ти на щось «доб­ре» в жо­ден спосіб не мо­жу. Я вже та­ки піду за йо­го!


Він знов розсміявся.


- Так, - го­во­рив, - піду за Лор­де­на або піду та й утоп­лю­ся, але до­ма сидіти не бу­ду! Як­раз ці сло­ва при­га­ду­ють мені знов ва­ше враз­ли­ве, мов па­ву­ти­на ніжне сумління, кот­ре звер­ну­ло мою ува­гу на се­бе, ско­ро ми ли­ше спізна­ли­ся. Ви ос­та­ли­ся ті самі.


Я усміхну­ла­ся іронічно.


- Думаєте, що справді так, па­не Оря­дин?


- Вірю в свої сло­ва, пан­но Вер­ко­вичівна!


- А що ви зро­би­ли би на моїм місці?


- Я? Сидів би поп­рос­ту до­ма і ждав ліпшої долі. От що зро­бив би я! Не гриз­ся б буй­ною жорс­то­кою фан­тазією якоїсь там тітки. Сидів би з пе­ре­ко­нан­ням, що їм хліб зап­рацьова­ний. Ви чей же не си­ди­те до­ма без діла?


- Ні! І мо­ви об тім не­ма!


- Отже, ба­чи­те! У вас надз­ви­чай­но ба­га­то чут­тя, ба­га­то то­го, що лю­ди вва­жа­ють «кон­сек­венцією», ба­га­то «ха­рак­те­ру», а за­ма­ло…


- Розуму? - докінчи­ла я.


- Ні, На­та­лоч­ко (!), ма­те­ма­ти­ки за­ма­ло у вас! От що! А без неї ви про­па­ща лю­ди­на в те­перішніх, наскрізь ма­теріалізмом пе­ре­ня­тих ча­сах!


- Так що ж мені ро­би­ти?


- Не слу­ха­ти завсігди ли­ше ніжно­го чут­тя; слу­ха­ти більше ро­зу­му!


- А ко­ли годі?


- То про­па­де­те. Зна­чить: гру­ба бру­тальна бу­ден­щи­на, та сильна мо­гут­ня власть роз­да­вить вас. Ви не змо­же­те їй опер­ти­ся. Впрочім, це вже по­винні ви зна­ти, що бу­ден­них істот є більше і що во­ни суть «па­на­ми» в зви­чай­нім смислі сло­ва. Такі, як ви, упа­да­ють у своїй оди­но­кості.


Я усміхну­ла­ся.


- Це гар­на перс­пек­ти­ва!


- Ну, що ж ро­би­ти? Це все в обс­та­ви­нах має свої при­чи­ни. Хто їх там по­бо­ре!


- Ви не опи­ра­лись би їм?


- Я опи­рав­ся їм. Зна­чить, хотів жи­ти після сво­го ума. Ста­вив, напр., мо­раль стоїциз­му та­кож ви­ще від мо­ралі ми­ло­сер­дя. Не хотів про­си­ти по­мочі у дядька, не хотів і від то­ва­ришів нічо­го, що дістав би від них аж по вик­ли­канім у них співчут­тю. Так що ж? Змінив свої дум­ки. А з пімсти за те, що я опи­равсь їм, зна­чить: обс­та­ви­нам, верг­ли ме­не в ра­ме­на по­га­ної страсті, що я тро­хи не по­то­нув в ній samt Ha­ut und Ha­ar. [64] Ба­чи­те, я грав страш­но в кар­ти. Впрочім, ви му­си­ли це чу­ти, хоч я не знаю, як на­зи­ва­но цей об'яв у ме­не. Чи ка­рою бо­жою, чи пальцем бо­жим, чи квінт-есенцією лю­ду мо­го батька, чи, мо­же, ще якимсь ви­щим зна­ком, зад­ля кот­ро­го я мав іти «в бо­жий дім»? На кож­дий ви­па­док «ви­зи­ра­ло» щось з тої при­го­ди. В дійсності при­ве­ла ме­не до то­го якась ша­ле­на роз­пу­ка. Але я грав ша­ле­но; страш­но грав я! Ка­жу вам, ку­пав­ся цілою ду­шею в тій страсті. Ух! аж мені са­мо­му те­пер гид­ко. За який­сь час, і май­же так са­мо ско­ро, як по­до­ба­ло­ся, об­рид­ло мені те все, і я хо­див, мов зат­роєний, з за­тис­не­ни­ми зу­ба­ми з лю­тості на се­бе са­мо­го. Яко­го біса підчи­няв­ся я то­му ли­ху? Дав за­во­лодіти со­бою аж до гид­кості? Ніхто в світі не при­не­во­лив би ме­не те­пер і до­торк­ну­ти­ся хоч однієї кар­ти! Розп­ро­щав­ся з ни­ми вже на­завсігди!


