Книги Українською Мовою » 💛 Наука, Освіта » 1000 фактів про Україну 📚 - Українською

Читати книгу - "1000 фактів про Україну"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "1000 фактів про Україну" автора Володимир Володимирович Сядро. Жанр книги: 💛 Наука, Освіта / 💛 Інше. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 35 36 37 ... 70
Перейти на сторінку:
з’явилися товарні, сировинні та фондові біржі, біржі праці, ринку акцій та інших цінних паперів. Нині в країні діє 519 таких бірж.

* * *

Починаючи з 2000 року, в країні збільшувався ріст валового внутрішнього продукту (ВВП). Якщо у 2001 році він складав 202,9 мільярда гривень, то у 2008 році рівень ВВП досяг 949,8 мільярда. Але у 2009 році у зв’язку зі світовою економічною кризою ВВП склав 84,4 % від показника попереднього року. На жаль, зменшення приросту валового продукту продовжується і сьогодні.

* * *

Бюджетна політика стала формуватися в Україні ще у ХVIІІ столітті. Відомо, що під час правління гетьмана Данила Апостола (1727–1734) вперше було засновано державну скарбницю і встановлено точний розмір бюджету Гетьманщини, який складав 144 тисячі рублів на рік. Данило Апостол на початку 1728 року також організував перший з’їзд українських купців.

* * *

Протягом перших років незалежності бюджет України формувався за принципом виживання. Поступовий ріст його намітився тільки з 2000 року, коли він склав 49,1 мільярда гривень. У 2008 році бюджет країни сягнув 297,9 мільярда гривень. Однак, починаючи з 2004 року, його дефіцит стає дедалі більш значним.

* * *

Україна підтримує торгові зв’язки з 210 країнами світу. У зовнішній торгівлі, де співвідношення експорту та імпорту служить визначним фактором розвинутості країни, показники 2001 року свідчили про становлення молодої української держави на міжнародній арені: експорт склав 19,8 мільярда доларів, а імпорт – 16,9 мільярда. У січні-жовтні 2009 року це співвідношення різко погіршилося: експорт склав 31,6 мільярда доларів, а імпорт – 35,9 мільярда.

* * *

У 2008 році Україну було прийнято до ВТО.

* * *

Перехід до ринкової економіки довгий час супроводжувався в Україні зростанням безробіття, яке у 2001 році склало 11 % від кількості економічно активного населення. Тільки у 2004 році цей показник вдалося знизити до 3,5 %.

* * *

Однак в умовах світової кризи безробіття знову збільшилося: в першому півріччі 2009 року воно склало 9,9 %. Та ж картина спостерігається і з показниками реальних доходів населення (у другому кварталі 2009 року вони зменшилися на 8,3 % у порівнянні з відповідним періодом 2008 року та реальною заробітною платнею, яка відповідно зменшилася на 1,6 %.

* * *

У цих умовах дедалі більше українців шукають роботу за кордоном. У 2008 році їх кількість склала 4,5 мільйона осіб. Більш за все трудових мігрантів працює нині в Росії (2 млн), Італії (500 тис.), США (близько 500 тис.) та Польщі (450 тис.). Тільки у 2008 році «заробітчани» переслали в Україну своїм рідним 27 мільярдів євро, що складає 8 % від ВВП країни.

* * *

У 2009 році істотно збільшився зовнішній борг України, який склав 100 мільярдів доларів. Для порівняння: у 1995 році, кризовому для економіки молодої країни, він складав тільки 8,8 мільярда доларів.

* * *

Україна має високорозвинену промисловість та сільське господарство. В структурі національного доходу їхня частка складає відповідно 52 та 25 %. Протягом багатьох десятиліть промисловість країни стояла та продовжує стояти «на трьох китах»: паливно-енергетичному комплексі, машинобудівництві та переробці продуктів гірничодобувної індустрії. Однак, незважаючи на високорозвинену паливно-енергетичну базу, залежність України від постачання палива складає 64,5 %, в той час як залежність країн ЄС – в середньому 51 %. Головна проблема полягає у більшій енергоємності українського виробництва: адже на одну одиницю продукції в Україні витрачається у п’ять разів більше енергії, ніж в інших розвинених країнах.

* * *

Нафта та газ видобуваються в Україні давно. За історичними джерелами, населення Прикарпаття збирало нафту з поверхні води в озерах та болотах, очищуючи її примітивними засобами. Використовувалась вона не тільки для освітлення чи як мастило, але і з лікувальними цілями. У фондах Львівського історичного архіву зберігаються документи, які свідчать про те, що вже в ХVI столітті за право видобувати нафту селяни Борислава та Мржаниці мали платити податок – «по два гарнця чистої нафти». Промисловий видобуток та переробка нафти в Галичині почалася у 1771–1772 роках, та ще довгий час мала лише місцеве значення. Лише наприкінці ХІХ століття, з появою на території Західної України залізниці, нафта стала продуктом зовнішнього ринку.

* * *

Природний газ видобували спочатку тільки там, де він з’являвся попутно тільки із нафтою. Нині у країні розроблено чимало газоконденсатних родовищ не тільки в Прикарпатті, але й у східній та південній частині країни (Харківська, Луганська, Сумська області), перспективною є розробка нових родовищ, зокрема Азово-Чорноморського шельфу. Однак власних ресурсів країні поки що не вистачає: вони покривають тільки 24 % від обсягу газу, що споживається, та 12 % нафти. Решту доводиться купувати за кордоном, так само, як і багато продуктів первинної переробки нафти (автомобільний бензин та дизельне паливо), хоча в країні працює шість нафтопереробних заводів.

Сучасне нафтогазовое господарство

* * *

Перший український газопровід Дашава-Львів було побудовано у 1940–1941 роках, а у кінці 1948 року було введено в дію найбільший на той час у Європі магістральний газопровід Дашава-Київ. У 1957 році почав діяти газопровід Шебелинка-Дніпропетровськ-Запоріжжя-Одеса. Одним з останніх газопроводів, який почав діяти уже в незалежній Україні, став газопровід Овідіополь-Білгород-Дністровський.

* * *

Однією з головних стратегічних переваг України є розгорнута газотранспортна система та наявність великих газосховищ. Завдяки цьому вона виступає головним постачальником російського природного газу до країн Європи, перекачуючи щороку близько 97 % експортного обсягу «Газпрому». Однак з появою нових транспортних систем, які будуються в обхід України (газопроводи «Північний потік» та «Південний потік»), обсяг транзиту через територію країни скоротився.

* * *

Однією з базових галузей сучасної економіки України лишається вугільна промисловість. Розвиватися вона почала ще на початку ХVIІІ століття – з дрібного, переважно селянського виробництва. Сільські шахти були досить примітивними, неглибокими, з короткими галереями. Відомо, що перше родовище вугілля у східній частині Донбасу було відкрите у 1721 році кріпосним рудознавцем Григорієм Капустіним. Та тільки після реформи 1861 року там по-справжньому почався промисловий видобуток вугілля, з’явилися місцеві підприємства.

Так працювали гірняки в середині XIX століття

* * *

Сьогодні Донбас – головний вугільновидобувний

1 ... 35 36 37 ... 70
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «1000 фактів про Україну», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "1000 фактів про Україну"