Книги Українською Мовою » 💛 Наука, Освіта » 1000 фактів про Україну 📚 - Українською

Читати книгу - "1000 фактів про Україну"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "1000 фактів про Україну" автора Володимир Володимирович Сядро. Жанр книги: 💛 Наука, Освіта / 💛 Інше. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 36 37 38 ... 70
Перейти на сторінку:
район країни, де зосереджено близько 92 % кам’яного вугілля (більшість – у Луганській області). Коксове вугілля, яке використовують у чорній металургії, видобувається переважно у Донецькій області. Шахтні видобутки ведуться тут в основному на глибині 1000 та більше метрів, що, на жаль, створює небезпечні умови для роботи шахтарів, зокрема, можливі раптові викиди та вибухи метану.

* * *

Другим за величиною вугільним басейном є Львівсько-Волинський, і хоча його площа невелика, собівартість вугілля тут нижче донбаського. Видобувається в Україні переважно відкритим способом і буре вугілля (Дніпропетровський басейн).

* * *

Основною базою виробництва електроенергії в Україні є теплові електростанції, більшість з яких побудовані ще в середині минулого століття і тому на цей час є неекономічними. Перші кроки для розвитку електроенергетики в країні було зроблено ще на початку ХХ століття в селі Соколець на Вінничині. Тут було споруджено одну з перших невеликих ГЕС, турбіна якої потужністю 20 кВт була призначена для освітлення маєтку, парку та дороги до місцевої церкви. В 1905 році інженери С.П. Максимов та Г.О. Графтіо розробили схему силового (енергетичного) використання ріки Дніпро у районі Запоріжжя потужністю 128 тисяч кінських сил.

* * *

Гребля та силова станція Дніпрогесу, яка побудована у 1927–1932 роках у Запоріжжі, і сьогодні лишається однією з найпотужніших енергетичних споруд країни. Її довжина складає 760 м, а висота – 60 м, бетонну дугу греблі підтримують 49 балок-биків. Довжина шлюзової камери сягає 300 м, ширина – 18 м, перепад води становить 40 м.

* * *

Сьогодні в країні діє також чимало гідроелектростанцій, чотири атомні електростанції, ще дві – Кримська та Чорнобильська (після аварії на ній у 1986 році) – законсервовані. В 2009 році здано в експлуатацію перший гідроагрегат Дністровської гідроакумулювальної електростанції, яка має стати найбільшою в Європі.

Атомна електростанція в Рівному

* * *

Висока електрооснащеність дозволяє Україні експортувати електроенергію до інших країн. Однак головною енергетичною проблемою країни сьогодні лишається незначне використання відновлюваних джерел отримання електроенергії, так званої чистої енергії – енергії вітру та сонця. Поки що у цьому відношенні лідирує Вінницька область, де вітряні установки працюють на 19 промислових підприємствах.

* * *

Україна має потужну металургійну індустрію. Виробництво заліза та металевих виробів почалося в країні давно, та здійснювалося у незначних обсягах, в основному ремісниками та кустарями. Перший ливарний завод побудовано в 1799 році в районі Луганська, а уже в середині ХІХ століття в Україні діяло 62 залізорудних підприємства, в тому числі старий металургійний завод Юза в Донбасі (1872), трохи пізніше запрацювали Лисичанський доменний завод, Дніпропетровський чавуноливарний, залізоробний та сталеплавильний, Дружківський чавуно- та сталеплавильний.

* * *

Сьогодні завдяки роботі металургійних підприємств («Криворіжсталь», «Дніпроспецсталь», «Азовсталь», Нижньодніпровський трубопрокатний завод) країна входить до десятки найбільших в світі виробників чавуну, сталі та прокату. Продукція чорної металургії складає майже половину експорту важкої промисловості.

* * *

Представлена в Україні і кольорова металургія, зокрема виробництво титану, магнію, алюмінію, цинку та ртуті. Головні підприємства цієї галузі розташовані в Донецько-Придніпровському районі: Константинопольський цинковий завод, Артемівський завод обробки кольорових металів, алюмінієвий та магнієвий заводи Запоріжжя відомі далеко за межами України. А Миколаївський глиноземний завод вважається найбільшим з аналогічних підприємств Європи.

