Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Микола Джеря, Нечуй-Левицький 📚 - Українською

Читати книгу - "Микола Джеря, Нечуй-Левицький"

199
0
17.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Микола Джеря" автора Нечуй-Левицький. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 34 35 36 ... 38
Перейти на сторінку:
справ­дi на се­ло.

Тiльки то­дi во­ни нi­би на свiт на­ро­ди­лись.


- От те­пе­реч­ки ми вже й справ­дi не Пос­мi­тю­хи, - про­мо­вив Ми­ко­ла, - до­ве­деться знов вих­ре­щу­ваться на­но­во на ста­рi прiз­ви­ща, та не знаю, в ко­го й де вих­ре­щу­ва­тись.


- Мабуть, у Вер­бiв­цi, як ка­зав суд­дя, - го­во­ри­ли бур­ла­ки.


Пан Бжо­зовський му­сив тьопаться на­зад до Вер­бiв­ки, а бур­ла­ки по­ча­ли й со­бi лаш­ту­ваться в да­ле­ку до­ро­гу. Во­ни посп­ро­ду­ва­ли, що ма­ли, зiб­ра­ли гро­шей, дiж­да­ли теп­лих днiв i вес­ною розп­ро­ща­лись з ота­ма­ном та й ру­ши­ли в да­ле­ку до­ро­гу. Тiльки по­зос­та­ва­лись тi, що по­же­ни­лись вдру­­ге при жи­вих жiн­ках.


В той час в Крив­дi i в iн­ших акер­манських се­лах, по кни­ж­­ках, по­мер­ла ве­ли­ка си­ла на­ро­ду. По­мер i нев­ми­ру­щий По­с­мi­тюх з усi­ма си­на­ми, бра­та­ми й з не­бо­жа­ми, та ще й в один день, а Ки­ши­нiвська кон­сис­то­рiя, роз­див­ля­ючись кни­­ги, пе­ре­ля­ка­лась од та­кої страш­ної по­шес­тi та по­мiр­ку в Акер­ма­нi i в цi­лiй Бас­са­ра­бiї. Пiш­ла на­вiть чут­ка, що знов про­ки­ну­лась на Бас­са­ра­бiї бен­дерська чу­ма.


Знов пе­ред бур­ла­ка­ми ро­зiс­лав­ся ска­тер­тею ши­ро­кий степ; знов пiш­ли во­ни знай­оми­ми шля­ха­ми. Во­ни нi­би не йшли, а, зда­ва­лось, са­мi но­ги нес­ли їх до­до­му. В кож­но­го на ду­шi бу­ла дум­ка то за ма­тiр, то за жiн­ку та дi­тей, їм усiм зда­ва­лось, що во­ни не жи­ли, а тiльки жи­во­тi­ли на чу­жи­нi, ти­ня­ючись в най­мах по уся­ких мiс­цях.


- Чи зас­та­не­мо жи­ви­ми своїх? - не­са­мо­хiть ви­мо­вив­ся Ми­­ко­ла; i нiх­то не обiз­вав­ся на йо­го сло­ва. Кож­но­му бу­ло ра­дiс­но, але над тiєю ра­дiс­тю в кож­но­го на ду­шi нi­би ле­жав важ­кий ка­мiнь.


Багацько сiл, ба­га­то мiст на Ук­раїнi ми­ну­ли бур­ла­ки; ба­га­то не­дiль на­лi­чи­ли во­ни в до­ро­зi, до­ки при­би­лись до Вер­бiв­ки. Сад­ки цвi­ли й одц­вi­та­лись, жи­то в по­лi зня­ло­ся ру­ном i пiш­ло вго­ру, а во­ни все йшли та йшли, до­ки од­но­го дня над­ве­чiр пе­ред ни­ми ро­зiс­ла­лась на до­ли­нi Вер­бiв­ка. Всi бур­ла­ки ста­ли на го­рi й дов­го ди­ви­лись на рiд­не се­ло. Вер­бiв­ка зе­ле­нi­ла своїми вер­ба­ми, сад­ка­ми, ого­ро­ди­ною. Кож­ний шу­кав очи­ма своєї осе­лi й ха­ти; в кож­но­го сльози на­вер­та­лись на очi. Вер­бiв­ка ду­же змi­ни­лась. Се­ло роз­рос­лось по­над Рас­та­ви­цею. На ни­зи­нi в од­но­му мiс­цi нi­би ви­рiс край се­ла но­вий ку­ток.


