Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Кайдашева сім'я, Нечуй-Левицький 📚 - Українською

Читати книгу - "Кайдашева сім'я, Нечуй-Левицький"

471
0
17.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Кайдашева сім'я" автора Нечуй-Левицький. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 36 37 38 ... 46
Перейти на сторінку:
class="p">- Кричи на свою ма­тiр! Я й то­бi за­хур­чу отiєю хво­рос­ти­ною, ко­ли хоч. Як ви мi­ря­ли го­род, ко­ли Лав­рi­но­ва по­ло­ви­на бiльша i вздовж, i впо­пе­рек.

- Твого ро­зу­му не спи­та­ли, бо сво­го, бач, не­ма, - ска­зав скривд­же­ний Лав­рiн.


- Неправда твоя. Мот­ре, - спо­кiй­но ска­зав Кар­по, зак­лав­ши ру­ки за спи­ною.


- Бреши сам! Ось я тiльки що са­ма мi­ря­ла. Iди в во­лость, не­хай во­лость вас роз­дi­лить, а не свек­ру­ха, - ре­пе­ту­ва­ла Мот­ря.


- Одчепись од ме­не, са­та­но! Я й до­ма не бу­ла, як во­ни мi­ря­ли. Це прав­ди­ва при­че­па! - ска­за­ла Кай­да­ши­ха. - Бе­ре моє доб­ро, ще й ме­не лає.


- Iдiть мi­ряй­те на моїх очах, а як нi, то я ва­шi кiл­ки на ме­жi геть по­ви­ки­даю за тин, а та­ки сво­го до­ка­жу, - кри­ча­ла Мот­ря.


Мотря ви­бiг­ла з сi­ней i по­бiг­ла на го­род; за нею пiш­ла Кай­да­ши­ха з Ме­лаш­кою, i за жiн­ка­ми пiш­ли чо­ло­вi­ки. Мот­ря роз­пе­ре­за­лась i по­ча­ла мi­ря­ти го­род по­ясом: впо­пе­рек Лав­рi­но­ва по­ло­ви­на вий­шла бiльша на два по­яси.


- А що, чия прав­да?


- Як ти мi­ряєш? Пiд­ду­ри ко­го дур­нi­шо­го, а не ме­не, - крик­ну­ла Кай­да­ши­ха, - свою по­ло­ви­ну мi­ря­ла, то на­тя­гу­ва­ла, аж по­яс лу­щав, а Лав­рi­но­ву по­ло­ви­ну мi­ря­ла, то аж по­яс брав­ся. Геть, по­га­на! Дай я са­ма пе­ре­мi­ряю з Ме­лаш­кою.


Кайдашиха пе­ре­мi­ря­ла весь го­род упо­пе­рек, - i знов обид­вi по­ло­ви­ни бу­ли од­на­ко­вi.


- А що, чия те­пер прав­да! - го­во­ри­ла Кай­да­ши­ха. - Ти мi­ряєш со­бi, то на­тя­гуєш, а чу­жо­му мi­ряєш, то стя­гуєш. Ти б лю­дей со­ро­ми­лась! То­бi тiльки б си­дi­ти з жи­дiв­ка­ми в крам­ни­цях та об­ду­рю­ва­ти на ар­ши­нi лю­дей.


- Це який­сь жi­но­чий са­жень ви­га­да­ла Мот­ря, що стя­гується й роз­тя­гується, як ко­му тре­ба, - ска­зав нас­мiш­ку­ва­то Лав­рiн.


- А отой рi­жок, що в бу­зи­ну ввiг­нав­ся, яким саж­нем бу­деш мi­ря­ти? Не бiйсь, ме­нi не од­да­си? - ска­за­ла Мот­ря.


- То од­ку­си йо­го зу­ба­ми! А де ж йо­го дiть, ко­ли вiн виг­нав­ся на ву­ли­цю, - ска­за­ла Ме­лаш­ка.


Мотря бу­ла сер­ди­та, що вий­шло не так, як во­на хо­тi­ла. Во­на при­че­пи­лась до Лав­рi­на за батькiвську спад­щи­ну.


