Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Квіти на снігу 📚 - Українською

Читати книгу - "Квіти на снігу"

305
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Квіти на снігу" автора Надія Павлівна Гуменюк. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 32 33 34 ... 58
Перейти на сторінку:
для підмоги – і на поле; мовляв, усе одно ж пропадуть, а вдома немає що курці кинути. Воно-то так. За тиждень-другий слідом за комбайнами мали йти трактори з лущильниками, і тим колоскам одна дорога – у землю. Але ж поле колгоспне! Повинен бути порядок, а всякого, хто зазіхав на колгоспне добро, треба було карати. До в’язниць і таборів, як це було колись, за Сталіна, за таку провину вже не кидали, але були встановлені штрафи.

Бригадири та об’їждчики з ніг збивалися, щоб спіймати крадіїв і подати в контору їхні списки. Та ті баби теж не ликом шиті: виставляли свої дозори з дітлашні на горбочках біля під’їзних доріг, і тільки об’їждчик на коні чи бригадир на бричці до краю поля наблизиться – їх як вітром здувало.

Я був мастаком на всілякі вигадки. Ти ж мене знаєш! А тут же так хотілося перед від’їздом до міста показати, що недаремно мене туди беруть (ще й, сказали, з перспективою!) – таких, як я, у дурні не пошиєш, навколо пальця не обведеш. Зібрав сторожів та об’їждчиків, наказав принести з дому спідниці та білі перкальові[11] хустинки.

Як не пантрували малі за дорогами, що вели до поля, нічого підозрілого не помітили – тихенько гралися собі в ножика, пильно поглядаючи навколо. На підводу з гуртом молодиць у білих хусточках, яка під’їхала до самого поля, вони уваги не звернули. А даремно. Бо то й були ми, і ми таки перехитрили тих крадійок хитрющих. Як зіскочили ті «молодиці» з підводи та як кинулися широкими розмашистими чоловічими кроками ловити нещасних порушниць… Ну й, скажу тобі, комедія була… Зчинився такий лемент, що все село збіглося. Заскочені зненацька крадійки повикидали колоски з фартухів у стерню, виривалися з наших рук, кликали на допомогу, благали й проклинали нас, накликали кару Божу на того, хто оце таке паскудство з перевдяганням придумав… На мене тобто…

Я кинувся за втікачкою, яка мчала, як молода оленичка, до зеленої посадки. Плюнути б і махнути рукою: хай собі втікає оте дівча довгоноге, он скільки вже бабського улову біля підводи. Але в мені прокинувся азарт мисливця: не міг упустити здобич, не міг програти. Наздогнав біля вільшаника, повалив на землю, придушив своїм розпаленим тілом. У неї груденята ходором ходять, серце тріпоче, мов пташка наполохана… А коси… Як вони пахли любистком! Чомусь раптом дико захотілося, щоб вона пручалася, плакала, благала відпустити. Але дівчина навіть не зойкнула. Не кричала, не просилася, тільки дивилася на мене очима наполоханого звіряти, і дві великі сльозини тихо котилися по щоках. Щось вони в мені розтопили, ті сльозини, щось перевернули в серці затятого холостяка, ніби якась крижина раптом лопнула й залоскотала в грудях. Отак-от і познайомилися.

Я так ніколи й не почув від неї крику. Навіть того ранку. Пам’ятаєш, Жоржику? Авжеж, пам’ятаєш. Ти вже був чималим хлопцем, усе розумів. Я тоді сказав, щоб Тетяна збиралася: усі мої з роботи їхали до лісу, на нашу базу відпочинку. Вона не ворухнулася. Я розсердився: «Ніхто тебе не змушує випивати біля озера чи горланити з усіма, якщо ти до цього так і не можеш призвичаїтися, селючко нещасна! Посидиш у будиночку чи гриби позбираєш. Або за компанію з Жоржиком порибалиш. Та інші жінки аж пищать, щоб поїхати з нами, за честь мають, а ти…» Вона сказала тихо, так тихо, що ти, мабуть, і не почув: «Їдьте без мене. Щось мені нездужається». Я навіть не перепитав, що саме їй болить. Глянув у вікно: ти вже підстрибом біг до автівки. Я сердито гримнув дверима й вийшов слідом за тобою.

Усе було як завжди. Дубові вінички в парній, двері з якої виходять прямісінько на дерев’яний настил над озером, плавання в тому озеречку посеред лісу. Пам’ятаєш, яке воно було чисте? Як сльоза! За ним же спеціальна обслуга наглядала, щоб ні смітинки, ні пір’їнки. А потім розкішний стіл із делікатесами, які навіть у снах не снилися простим смертним, і жіночі ніжки, що витанцьовували на столі, серед тих делікатесів.

Коли ми повернулися вночі, вона так і лежала в ліжку. Таке мене зло взяло, що ледь стримався, щоб не перекинути її разом із тим ліжком. Бач, уперлася, загнула кирпу, не поїхала й не вийшла назустріч, не запитала, як там було. Роздягнувся, прийняв душ і тільки тоді зайшов до спальні. З усієї сили шарпнув з неї ковдру й остовпів: ліжко було залите кров’ю, що вже встигла загуснути й порудіти.

У тебе, Жоржику, міг би бути брат. Або сестра. Але чому вона нічого не сказала? Чому, Жоржику?

Я не був святим. Видний чоловік. На такій роботі. А кругом жінки – від секретарки в приймальні до третього секретаря по культурі… І всі хочуть кар’єру зробити. А зробити жінці кар’єру без чоловіка нагорі… Ох і діставали мене ті мисливиці! Ох і охмуряли! Тетяна, мабуть, знала. Авжеж, знала. Хтось постарався, розказав. Та я й не особливо приховував.

Ти пам’ятаєш Людмилу Іванівну? Вибілену таку, з бюстом восьмого розміру? Це вона тоді на столі танцювала, серед пляшок із шампанським. Коли я її зустрів уперше, вона ще просто Люсею була, піонервожатою в школі. Приїжджаю до школи перевіряти якусь скаргу, а мені назустріч півкулі восьмого розміру, пухкі губки, круглий задок і погляд… відданий такий, багатообіцяючий. Ми зачинилися з нею в ленінській кімнаті того ж самого дня – вона подала себе на десерт після всього печеного й вареного. А вже за два місяці Люся стала директоркою районного будинку культури. Думаєш, я не знав, що з того директорування в мене за плечима всі сміються? Знав! Але що мені було до того? В очі все одно ніхто не посміє й пікнути. А от Люся пильненько придивлялася та прислухалася до тих сміхунців і хутко розправилася з ними. Бо сміється той, хто сміється останнім. Бо плює на всіх той, хто вище сидить.

Люся

1 ... 32 33 34 ... 58
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Квіти на снігу», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Квіти на снігу"