Бурлаки спус­ти­лись з го­ри й увiй­шли в се­ло. З ни­ми стрi­ча­лись лю­ди, та все нез­най­омi, та все нi­би чу­жi.


- Чи є тут у вас на се­лi Дже­ри­на ха­та? - спи­тав Ми­ко­ла в од­но­го па­руб­ка.


- Нема в нас та­кої ха­ти. Бу­ла, ка­жуть, Дже­ри­на ха­та, а те­пер во­на вже Ча­ба­нен­ко­ва, бо ба­ба Ни­ми­до­ра Дже­ри­ха ви­да­ла доч­ку за Ча­ба­нен­ка.


- Чи жи­ва ще Ни­ми­до­ра Дже­ри­ха? - спи­тав Ми­ко­ла, i в йо­го зат­ру­сив­ся го­лос, а з го­ло­сом зат­рi­по­тi­ла уся ду­ша.


- Того ро­ку вмер­ла; i не­дов­го нез­ду­жа­ла, - ска­зав па­ру­бок.


Микола тiльки й при­мi­тив, що Вер­бiв­ка зак­ру­ти­лась пе­ред ним; бу­ла зе­ле­на, по­тiм ста­ла жов­та, а по­тiм нi­би вкри­лась ту­ма­ном, а по­тiм вiн вже й не ба­чив її за слiзьми, не­на­че над се­лом схо­пи­ли­ся хма­ри i за­ли­ли до­щем усе се­ло. Ми­ко­ла пi­шов знай­омою греб­лею. Вер­би по обид­ва бо­ки греб­лi ста­ли та­кi товс­тi, що їх труд­но бу­ло об­хо­пить вдвох. Вiн по­вер­нув пе­ре­ул­ком i вгле­дiв свою осе­лю.


"Що ж те­пер я знай­ду на своїй осе­лi?" - мiр­ку­вав Ми­ко­ла, пiд­хо­дя­чи до во­рiт.


Микола прий­шов до во­рiт i спер­ся на них, по­хи­лив­ши си­ву го­ло­ву та ог­ля­да­ючи под­вiр'я. Де ко­лись сто­яла по­вiт­ка, там те­пер дав­нi вер­бо­вi кiл­ки ста­ли товс­ти­ми та здо­ро­ви­ми вер­ба­ми. Ха­та осi­ла й тро­хи пе­рех­ня­би­лась на бiк, на при­чi­лок. Вiк­на по­ко­си­лись, две­рi по­ниж­ча­ли й тро­хи ввi­й­­шли­ в зем­лю. Тiльки стi­ни бi­лi­ли, як i ко­лись дав­но. Ста­ре де­ре­во в сад­ку по­сох­ло, а на йо­го мiс­це по­ви­га­ня­лись мо­ло­дi буй­нi яб­лу­нi та виш­нi.


Микола пе­рей­шов двiр, рип­нув сi­неш­нi­ми две­ри­ма i ввi­й­­шов у ха­ту. Мо­ло­да мо­ло­ди­ця по­ра­лась ко­ло пе­чi, а який­сь мо­ло­дий чо­ло­вiк сто­яв ко­ло сто­ла. Мо­ло­ди­ця бу­ла нi­би рiд­на Ни­ми­до­ри­на сест­ра: та­ка во­на бу­ла схо­жа на Ни­ми­до­ру. В неї дос­то­ту бу­ли та­кi чор­нi бро­ви, та­кi тем­нi очi; тiльки вид у неї був ху­дi­ший, i во­на бу­ла то­ненька й ут­ла, нi­би за­хар­чо­ва­на ще змал­ку. Ми­ко­лi зда­лось, що то бу­ла Ни­ми­до­ра в той час, як вiн ще сва­тав її й за­ли­цяв­ся до неї.


- Добривечiр вам! - про­мо­вив Ми­ко­ла, див­ля­чись на ха­зяїна й на ха­зяй­ку зап­ла­ка­ни­ми очи­ма.


