Книги Українською Мовою » 💛 Інше » Та ви жартуєте, містере Фейнман! Пригоди допитливого дивака, Річард Фейнман 📚 - Українською

Читати книгу - "Та ви жартуєте, містере Фейнман! Пригоди допитливого дивака, Річард Фейнман"

406
0
08.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Та ви жартуєте, містере Фейнман! Пригоди допитливого дивака" автора Річард Фейнман. Жанр книги: 💛 Інше. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 36 37 38 ... 99
Перейти на сторінку:
з документами, повертав їх господарю зі словами:

— Дякую за звіт.



— Де ти це взяв?



— У твоїй шафі.



— Але ж я її замкнув!



— Я знаю, що замкнув. Як бачиш, не дуже добре.



Урешті-решт приїхали шафи із сейфовими замками фірми «Мозлер». У цих шафах було по три шухляди. Висування верхньої шухляди звільняло дві інші. Верхня шухляда відкривалася поворотом коліщатка вліво, вправо і потім уліво на певні цифри, далі вправо на цифру 10 — після цього відмикався стрижень, який тримав шухляду. Щоб закрити шафу, треба було спершу засунути нижні шухляди, потім верхню, потім повернути коліщатко від цифри 10 — і стрижень замикав шухляди.



Зрозуміло, що в нових шафах я побачив виклик. Я люблю ломиголовки. Тебе хочуть переграти, але ти мусиш знайти спосіб виграти.



Спершу треба було зрозуміти, як працює замок, тож я розібрав шафу, яка стояла в моєму кабінеті. Працював він так: на осі один за одним стояло три диски з прорізами в різних місцях. Ідея полягала в тому, що, коли відкриваєш замок і ставиш коліщатко на 10, маленький фрикційний механізм витягує стрижень через вирівняні прорізи у трьох дисках.



Диски обертаються завдяки маленькому шпенику, який стирчить із заднього боку коліщатка з цифрами; на тому радіусі стирчить шпеник у першому диску, і вони зчеплюються. Один раз обертаючи коліщатко, ти захоплюєш перший диск.



На задньому боці першого диска стирчить інший шпеник, а на такому самому радіусі другого диска стоїть ще один — коли обертаєш коліщатко двічі, захоплюєш другий диск.



Крутиш коліщатко далі, і шпеник на задньому боці другого диска зачіпає шпеник на передній стороні третього — тепер його можна поставити у правильне положення, яке визначається першою цифрою в шифрі-ключі до замка. Потім повертаєш коліщатко на один оберт в інший бік, і механізм захоплює другий диск зі зворотного боку — виставляєш на коліщатку другу цифру шифру, і другий диск стає у правильне положення.



Ще раз крутиш коліщатко в іншому напрямку і ставиш перший диск у правильне положення. Тепер усі прорізи збігаються — повертаєш коліщатко на 10, і шафа відкривається.



Я бився-бився над цим замком, але нічого не вдалося. Купив кілька книжок про знаменитих злодіїв-шніферів, які спеціалізувалися на сейфах, але це не допомогло. Одна книжка розповідала про фантастичні подвиги шніферів; наприклад, жінку закрили були в холодильнику для м’яса, і вона замерзла б насмерть, якби маестро не відкрив його за дві хвилини, висячи вниз головою. Інший шніфер відкривав скриньку з хутрами і зливками, пірнувши на морське дно.



Далі йшли поради, як зламувати сейфи, всякі любительські дурниці типу «спробуйте в ролі комбінації цифр певну дату, бо дуже багато людей використовують дати», «уявіть собі психологічний портрет власника сейфа, які цифри він може використати в комбінації» або «секретарки часто бояться забути комбінацію до сейфа і записують її в таких місцях, як край шухляди, адресна книжка» і всяке таке.



Але все-таки щось корисне про те, як відкривати звичайні сейфи, я із цих книжок дізнався. У звичайних сейфів є ще одна ручка, і якщо її повертати, одночасно повертаючи коліщатко з цифрами, то відбудеться щось типу того, що відбувається з американськими замками: один диск буде більше, ніж інший, утримувати стрижень, що його ручка намагається проштовхнути через прорізи. Коли стрижень проходить через проріз в одному диску, чути легесеньке клацання, яке можна виявити стетоскопом або відчути на кінчиках пальців (і при цьому не треба стирати їх до крові), — і тоді знаєш: «Ага, ось і цифра!».



Ти не знаєш, це перше число, друге чи третє, але можеш отримати уявлення, порахувавши, скільки разів треба обернути коліщатко, щоб знову почути це клацання. Якщо менше ніж один — то це перший диск, якщо трохи менше ніж два — то другий (треба враховувати товщину шпеників).



Але цей прийом працює тільки зі звичайними сейфами, у моєму випадку він не допомагав.



Я спробував різні додаткові фокуси із цими шафами — наприклад, намагався відімкнути засувки нижніх ящиків, не відмикаючи верхнього: викрутив гвинти з передньої стінки і просунув в отвори зігнутий дріт.



Пробував крутити коліщатко дуже швидко і потім виставляв на 10, сподіваючись, що тертя якимось дивом виставить диски у правильне положення. Пробував усяке таке, але нічого не допомагало. Я був у відчаї.



Я провів одне систематичне дослідження. Уявімо, що типова комбінація 69–32–21. Наскільки далекою від правильної може бути комбінація, щоб вона все-таки відкривала сейф? Якщо правильне число 69, буде відкривати 68? А 67? На наших конкретних замках відповідь в обох випадках була «так», але число 66 уже не працювало. Можна помилитися на дві цифри в будь-який бік. Це означало, що пробувати треба тільки одне число з п’яти, так що набирати треба було 0, 5, 10, 15 і т. д. Це зменшувало до 20 кількість цифр на коліщатку, розміченому на 100, а значить замість 1 000 000 гіпотетичних комбінацій лишається 8000.



Тепер поставало питання, скільки часу займе перебір 8000 комбінацій. Припустімо я знаю перші дві цифри комбінації, яку шукаю. Хай це буде 69–32, але я цього точно не знаю і отримав 70–30. Тепер я можу перебрати двадцять третіх цифр, не набираючи кожного разу перші дві. А припустімо тепер, що я знаю тільки перше число комбінації. Перебравши на третьому диску двадцять чисел, я трохи зсуну другий, а потім ще раз переберу на третьому диску двадцять чисел.



Я тренувався на своєму сейфі весь вільний час і навчився проробляти цю операцію з максимальною швидкістю, не забуваючи при цьому, яке число треба набирати, і не плутаючи його з першим числом. Я, мов жонглер, навчився ловити ритм і міг перебирати останні 400 цифр менше ніж за півгодини. Це означало, що я можу відкрити сейф максимум за вісім годин, а в середньому — за чотири.



У Лос-Аламосі був ще один хлопець, який цікавився замками, його звали Стейлі. Іноді ми говорили з ним про замки, але сильно в ремеслі їх відкривати не просунулися. І от, опанувавши метод відкривати замки в середньому за чотири години, я приходжу в обчислювальний відділ, де працював Стейлі, і кажу: «Ви не проти, якщо я скористаюся вашим сейфом? Хочу показати щось Стейлі».



Тим часом біля мене збирається натовп глядачів, і хтось каже: «Ей, усі сюди! Фейнман збирається показати Стейлі, як відкривати сейфи, ха-ха-ха». Я власне, не

1 ... 36 37 38 ... 99
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Та ви жартуєте, містере Фейнман! Пригоди допитливого дивака, Річард Фейнман», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Та ви жартуєте, містере Фейнман! Пригоди допитливого дивака, Річард Фейнман"