Книги Українською Мовою » 💛 Наука, Освіта » Мати чи бути? 📚 - Українською

Читати книгу - "Мати чи бути?"

309
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Мати чи бути?" автора Еріх Зелігманн Фромм. Жанр книги: 💛 Наука, Освіта. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 35 36 37 ... 57
Перейти на сторінку:
міркувань є твер­дження про взаємозалежність між характером пересічного індивіда та соціально-економічною структурою суспільства, до якого він належить. Взаємозв'язок індивідуальної психіч­ної сфери із соціально-економічною структурою я називаю соціальним характером (раніше, в 1932 році, я використав для позначення цього феномену вислів «лібідозна структура суспільства»). Соціально-економічні структури впливають на соціальний характер членів суспільства таким чином, що їм хочеться робити те, що вони мусять робити. У свою чергу, соціальний характер справляє вплив на соціоструктуру суспільства, діючи при цьому або як цемент, який на­дає їй ще більшої стабільності, або, за певних обставин, як динаміт, здатний будь якої миті підірвати її.

Соціальний характер і соціальна структура

Взаємовідносини між соціальним характером та соціоструктурою ніколи не бувають статичними, бо процес розвитку обох елементів безконечний. Зміна одного з чин­ників спричиняє зміну іншого. Чимало революціонерів вва­жають, що спочатку треба радикально змінити політичну та економічну структуру, а вже згодом, на наступному ета­пі, неодмінно зміниться і людська свідомість, отже, як буде створено нове суспільство, то майже автоматично виникне і нова Людина, Вони не розуміють, що нова еліта, мотиво­вана так само, як і попередня, прагнутиме відтворити умо­ви колишнього суспільства в нових соціально-економічних інституціях, що виникнуть у революційний період; що пере­мога революції обернеться її поразкою як революції, хоча, можливо, і не як історичної фази розвитку суспільства, що проклала шлях до нової соціально-економічної структури і зупинилася у своєму бурхливому розвитку. Хрестоматійни­ми прикладами є Французька революція і революція в Росії. Знаменно, що Ленін, який не визнавав, що вдача револю­ціонера може істотно вплинути на здійснення ним револю­ційних перетворень, рішуче змінив свою думку в останній рік життя, коли виразно побачив негативні риси характеру Сталіна, і тому рекомендував у заповіті не робити Сталіна його наступником.

Протилежну позицію посідають ті, хто запевняє, що спочатку треба змінити природу людини — її свідомість, цінності, характер, — а вже потім будувати справді люд­ське суспільство. Історія людства свідчить, що й вони помиляються. Зміни психіки людини завжди лишалися атрибутом приватної сфери і або приводили до створення вкрай обмежених оаз нової свідомості, або ж виявляли­ся неефективними, оскільки проповідь духовних ціннос­тей супроводжувалась на практиці реалізацією цінностей, прямо протилежних.

Соціальний характер і «релігійні» потреби

Соціальний характер має ще одну визначну функ­цію, крім функції задоволення потреб суспільства в пев­ному типі характеру і зумовлених цим характером потреб індивіда. Він покликаний задовольняти внутрішні, власти­ві людині, релігійні потреби. Слово «релігія» використову­ється тут не для позначення системи, що обов'язково має справу з поняттям Бога або з ідолами чи просто сприй­мається як релігія, а для позначення системи поглядів і дій, якої дотримується певна група людей і яка є схемою орієнтації для індивіда та об'єктом його поклоніння. У та­кому широкому значенні слова жодна культура минулого чи сьогодення, та, вочевидь, і майбутнього, не може роз­глядатися як така, що не містить у собі релігії.