- Чом же ви не роз­дi­ли­ли па­сi­ки? - ска­за­ла во­на.- Ад­же ж па­сi­ка батько­ва! Га­ра­що все за­гар­ба­ли со­бi в ру­ки! На Лав­рi­но­вiй по­ло­ви­нi в сад­ку бiльше дво­ма гру­ша­ми i од­нiєю яб­лу­нею.


- А ти вже й по­лi­чи­ла? - спи­тав Лав­рiн.


- Авжеж по­лi­чи­ла, i своїм не пос­туп­люсь. Са­док не твiй, а батькiвський, - ска­за­ла Мот­ря.


- То пе­ре­са­ди на свою по­ло­ви­ну! - крик­нув Лав­рiн.


- Який їх чорт по­ду­жає пе­ре­са­дить! Пе­ре­са­диш, то пiд­ве­ре­диш­ся, - ска­за­ла Мот­ря.


- О, пiд­ве­ре­диш­ся. Мот­ре, ко­ли Кар­по не по­мо­же, - ска­зав, смi­ючись, Лав­рiн.


- Вже хоч i пiд­ве­ред­жусь, чи нi, а та­ки сво­го. I до­ка­жу, - гук­ну­ла Мот­ря i вда­ри­ла ку­ла­ком об ку­лак, - хо­дiм лиш за­раз у во­лость, не­хай нас во­лость роз­су­дить, а не ти з свек­ру­хою. Дай­те, ли­шень, нам по­ло­ви­ну па­сi­ки, а як нi, та бе­ри, Кар­пе, со­ки­ру та й ру­бай гру­шi. Я вам сво­го не по­да­рую, - кри­ча­ла, аж си­ча­ла Мот­ря.


- Та по­ди­вись, ли­шень, на твоїй по­ло­ви­нi все ста­рi гру­шi, а на моїй - ще­пи! - ска­зав Лав­рiн.


- Мотря ка­же прав­ду: ви нам дай­те по­ло­ви­ну па­сi­ки, по­ло­ви­ну овець та сви­ней, - ска­зав Кар­по.


- Овва, який ро­зум­ний! За­бе­ри ще по­ло­ви­ну ко­тiв та со­бак! - кри­ча­ла Кай­да­ши­ха. - А батька хто лу­пив у тру­ди? Лав­рiн хоч батька не бив.


- Не бив, тiльки не слу­хав! - ска­зав спо­кiй­но Кар­по.


- А ти за­був, що я ще жи­ву на свi­тi? I я маю якесь пра­во на батько­ве доб­ро. Ти ла­ден, ма­буть, ме­не жи­вою в зем­лю за­ко­па­ти! - го­во­ри­ла Кай­да­ши­ха. - Ти хо­чеш з своєю Мот­рею ме­не, си­ро­ту, скрив­дить? Нi, Кар­пе, не­хай нас гро­ма­да роз­су­дить!


- Як гро­ма­да, то й гро­ма­да! Хо­дiм в во­лость, бо я своєю част­кою не пос­туп­люсь, - ска­зав Кар­по.


Карпо з Лав­рi­ном та з Кай­да­ши­хою пiш­ли в во­лость, а Мот­ря з Ме­лаш­кою зос­та­лись у дво­рi ко­ло во­лос­тi.


Волость при­су­ди­ла Лав­рi­но­вi та ма­те­рi батькiвське доб­ро, бо Кар­по вже заб­рав свою част­ку ще за жи­вот­тя батька. Як по­чу­ла це Мот­ря, то тро­хи не скру­ти­лась i на­ро­би­ла кри­ку пiд во­лос­тю.


Од то­го ча­су мiж Кай­да­шен­ка­ми й їх жiн­ка­ми не бу­ло ми­ру й ла­ду. Кар­по й Мот­ря по­сер­ди­лись з Лав­рi­ном та з Кай­да­ши­хою i пе­рес­та­ли за­хо­дить до їх у ха­ту.


