Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Царівна, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "Царівна, Ольга Кобилянська"

223
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Царівна" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 35 36 37 ... 97
Перейти на сторінку:
оці гар­ну ціль!

- Я йшов уже раз своєю до­ро­гою; це знаєте вже.


- І то бу­ло зле?


- Остільки зле, що не до­бив­ся нею до цілі.


- Це не мо­же бу­ти! Ідіть лиш вит­ри­ва­ло далі: сильна во­ля по­бо­ре все.


- Я хотів би той дар ма­ти, що ви, а то дар: оду­шев­ля­ти­ся, На­тал­ко!


- І у вас він є!


- Ну, я цього не знаю.


- Я знаю, Оря­дин. О, я вірю в вас! Не знаю, яка ва­ша бо­ротьба, але не спро­невіряй­тесь ніко­ли то­му, що да­ва­ло вам досі відва­гу і пра­во бу­ти гор­дим. Не дбай­те про за­гал і йдіть своєю до­ро­гою, до­ки не опи­ни­тесь ви­со­ко-ви­со­ко!


Я вхо­пи­ла йо­го за ру­ку і стис­ну­ла її кріпко, і очі в ме­не за­ясніли.


Він ви­ди­вив­ся на ме­не зди­во­ва­ний, а опісля усміхнув­ся.


- Чи у вас бу­ва­ють частіше такі по­ри­ви? - спи­тав.


Його пи­тан­ня за­боліло ме­не, і я опус­ти­ла очі вниз.


- Чи це по­ри­ви?


- О, це мо­же бу­ти і настрій!



***


Він не зга­дує ніко­ли ані од­ним сло­вом, що я бу­ла ко­лись йо­го «царівною», мов­би це не він, а хто інший лю­бив ме­не. А я мов­чу і собі гор­да, гор­да, мов той олень. Не­хай мов­чить, ду­маю, ко­ли вже так, ко­ли вже не мо­же лю­би­ти більше, але не­хай не дорікає мені Лор­де­ном!


Правда, він не знає, що в моїм серці діється і що в нім не так су­покійне, як я виг­ля­даю, що в нім дозріває дум­ка розірва­ти не­на­висні зв'язі і відвер­ну­ти­ся від усіх на­завсігди. Справді оце дозріває в моїм серці, але по­ки що це лиш моя тай­на, і я не ви­яв­ляю її і пе­ред ним, хоч би й як пи­тав ме­не. Ох, лиш си­ли до­дай мені, бо­же, си­ли, щоб я не спро­невіри­ла­ся собі і правді; а я по­бо­рю всю по­гань, яку тільки стріну по до­розі сво­го жит­тя!…





VI



(Знов пізніше).


Я вже знаю, що я йо­му не цілком бай­ду­жа, хоч маю та­кож те пе­ре­ко­нан­ня, що за­був би ме­не знов ско­ро. Але я? Чим він мені? Са­ма не знаю відповіді. І люб­лю і не люб­лю, і при­тя­гає і відпи­хає ме­не, і жаль мені йо­го і за­суд­жую йо­го, а од­но­го та­ки не мо­жу за­бу­ти, імен­но то­го, що він син то­го са­мо­го на­ро­ду, кот­ро­го вірною донькою є я.


Не раз го­во­рить з ог­нем, по­ри­ва­юче про яку-не­будь спра­ву, за­раз «отви­рає» кож­до­му очі, а ко­ли спи­таєш йо­го півго­ди­ни пізніше про те са­ме, ви­ди­виться на те­бе, усміхнеться зне­важ­ли­во і ска­же: «Не маєте над чим іншим ду­ма­ти?» або: «Хто би собі над тим го­ло­ву ло­мив! З то­го не бу­де­те жи­ти!»… Це ме­не відпи­хає від йо­го, во­но по­ка­зує в нім отупіння для тон­ших ідей. Чи він давніше не був та­ким, чи, мо­же, я то­го не ро­зуміла, чи та­ким зро­би­ла йо­го бо­ротьба о бит? О, хто би мені об'яснив це! Те­пер і не замічаю в йо­го давньої тон­кості в чутті; во­на є у чис­тих на­тур без різниці, у муж­чин і жен­щин, особ­ли­во у по­етич­них на­тур. Але про те все є в нім щось, що ме­не при­ко­вує, і я знаю: це та си­ла, що не да­ла йо­му по­то­ну­ти в вирі бру­ду.


Це діяло­ся нині зран­ку.