Наведене визначення «релігії» не розкриває її спе­цифічного змісту. Люди можуть поклонятися тваринам, деревам, золотим чи кам'яним ідолам, невидимому Богу, святому або злісному вождю; вони можуть поклонятися своїм предкам, своєму народу, класу а чи партії, грошам або успіху. Їхня релігія може сприяти розвитку руйнівних сил або любові, пануванню або солідарності; вона здатна стимулювати до розвитку розум або паралізувати його. До такої системи люди можуть ставитися як до релігії і від­різняти її від усього світського або вони можуть вважати, що в них взагалі нема ніякої релігії і розглядати свою при­хильність до таких ніби цілком світських об'єктів, як вла­да, гроші чи успіх, тільки як устремління до всього прак­тичного й раціонального. І питання не в тому, релігія це чи ні, а в тому, яка це релігія, чи сприяє вона подальшому розвитку людини, реалізації її людських здібностей, чи пе­решкоджає цьому.

Кожна конкретна релігія, якщо вона справді моти­вує поведінку людини, являє собою не просто суму док­трин і вірувань; вона закорінена у специфічній структурі характеру індивіда і — оскільки вона є релігією групи — в соціальному характері. Таким чином, релігійні установки можуть вважатися складовою структури нашого характе­ру, бо ми — це те, чому ми віддані, а те, чому ми відда­ні, мотивує нашу поведінку. Однак часто індивід навіть не усвідомлює, що насправді є об'єктом його особистого поклоніння, і плутає свої «офіційні» уявлення та погля­ди зі справжньою, хоча й таємною релігією. Наприклад, людина поклоняється владі, але проповідує релігію лю­бові — в цьому випадку релігія влади є її таємною ре­лігією, тоді як її так звана офіційна релігія, приміром християнство, — це всього лищ ідеологія.

Релігійні потреби вкорінено в основних умовах іс­нування людського виду. Ми становимо такий самий біологічний вид, як шимпанзе, кінь чи ластівка. Кожен вид визначається специфічними анатомічними та фі­зіологічними ознаками. Я вважаю, що для людського виду, окрім існуючого загальноприйнятого визначення в термінах біології, слід давати визначення в термінах психології. У процесі біологічної еволюції тваринного сві­ту людський вид виникає на стику двох тенденцій роз­витку. Одна з них — дедалі менша детермінованість поведінки інстинктами (слово «інстинкт» вживається тут не в сучасному розумінні, яке виключає можливість навчання, а в розумінні органічного спонукання). Є чи­мало суперечливих поглядів на природу інстинктів, але всі визнають, що чим вище піднялася тварина сходами еволюції, тим меншою мірою її поведінка детермінова­на філогенетично запрограмованими інстинктами.

Процес безперервного зменшення детермінованос­ті поведінки інстинктами можна уявити як континуум, на початку якого перебувають еволюційно нижчі твари­ни, найбільшою мірою детерміновані інстинктами; ця детермінованість зменшується протягом еволюції і до­сягає певного рівня у ссавців; далі цей процес розвива­ється у приматів, але навіть тут ми виявляємо величез­ний розрив між нижчими і людиноподібними мавпами (це показали P. М. та А. В. Йеркси [115] у класичному дослідженні від 1929 p.)• У поведінці видів Ното детер­мінація інстинктами сягає мінімуму.

Іншою тенденцією еволюції тваринного світу є збіль­шення мозку, особливо неокортексу. І тут також еволю­цію можна уявити як континуум: з одного боку — нижчі тварини з найпримітивнішою нервовою системою і по­рівняно невеликою кількістю нейронів, з другого — Ното sapiens із великим мозком і складнішою його структурою, у першу чергу — структурою кори, яка втричі більша за кору головного мозку наших предків — приматів і містить справді фантастичне число міжнейронних зв'язків.

З урахуванням усіх цих відомостей людський рід можна визначити так: це примати, що виникли в той момент еволюції, коли детермінація поведінки інстинк­тами досягла мінімуму, а розвиток мозку — максимуму. Такого поєднання мінімальної детермінації інстинктами і максимального розвитку мозку у процесі еволюції тварин­ного світу раніше не траплялося, і з біологічного погляду воно являє

1 ... 35 36 37 ... 57
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Мати чи бути?», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Мати чи бути?"