- Доброго здо­ров'я! - обiз­ва­лась Люб­ка й ши­ро­ки­ми очи­ма гля­ну­ла на Ми­ко­лу.


Її ши­ро­ко розк­ри­тi тем­нi очi, її го­лос, вид - все так на­га­ду­ва­ло Ни­ми­до­ру, нi­би на йо­го че­рез тi очi гля­ну­ла Ни­ми­до­ри­на ду­ша, че­рез той го­лос за­го­во­ри­ла до йо­го са­ма. Ни­ми­до­ра з то­го свi­ту. Ми­ко­ла не вдер­жавсь, по­цi­лу­вав Люб­ку й зап­ла­кав. Вся йо­го твер­да, мiц­на ду­ша роз­то­пи­лась, як вiск на га­ря­чо­му вог­нi, й розп­ли­лась слiзьми.


- Не впiз­наєш батька, бо зро­ду йо­го не ба­чи­ла! - на­си­лу ви­мо­вив Ми­ко­ла. - А де ж твоя ма­ти?


Любка до­га­да­лась, хто прий­шов до неї в ха­ту. Во­на зас­му­ти­лась, зди­ву­ва­лась, не зна­ла, що й ка­зать, i тiльки мо­в­ч­ки сто­яла ко­ло пе­чi. Од­на­че в її сер­цi не за­во­ру­ши­лось нi крих­ти ди­тя­чо­го жа­лю, жа­лю доч­ки за батьком. Пе­ред нею сто­яв зов­сiм чу­жий для неї чо­ло­вiк. Для неї на­вiть бу­ло чуд­но, що вiн на­зи­вав се­бе її батьком, їй усе зда­ва­лось, що батько дав­но вмер i ле­жить по­хо­ва­ний в зем­лi. В її сер­цi все якось по­мi­ша­лось, ска­ла­му­ти­лось, так що во­на не зна­ла, чи ра­дiть, чи пла­ка­ти?


- Чи дав­но вмер­ла ма­ти, Люб­ко?


- Торiк у пет­рiв­ку, - на­си­лу про­мо­ви­ла Люб­ка, - ма­ти жда­­ла вас та все по­си­ла­ла ме­не виг­ля­дать.


- Та й не дiж­да­лась! Та­ка вже на­ша до­ля! - про­мо­вив Ми­ко­ла. - Ти вже, Люб­ко, вий­шла за­мiж; а я те­бе по­ки­нув ще в ко­лис­цi.


- Ми не­дав­но поб­ра­лись, - ска­за­ла Люб­ка, по­ка­зу­ючи на чо­ло­вi­ка.


- А ха­та ста­ла ще ниж­ча; ма­буть, осi­ла. I об­ра­зи тi са­мi, - про­­мо­вив Ми­ко­ла, - пе­ред ни­ми мо­ли­лась твоя ма­ти. Чи ви вже вольнi?


- Вже, хва­лить бо­га, не ро­би­мо пан­щи­ни, - обiз­вав­ся Лю­б­­чин чо­ло­вiк, - ще оре­мо пе­ред­нi­ше по­ле, а це ка­жуть, що приїдуть на­дi­лять нас зем­лею на вип­лат, чи що.


- Якби не та пан­щи­на, мо­же, й ма­ти ва­ша бу­ла б жи­ва, i я не ти­няв­ся б у свi­тах бiльше двад­ця­ти год. Чи дав­но по­мер­ла моя ста­ра ма­ти?


- Бабуся вмер­ли дав­но: ще я бу­ла дiв­чи­ною, - про­мо­ви­ла Люб­ка.


- Чи доб­ре ж вам жи­лось без ме­не? - спи­тав Дже­ря.


- Ет! Яке там доб­ро! Бi­ду­ва­ли та по­би­ва­лись з ма­тiр'ю до ос­таннього ча­су, мо­же, ма­ти й те­пер бу­ли б жи­вi. Сi­дай­те, будьте лас­ка­вi! - ска­за­ла Люб­ка i хо­тi­ла наз­вать Дже­рю та­том,

1 ... 34 35 36 ... 38
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Микола Джеря, Нечуй-Левицький», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Микола Джеря, Нечуй-Левицький"