Книги Українською Мовою » 💛 Публіцистика » З часів неволі. Сосновка-7, Левко Григорович Лук'яненко 📚 - Українською

Читати книгу - "З часів неволі. Сосновка-7, Левко Григорович Лук'яненко"

61
0
07.07.24
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "З часів неволі. Сосновка-7" автора Левко Григорович Лук'яненко. Жанр книги: 💛 Публіцистика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 35 36 37 ... 165
Перейти на сторінку:
великі націоналісти — східняки, і це давало нам, західникам, почуття соборности України.

— Ви назвали Шевченка націоналістом. Націоналістом його назвав і Луначарський у статті, присвяченій забороні царським урядом відкриття 1914 року в Києві пам’ятника Шевченку з нагоди сторіччя з дня його народження.

— А ви що, сумніваєтеся, що Шевченко націоналіст?

— Шевченко є той, хто він є. Називання його націоналістом, патріотом, пророком і ще багатьма іншими словами — це наше прикладання до нього своїх оцінок. Позаяк ми, хто прикладає до нього свої оцінки, люди різні, то й оцінки різні. Розбіжність в оцінках у певних межах не становить біди. Біда починається там, де є нечесний підхід і навмисне брехливе приписування Шевченкові того, що аж ніяк не витікає з духу Кобзаря. Наприклад, зображення його соціялістом та прихильником перебування України під владою Москви — як це роблять комуністи. Коли ж мати на увазі чесних українців і чесний підхід і розбіжність в оцінках між цих людей, то не є це дуже важливо щодо самого Шевченка. Це важливо для вияснення позицій сучасників і, либонь, їхніх критеріїв до сучасної української політичної термінології. Отже, мені Шевченко не здається націоналістом.

— Чому? Адже кожне його слово спрямоване на утвердження України, на самостійність?

— Я не думаю, що боротьби за незалежність достатньо, щоб людину назвати націоналістом. За незалежність боролися Наливайко і Сагайдачний, Хмельницький і Дорошенко, Гонта і Залізняк. У 1812 році наші славні харків’яни почали формувати полки і вмовляти Наполеона йти на Московщину через Україну, щоб з допомогою Наполеона її визволити. Не називаємо цих людей націоналістами, тому що не була ще тоді вироблена націоналістична ідеологія і прагнення до самостійности в суб’єктивному сенсі як психологічна установка не піднялася до того найвищого загострення, коли стає фанатизмом, — якого досягнула в XX сторіччі.

Український націоналіст не пише творів російською мовою, а Шевченко писав; український націоналіст дорожить часом і кожну хвильку працює на користь самостійницької ідеї, а Шевченко згайнував роки. Де творчість 1851, 1852, 1853 років? 1854 року написав один віршик на вісім рядочків і до 1857 року знову жодного вірша! Що, згинув талант? Ні, не згинув, бо від 1857 року він знову — плідно творить і за місяць до смерти написав ще два добрі вірші. Де ж поділися шість років? На прозу пішли? Ні, їх не проза зайняла. Їх зайняло щось зовсім інше, на що націоналіст би їх не розтринькав. Український націоналіст не одружиться з чужинкою, а Шевченко вже зовсім не в юначому віці прилипнув був до тієї По-лусмакової…

Український націоналіст — це людина, яка перетворила себе в інструмент руйнування Російської імперії задля свободи України. Російська імперія міцна і того інструмент має бути міцний, тож український націоналіст зміцнює своє здоров’я, а не підриває його, а Шевченко підривав своє здоров’я горілкою.

Шевченко — пророк, через якого Господня воля заявила всім українцям і всьому світові про свою українську національну душу. Шевченко — літературний вираз духу України, він — символ України, він — сама Україна. Але не взірець борця за самостійність України XX сторіччя, яким є завзятий і затятий фанатичний націоналіст.

— Шевченко дав українцям той дух, що став основою для розвитку націоналістичної ідеології.

— Я абсолютно згідний. Але націоналізм я розумію не як саму самостійницьку ідеологію, а як поєднання ідеології і психологічної установки на безоглядну боротьбу. Шевченко дав основу для першого, а друге виробили після Шевченка!

— Між іншим, ви знаєте гімн націоналістів?

— Хотів би знати.

— Ось він:

МАРШ УКРАЇНСЬКИХ НАЦІОНАЛІСТІВ

Зродилися ми великої години

З пожеж війни і з полум’я вогнів,

Плекав нас біль по втраті України,

Кормив нас гніт і гнів на ворогів.

І ось ідемо ми у бою життєвому

Тверді, міцні, незламні, мов граніт,

Бо плач не дав свободи ще нікому,

А хто борець, той здобуває світ.

Не хочемо ні слави, ні заплати,

Заплатою нам розкіш боротьби,

Бо краще нам у бою умирати,

Як жити в путах, мов німі раби.

Доволі нам руїни і незгоди,

Не сміє брат на брата йти у бій,

Під синьо-жовтим прапором свободи

З’єднати весь народ великий свій.

Велику Правду для усіх єдину,

Наш гордий клич народові несе:

Батьківщині будь вірний до загину,

Нам Україна вище понад все!

Веде нас в бій борців полеглих слава,

Для нас закон найвищий — це наказ:

Соборна Українськая Держава

Вільна, міцна, від Тиси по Кавказ!

— Чудова пісня! Оце справді бойовий дух! Ви відчуваєте різницю між Шевченком і цією піснею?

Поховайте та вставайте,

Кайдани порвіте,

І вражою злою кров’ю

Волю окропіте.

Він каже іншим: “Повставайте…”

Цей його клич почули покоління XX сторіччя і, пройшовши від Міхновського до Донцова, взяли на себе обов’язок перед ненькою-Україною:

… І ось ідемо ми у бою життєвому

тверді, міцні, незламні мов граніт…

Чуєте: “Ми ідемо”, а не хтось інший — “тверді, міцні, незламні мов граніт”!

Отже, XIX сторіччя устами Шевченка будило українців до боротьби, а XX сторіччя кращими синами й доньками України взялося здійснювати цю боротьбу. Від просвітянства до фанатизму, від побажань до боротьби!

— Пане Левку, ви знаєте, що сказала Леся Українка про Шевченка? Вона сказала, що у нас було багато патріотів, проте один Шевченко пройшов цим шляхом усе життя до самої могили. Хіба це не відданість справі на рівні фанатизму?

— Це краще, ніж Радюки Нечуя-Левицького. І порівняно з іншими патріотами XIX століття Шевченко, звісна річ, і послідовніший, і самовідданіший. Але ви, пане Ігоре, сподіваюсь, не забули, що серед славнозвісних кирило-мефодіївців був і Микола Гулак, який у період слідства справді повівся твердо, як націоналіст, хоч у світлі таких осяйних осіб, як Шевченко, Костомаров, Білозерсь-кий, Куліш, далебі потрапив у тінь і про нього менше писали. Та не забуваймо, що після суду когорта славнозвісних жила в різних місцях не під конвоєм, а Гулака запроторили в Петропавлівську фортецю. А втім, про це досить. Краще розкажіть мені про себе. Галичина, кажуть, дихала націоналізмом, але ж

1 ... 35 36 37 ... 165
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «З часів неволі. Сосновка-7, Левко Григорович Лук'яненко», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "З часів неволі. Сосновка-7, Левко Григорович Лук'яненко"