* * *

Мужиївський золоторудник на Закарпатті є першим в Україні золоторудним підприємством. Видобуток золота в цих місцях вівся здавна: спочатку кельтами та римлянами, потім турками. Сьогодні запаси золота Мужиївського родовища становить 41,8 тонни. З однієї тонни сировини отримують майже 6 грамів золота вищої 999,9 проби.

* * *

Одним з найважливіших у складі промисловості України залишається машинобудівний комплекс. Його підприємства розташовані практично в кожному районі країни. Українські машинобудівники випускають широкий спектр продукції: тепловози, вантажні та легкові автомобілі, трактори, металургійне та енергетичне обладнання, морські човни, різноманітні верстати та прилади, літаки та космічну техніку. Провідними машинобудівними центрами країни вважаються Харків, Луганськ, Запоріжжя, Миколаїв, Львів, Одеса, Кременчук, Горлівка, Краматорськ.

* * *

Однією з найбільш перспективних є авіаційна промисловість. Українські конструкторські бюро АНТК ім. Антонова в Києві та «Прогрес» ім. Івченка у Запоріжжі. Харківський та Київський авіазаводи мають чудову репутацію в усьому світі. Ними створено чимало унікальних крилатих машин, що не мають аналогів у світі: комфортабельні реактивні пасажирські літаки Ан-10, Ан- 148, Ан-74ТК-300, транспортні літаки Ан-225(«Мрія») і Ан-124 («Руслан»), літак полярної авіації Ан-74.

* * *

Досить показові у цьому відношенні приклади з «трудової біографії» Ан-225 «Мрія». В березні 1989 року «Мрія», вступивши у суперництво з американським «Боїнгом 747–400», що підняв рекордну злітну вагу на 408,5 тонни, перекрила це досягнення одразу на 104 тонни. А усього українським літаком було встановлено 110 світових рекордів. Третього травня 1989 року він стартував з аеродрому «Байконур», несучи на спині повітряно-космічний човен «Буран». Цей політ став світовою сенсацією на аерокосмічному салоні у Ле-Бурже. Після нього «Мрією» захоплювалися у Ванкувері, Празі, Фарнборо, Оклахома-Сіті, Сіетлі, Монреалі, Дубаї, Сингапурі та Лас-Веґасі. Вона завоювала ринок авіаперевезень надважких великогабаритних вантажів.

* * *

Україна входить до п’ятірки країн-лідерів космічних послуг та технологій. Головним підприємством цієї галузі є конструкторське бюро «Південне» та виробниче об’єднання «Південний машинобудівний завод» у Дніпропетровську. Українські спеціалісти створили космічні апарати «Січ-1», «Океан-0», «АУОС», ракети-носії «Зеніт», «Дніпро», «Циклон» та «Мікрон».

* * *

19 листопада 1997 року у складі міжнародного екіпажу на борту американського космічного човна «Колумбія» на навколоземну орбіту вперше вийшов громадянин незалежної України Леонід Каденюк.

* * *

Ще однією важливою галуззю української промисловості є радіоелектроніка. Серед продукції, що випускається українськими підприємствами – системи супутникового та радіорелейного зв’язку, кольорові кінескопи, телевізори, монітори радіолокаційних станцій та персональних комп’ютерів, серверів, які відповідають світовим стандартам. Не здають своїх позицій українці і в області робототехніки. В 2009 році на Міжнародній олімпіаді з робототехніки, проведеній у Південній Кореї, українські спеціалісти посіли почесне шосте місце.

* * *

Україна – велика транспортна держава. Найбільший обсяг транспортних перевезень припадає в ній на шість залізниць – Донецьку, Львівську, Одеську, Придніпровську, Південно-Західну та Південну. Загальна довжина залізничних колій становить 22 473 км. Залізнична мережа охоплює 126 великих міст та 1684 станції. За щільністю залізничної мережі країна посідає перше місце у СНД. Вона постійно оновлюється та модернізується. Так, влітку 2012 року почали курсувати швидкісні поезди системи «Євросіті» Київ-Львів, Київ-Харків,

1 ... 36 37 38 ... 70
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «1000 фактів про Україну», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "1000 фактів про Україну"