- Це ду­же гар­но, Оря­дин.


- Даруйте, На­тал­ко, але я не по­ки­нув то­го то­му, що во­но «не гар­не», а то­му, що об­рид­ло мені.


- Так ви мо­же­те па­ну­ва­ти над со­бою!


- Чому ні?


- А гид­ким обс­та­ви­нам ви опи­ра­лись би?


- Ах, що там «обста­ви­ни»! Я, сам-один? Це ж крап­ля в морі.


- А ко­ли б та­ких більше, як ви? Він по­вер­нув жи­во го­ло­вою за мною, опісля всміхнув­ся не то жартівли­во, не то іронічно.


- Чи ви но­си­те­ся з дум­кою «бу­ду­ва­ти щось»? - спи­тав.


Мені ста­ло і стид­но і жал­ко моїх слів.


- Ні, - відповіла я су­хо.


- Ну, я би вам це й не ра­див. Ви не най­шли би над­то ба­га­то помічників; стра­ти­ли би над­то ско­ро і ту од­ро­би­ну довір'я до лю­дей, яке, мо­же, ще жи­ве в вашім серці.


- Моє довір'я до лю­дей за­хи­та­ло­ся і без то­го сильно, - відповіла я, - і я не ожи­даю від бу­дуч­ності нічо­го. Пе­ре­до мною ле­жить пра­ця, зна­чить, обов'язок, кот­рий спов­ня­ти, не­хай і ме­ханічно, вва­жаю за най­святішу за­да­чу чо­ловіка!


- Отже, зрікаєте­ся щас­тя?


- Якого, па­не Оря­дин? То­го, що­би бу­ла на­дальше тя­га­рем ро­ди­ни?


- Ах, ви не хо­че­те ме­не ро­зуміти!


- Що на­зи­ваємо щас­тям? По­оди­нокі чут­тя в по­оди­но­ких хви­лях? Тих не мож­на і так про­дов­жи­ти. Впрочім… не го­ворім об тім! Скажіть мені рад­ше, чо­му ви мені, напр., ніко­ли не пи­са­ли? Я… я бу­ла би де­ко­ли за­го­во­ри­ла до вас.


- Чи я вам це обіцяв? - спи­тав бист­ро, май­же з пе­ре­ля­ком.


- О, ні, зовсім ні! Я вас об тім і не про­си­ла. Я лиш собі так ду­ма­ла.


- Ну, а я вже на­ля­кав­ся, що не до­дер­жав, мо­же, сло­ва. - Опісля до­дав: - Не пи­сав, бо був завсігди ду­же за­ня­тий, мав стільки гру­бих кло­потів, і жив до то­го, мов со­ба­ка. Вже ма­ло-ма­ло не пішов до «соціалістів» на служ­бу. - Тут і розсміявся. - Бідний мій вуй­ко вмер в са­му по­ру, зна­чить: маєток йо­го дістав­ся мені у сам відповідний час. Ба­чи­те, цілком так, як у повістях. Ко­ли біда най­більша, за­раз поміч най­деться. Але що я хотів вам ска­за­ти, щоб по­вер­ну­ти знов до пер­шої те­ми? Роз­ручіться з про­фе­со­ром. Це чис­та дур­ни­ця, ви­хо­ди­ти за та­ко­го. За­ги­не­те!


- Не ве­ли­ка шко­да!


- Ну, шко­да, шко­да! - пов­то­рю­вав не­тер­пе­ли­во. - Нас усіх за­га­лом не шко­да! Але ко­ли вже чо­ловік раз ли­ше жи­ве, так не­хай же жи­ве так, як чо­ловікові го­диться. Та­ка моя дум­ка!


Я не відповіда­ла. Ми зу­пи­ни­ли­ся ко­ло на­шо­го до­му, і я по­да­ла йо­му мовч­ки ру­ку на про­щан­ня. Він діткнув­ся її, і ми розс­та­ли­ся…



***


Так то все бу­ло. Все бу­ває інак­ше, ніж собі чо­ловік уявить. «Іде­алізу­ючий простір» тво­рить те, що лю­биться так час­то який­сь «фан­том», не подібний навіть до жи­вої тої істо­ти, що збун­ту­ва­ла на­шу ду­шу до гли­би­ни. Са­ме так ве­деться мені з Оря­ди­и­ом. Див­лю­ся те­пер на йо­го цілком інши­ми очи­ма і не знаю, чи моя уява відда­ля­ла­ся від йо­го і лю­би­ла щось цілком інше, чи він змінив­ся справді так сильно? Од­но лиш пев­не: та­ким

1 ... 31 32 33 ... 97
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Царівна, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Царівна, Ольга Кобилянська"