Книги Українською Мовою » 💙 Детективи » Репортер 📚 - Українською

Читати книгу - "Репортер"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Репортер" автора Юліан Семенов. Жанр книги: 💙 Детективи. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 33 34 35 ... 76
Перейти на сторінку:
вийняв зі столу афішку, яка запрошувала бажаючих прийти на диспут «Старовини» з проблем сучасності. Було зазначено, що вестиме диспут доцент Тихомиров…

XIX

Я, Валерій Васильович Штик

Цей Варравін не сподобався мені з першого погляду: я сам закомплексований і тому терпіти не можу до себе подібних. Хоч він і вміє гарно говорити, хорошою російською мовою, без набридлого жаргону, і не квапить відповідати, але запитання його дуже жорсткі, мене такий прагматизм обурює, та й дуже гостро він формулює предмет свого інтересу, ставлячи себе в якесь начальницьке становище, начебто я до нього прошусь на роботу.

Не сподобалося мені й те, як Варравін спитав:

— Чому й досі, незважаючи на гласність, ваші роботи про інопланетян не виставляють у серйозних залах?

У цьому його запитанні була і поблажливість, і жорсткість, і затаєне бажання з першої хвилини верховодити у розмові.

Я розсердився:

— А вам, власне, яке діло до моєї творчості? Я вас не запрошував, прийшли без попередньої домовленості, а коли ви справді репортер, то повинні знати, що в нас поки що художники своїх виставочних залів не мають, тільки організації. От ви до них і звертайтеся з цим.

— Звертався, — відповів Варравін і витяг пачку «Яви».

— Е ні, тютюн, будь ласка, сховайте, я не курю та й іншим не дозволяю, це — гріх.

Варравін кивнув:

— Один з гріхів.

Сигарету він пхнув у рот, але закурити таки не наважився.

— Що у вас ще? — спитав я. — Я зайнятий, ваш візит несподіваний, а в мене час розписано по хвилинах.

— Я постараюсь коротко, — пообіцяв він. — Як ви вважаєте, посадити людину в тюрму — гріх? Більший гріх, ніж сигарета? Чи — так, суєта, від тюрми та від суми не втечеш…

— Чому ви питаєте мене про це? — тепер я відчував до нього вже неприховану ворожість.

— Ви у Загряжськ літали?

— Їздив. А що сталося?

— Ви там зустрічалися з директором будівельного тресту Горенковим?

— Я не пригадую, з ким зустрічався. Я туди не зустрічатися їздив, а подивитися обсяг роботи й затвердити ескіз.

— Затвердили?

— Ні.

— Чому?

Мені стало соромно за те, що я покірно, як віл, відповідав на запитання цього чоловіка. Здалося, ніби я втратив почуття перспективи, а це було властиве лише античним живописцям, вони не хотіли нікому диктувати свого бачення, тільки сучасні пейзажі з їхньою глибиною нав’язують глядачеві єдиний порядок; не хочу нікому нічого нав’язувати, але й не хочу, щоб і мені нав’язували чужу волю, годі.

— А взагалі, яке ви маєте право мене допитувати? — я уважно розглядав відвідувача.

Він теж розглядав мене, але почав не з обличчя, а з форми вух, а в мене погані вуха, приплюснеш й маленькі, Люда говорила, що такі вуха не можуть бути в талановитої людини, вуха — суть людини, міні-людина, первісне…

Я підвівся:

— Пробачте, але часу в мене більше немає. До побачення.

Варравін не поворухнувся, зосередившись на моєму лівому вусі; якась гоголівська ситуація, сміх і лють.

— До побачення, — повторив я. — Гадаю, ви досить виховані, щоб зрозуміти мене.

— Сядьте, — насупився Варравін. — Ви, видно, дуже добра людина і не дуже розумієте той світ, у якому живете. Я поясню ситуацію, і ви не будете мене проганяти… В Загряжську заарештували і засудили директора тресту Горенкова — до речі, дуже на вас схожий, такий же незахищений… Трагічно: незахищений керівник, правда?

Я не хотів продовжувати розмову, але щось підштовхнуло мене заперечити йому:

— Ви не розумієте смислу трагедії. Ми наївно вважаємо її згустком дій, хоч античні автори бачили в ній пасивне начало, будь-яка активність суперечила самому смислу трагедії, я вже не кажу про форму… Ритуальний плач на похороні…

— Таке трактування можна оспорювати… Кожен період історії має свою трагедію. Навіщо заганяти себе в рамки? Та я про інше: ваш співавтор, а точніше, той, хто мав стати співавтором, повідомив у партконтроль, що Горенков зажадав від нього десять тисяч за підписання з вашою бригадою договору на розпис будинків…

— Хто ж це?

— Кризін. Він же з вами працював?

— Якщо Кризін написав таке, ви до нього й звертайтесь. У мене хабарів ніхто не просив, — відповів я і раптом зіщуливсь, укотре вже згадавши, як Віктор Микитович оформив нотаріально угоду, за якою я уповноважував його вести від мого імені всі фінансові переговори, хоч заздалегідь знав — від нього ж, що одержуватиму лише частину належної мені за договором суми: чим не хабар?

— Ви щось хотіли додати? — спитав Варравін, повільно підводячись. — Чи мені здалося? Між іншим, до Кризіна я їздив. Він відмовився зі мною розмовляти, — мовляв, старий, нездужає, в грудях кольки і таке інше… Він інвалід?

— А яке це має. значення?

— Велике. Він не поїхав на суд у Загряжеьк — саме за станом здоров’я. Але підтвердив тут під присягою, що Горенков — брудний вимагач… І хоч слідчий чомусь цей епізод суду не передав, невинну людину запроторили на дванадцять років суворого режиму… Хочете, я розкажу вам, що він робив у своєму тресті? Ви ж малюєте інопришельців тому, що в землянах зневірились? Хіба не це підвело вас до тієї теми, яку ви змогли розробити лише після того, як стали розписувати нові комплекси — особливо в Сибіру? Раніше у вас, кажуть, навіть не було за що фарби й пензлі купити…

Я знову обурився.

— Ви що, досьє на мене збираєте?! Може, ви й не з газети зовсім?!

— Ви говорите не те, що думаєте, Валерію Васильовичу. Соромно… Ви ж від бога художник, у вас талант…

Ну чому ми всі вабкі до таких слів?! Навіщо віримо їм?! Будь-яке слово — брехня, його треба пропускати крізь, залишаючи в собі тільки те, що може допомогти живопису!

— Розкажіть про ту людину, яку заарештували, — попросив я, хоч і не дуже хотів про це слухати.

І він почав розповідати, перекидаючи обсмоктану сигарету з одного кутка рота в другий…

Дивно, коли він сказав, що цей директор преміював кращих робітників та інженерів садовими будиночками, зекономивши гроші на договорі зі мною, я подумав, що якби я мав право сам укладати договір, то більш як десять тисяч з нього не взяв би, робота того не варта, не я ж малюю, найманці. Водночас з цією думкою виникла — поза моєю свідомістю н волею — інша. «А взагалі, яке він мав право дарувати будинки?» Оскільки це питання з’явилося мимо моєї волі, смутно й недобре, я, все ще слухаючи Варравіна, став обдумувати можливі варіанти відповідей самому ж собі, і раптом жахнувся: звідки в

1 ... 33 34 35 ... 76
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Репортер», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Репортер"