Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Морфій 📚 - Українською

Читати книгу - "Морфій"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Морфій" автора Щепан Твардох. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 35 36 37 ... 147
Перейти на сторінку:
є людиною, він іде до мети.

А Каєтан Туманович виє, коли Константи ножиком із перламутровою ручкою виймає йому око. Виє й далі, навіть коли ока вже немає. І так закінчується його життя, а він же міг би зайняти місце Константи в моєму серці, міг би знайтись під моєю опікою, міг би годуватись моєю милістю, але то Константи сидить над ним, не він над Константи. Йому забракло людськості. Може, достатньо набачився в житті трупів, не хотів бачити ще одного, послухався вродливої курви з доброї вулиці Доброї, вродливої курви з Повісля, дарував фраєрові життя.

— Хочеш і друге втратити? — питає вже не фраєр, питає Константи, котрий сидить верхи на фраєрі.

Чого ти домагався, Костоньку, виймаючи йому те око? Чи ти зближувався з тим, ким або чим є насправді, чи ж навпаки, віддалявся від себе самого і далі, чимдужче? Чи, може, зблизився з людськістю, якої не знаєш і не визнаєш, бо, хоч і маєш себе за циніка, ти все ж не зміг би прийняти ту просту правду про людину, ти бридишся тієї простої правди, Костоньку. Якби ти дожив до тих часів, то бридився б і чоловіка зі світлин з Освенціма, правда ж? Але ти однак не доживеш.

Ти бридився б і пілотів, котрі висідають із чорних бомбардувальників, пілотів, несвідомих того, що вони зробили, але то й не важить, чи людина свідома, чи несвідома, неважливо. Ти бридився б і радянського вояка у фартусі, котрий стріляє у розбиті та тупі польські голови, бридився б, якби побачив шкварки, що сталися з дітей після бомбардування Дрездена, але ти не доживеш.

Питаю.

Я.

— Де моя тека? — повторюю питання.

Каєтан Туманович відповідає.

— А пакунок із теки?

Знову відповідає.

А я вогнистим кулаком зоставляю йому на лобі круглий поцілунок.

Це означає, що стріляю йому в голову з браунінга; якщо вже були два постріли, то третій не завадить. Моя долоня горить, плюнула вогнем і тепер горить. Приглядаюсь до неї: ні, не горить. І стріляю йому в чоло з браунінга. Зробив, що зробив.

І відразу лаюся на чому світ стоїть: а якщо він мене обманув? Дурень, дурень, дурень! Біжу, перевіряю, пора вже спішити. Пукавка звучить не так гучно, як великі пістолети, але постріл — то постріл.

Побіг до кімнати, у якій він спав. Мацаю рукою під ліжком. Є, є!

Далі: мацаю за кухонною пічкою. Є!

Пакунок, який мав віддати Лубенській. Папір, мотузки розрізані. Усередині паспорти. Rzeczpospolita Polska. Витягнув один: порожній, бланк. А проте не гроші.

Каєтан Туманович мертвий і нерухомий. Пляма крові на підлозі, на лиці одне око, велика червона діра і маленька червона дірочка в чолі, ніби тілака.

Тілака?

Арії, розгромивши Індію, хоч і деградували расово, все-таки зберегли в собі чистий дух нашої пракультури, розумієш, Костоньку?

Чому я, власне, зараз чую її голос? Мамо? Mutti?

Струшую з себе її та її арійців, Індію, кшатріїв та прабатьківщину. Urheimat. Повертаюсь на вулицю Лєшно, до життя, яке є.

Якби я таки втратив цей пакунок, на мене б не лихували за крадіжку. Але, може, все-таки?.. Зрештою, міг би виторгувати морфію за ці паспорти…

Ні, ні, ні. Викинь ці думки з голови, Костоньку!

Але запитають: чому цей пакунок розпечатаний? І тоді ти скажеш чому, відповіси твердо, і вони почують ту відповідь, змушені будуть почути і здригнуться від неї.

Вибіг із текою в руці, спіткнувся об нутрощі Каєтана Тумановича, упав, моє лице біля його подірявленого лиця.

Боже, чоловіче, та що ж ти зробив? Сам себе питаю. Нагло зрозумів. Що зробив? Ще хвилину тому сидів верхи на пораненій людині, котра нічого не боялась, і знав, що мушу сягнути туди, де не сподівався, що сягну, що мушу зробити щось, чого він буде боятися, довести йому, що вмію. І я таки довів, мій ножик закривавлений.

Виблював. Розплакався.

Не плач, Костоньку, мій дорогий, мій любий, мій єдиний. Не гидься людини в собі, Костоньку.

Чи я насправді зробив те, що зробив? Хто вів мою долоню, діткнувся маленьким вістрям червоного кутика кон’юнктиви, всунув під повіку, звідки в мене стільки сил, бо ж Туманович мав пручатися, а я лівою рукою стискаю його череп, він ані здригнеться, а маленьке вістря кружляє, дряпає кістки і обриває слабенькі волокна, звідки в мене така сила, щоби він піді мною ані здригнувся?

Ригаю далі, порожній шлунок шарпається і повертається, моя блювота мішається з кров’ю Тумановича.

Устань, Костоньку. Устань і йди.

Вийшов із квартири, східцями вниз. Деякі двері тривожно причинялися, але мого лиця, прихованого крисами капелюха, ніхто бачити не міг. Світ вирує.

Унизу вартовий.

— So endet es, wenn sich jemand mit uns anlegt, blöde Polacken[55], — буркнув німецьким голосом.

Чудово, Костоньку, чудово ти все владнав. Подвійно прислужився Польщі: труп із вийнятим оком і простріленою головою звалив на німців, вони будуть винні в тій болісній смерті.

Розділ V

Вийшов на вулицю Лєшно, тека в руці, в теці пакунок, зараз тільки піти на площу Спасителя, і все, все вже буде добре.

А я бачу більше, Костоньку. Бачу шнури на сталевій балюстраді балкона тієї-таки кам’яниці, линви, напнуті, як струни контрабасів, напнуті тягарем тіл, бачу вулицю, розділену навпіл, бачу вас із непарного боку і бачу парний бік. Але то ще не сьогодні. Але їхня смерть домішається до смерті твоєї жертви.

Стою на вулиці. Став на вулиці. Стоїть на вулиці. Став. Нічого не бачить. Я бачу.

На вулиці Лєшно. Я. Падає.

Зняв капелюха, на мокру бруківку полився струмочок води, яка зібралась на крисах і в заглибині навершя капелюха. Відчував, як мокне, любий мій.

Мокну. Хотів би вкластись у своє ліжко в шоколадному будинку, щоб єдина жінка, яку я кохав і кохаю, сиділа в його узголів’ї, гладила моє волосся і промовляла до мене тихим, низьким голосом, що все буде добре, хотів би, щоб зникла моя мама, моя Саломея, морфій, війна, Польща, і видовбане око, і пакунок із паспортами в моїй теці.

Він хотів би, мабуть, щоб і я зникла, але того просто не зможе сам перед собою визнати. Або ж боїться. Заплакав. Я заплакав. Плачу. Коли?

Жовтень ллється з неба, в повітрі висить комендантська година, пістолетик у кишені важкий, як кара на смерть через розстріл. Вода пливе бруківкою, пливе вулицями, яких не впізнає. Місто вигасло. Спотикаюся, повертаюся.

Викинь пістолета, Костоньку, він тобі тепер не потрібен, викинь його в ринву чи

1 ... 35 36 37 ... 147
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Морфій», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Морфій"