Я хо­ди­ла в го­род го­ду­ва­ти кро­ликів. У своїх білих ко­жуш­ках во­ни лед­ве замітні на снігу, і лиш їх чер­воні лагідні оче­ня­та свідчать, що це во­ни! Ме­не зна­ють доб­ре. Дрібні, ма­ле­сенькі, прис­ка­ку­ють без­ше­лес­не до ме­не, ути­ра­ють свої мох­наті борідки об мої ру­ки - я їх люб­лю…


Цеї ночі упав знов свіжий сніг. Ук­лав­ся на гіллі де­рев, на всім, не­мов на­ди­ха­ний. Ве­ли­чезні, до­рогі мої го­ри Кар­па­ти, зі своїми біло поп­ри­би­ра­ни­ми ліса­ми блистіли срібляс­те про­ти сон­ця, а над усім тим ми­готіло яс­не, май­же про­зо­ро-синє не­бо…


Навкруги ти­хо, уро­чис­то, са­ме так, як­би все на час здер­жа­ло віддих і жда­ло на щось свя­те. В та­ких хви­лях мо­лю­ся. Не сло­ва­ми, але сер­цем, ду­шею мо­лю­ся. Ба­жаю, що­би існу­юча кра­са на­пов­ни­ла і моє сер­це, що­би ста­ло чис­те, про­зо­ре, мов та імла, що десь-не-десь зви­сає ще над де­ре­ва­ми!


Так мо­ли­лась я, а в п'ять мінут пізніше пе­рер­вав не­са­мо­ви­тий звук дзвінків са­нок те уро­чис­те ожи­дан­ня, і я опи­ни­ла­ся пе­ред Лор­де­ном…


- Оставте ме­не, ос­тав­те ме­не! - про­си­ла я, стри­во­же­на, ко­ли ми ос­та­ли­ся по раз дру­гий самі, і він ме­не хотів цілу­ва­ти.


- Чи та­ке до­ве­ден­ня прис­тоїть суд­женій? - спи­тав він, усміха­ючись на­си­лу.


Я мов­ча­ла. Не зна­ла, що ска­за­ти. Чу­ла тільки в очах сльози і ве­ли­ке приг­ноб­лен­ня так, що лед­ве волікла за со­бою но­ги.


Він підійшов на­но­во.


- Так я вам уже раз ка­за­ла, те­пер ка­за­ла! - го­во­ри­ла я, не зво­дя­чи нес­покійно­го пог­ля­ду з йо­го, щоб не ско­рис­тав з тої хвилі.


- Я люб­лю со­ром­ливість, - ска­зав він, - во­на ук­ра­шає жен­щи­ну, мов вінок з біло­го цвіту, од­нак все має свої гра­ниці. Я знаю, що роб­лю, в ме­не є на те пра­ва!


- Ні! - відповіла я хви­лю­ючим, уп­ря­мим го­ло­сом.


- Ні! Ха-ха!


- Ні! Ті пра­ва не го­дяться з моїм сер­цем!


- Так! Гай, гай! Бач, як розфіло­со­фу­ва­ла­ся! Врешті, не­хай бу­де те­пер твоя во­ля. Я знаю людську на­ту­ру; ти ди­кун, моя кра­су­не… на ча­сок, ха-ха, на ча­сок!


О бо­же мій!…


І я йо­го про­си­ла, щоб не чи­нив більше то­го, не цілу­вав ме­не ніко­ли. Ніко­ли, ко­ли я то­го не схо­чу. Я то­го не мо­жу знес­ти, ніяким чи­ном, ні за що в світі! Чи він то­го не ро­зуміє!


Ні, він то­го не ро­зумів!


Я цілком при­би­та. Та­ка стри­во­же­на, що тро­хи не скри­чу вго­лос, ко­ли по­чую йо­го за со­бою. А він собі з то­го жар­ти строїть, ста­ючи ко­ло ме­не не­чай­но або сіда­ючи близько ко­ло ме­не. Тітка і Ле­на сміються на ціле гор­ло з мо­го стра­ху, особ­ли­во тітка, аж за бо­ки бе­реться. А я не знаю, що в тім є смішно­го… Та­кож на­ки­нув­ся па ме­не, для чо­го не но­шу йо­го перс­те­ня. Ска­за­ла я йо­му, що за­ве­ли­кий. Тоді він намігся сам у правді пе­ре­ко­на­ти­ся і за­су­нув мені перс­тень сам на па­лець! Гу, як я бо­яла­ся йо­го до­ти­ку! Як не люб­лю йо­го рук! Довгі такі, ніжно вип­ле­кані, пот­ро­хи дри­жачі - цілком такі, як він, як кігті які!… Ко­ли увійду до ха­ти, то слідить все мовч­ки пог­ля­дом за мною; підкру­чу­ючи ву­са, во­дить очи­ма то сю­ди, то ту­ди. Ох!


Тітка ка­же: го­во­рив їй, що ду­же ме­не лю­бить і що ду­же гор­дий на свій вибір, що йо­го то­ва­риші бу­дуть цілком «заф­ра­по­вані», [67] по­ба­чив­ши в йо­го та­ку.кра­су, і що він мов по­мо­лоднів…


Це

1 ... 35 36 37 ... 97
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Царівна, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Царівна, Ольга Кобилянська"