- А що, Мот­ре, виг­ра­ла? Здоб­рiй тим, що то­бi во­лость при­су­ди­ла, - драж­ни­лась ста­ра Кай­да­ши­ха з Мот­рею.


- Дражнiть уже, драж­нiть, як ту со­ба­ку, - го­во­ри­ла Мот­ря i тро­хи не пла­ка­ла от злос­тi.


Обидвi сiм'ї нас­то­ро­чи­лись од­на про­ти дру­гої, як два пiв­нi, лад­нi ки­ну­тись один на дру­го­го. Тре­ба бу­ло од­нiєї iс­кор­ки, щоб схо­пи­лась по­же­жа. Та iс­кор­ка не­за­ба­ром впа­ла по­пе­рек усього на смiт­тя.


Раз уран­цi Ме­лаш­ка ви­ме­ла ха­ту й по­ло­ви­ну сi­ней, об­ме­ла ко­ло своєї призьби, зме­ла до по­ро­га та й пiш­ла в ха­ту за ря­дю­гою, щоб ви­нес­ти смiт­тя на смiт­ник. Са­ме то­дi Мот­ря ви­бiг­ла з сi­ней i вгля­дi­ла ко­ло по­ро­га смiт­тя. Смiт­тя бу­ло пiд­ме­те­не аж пiд Мот­ри­ну призьбу.


- Доки я бу­ду тер­пi­ти од тiєї iро­до­вої Ме­лаш­ки! - крик­ну­ла Мот­ря на весь двiр; во­на вхо­пи­ла дер­ка­ча та й роз­ки­да­ла смiт­тя по­пiд Лав­рi­но­вою призьбою.


Мелашка вий­шла з ха­ти з ряд­ни­ною. Ко­ли гля­не во­на, смiт­тя роз­ки­да­не геть по­пiд її призьбою й по призьбi.


- Хто це по­роз­ки­дав смiт­тя? - спи­та­ла Ме­лаш­ка в Мот­рi.


- Я роз­ки­да­ла: не ме­ти сво­го смiт­тя пiд мою призьбу, бо я те­бе ним ко­лись на­го­дую, - ска­за­ла з злiс­тю Мот­ря.


- А зась! Не дiж­деш ти ме­не смiт­тям го­ду­ва­ти. На­го­дуй сво­го Кар­па, - ска­за­ла Ме­лаш­ка i по­ча­ла змi­та­ти смiт­тя до­ку­пи до по­ро­га.


- Не ме­ти до по­ро­га, бо ме­нi тре­ба че­рез по­рiг хо­ди­ти! - ляс­ну­ла Мот­ря.


- Авжеж, ве­ли­ка па­нi. По­ка­ляєш, кня­ги­не, зо­ло­тi пiд­кiв­ки, - ска­за­ла Ме­лаш­ка.


- Не ме­ти до по­ро­га, бо вiзьму те­бе за шию, як кiш­ку, та на­тов­чу мор­дою в смiт­тя, щоб уд­ру­ге так не ро­би­ла, - ска­за­ла Мот­ря.


Мотринi сло­ва бу­ли ду­же до­кiр­ли­вi. Ме­лаш­ка спа­лах­ну­ла од со­ро­му.


- А, ти, пас­ку­до! То ти смiєш ме­нi та­ке го­во­ри­ти? Хi­ба ти моя свек­ру­ха? Ти ду­маєш, що я то­бi мов­ча­ти­му? - розк­ри­ча­ла­ся Ме­лаш­ка. - То ти ме­не вчиш, як ма­лу ди­ти­ну? Ось то­бi, ось то­бi!


I Ме­лаш­ка пiд­ки­да­ла смiт­тя дер­ка­чем на Мот­ри­ну призьбу, на сi­ни, на вiк­на, аж шиб­ки в вiк­нах дзве­нi­ли, а що бу­ло мок­ре, те поп­рис­та­ва­ло до стi­ни.


Мотря гля­ну­ла й ро­та роз­зя­ви­ла. Во­на не спо­дi­ва­лась од Ме­лаш­ки та­кої смi­ли­вос­тi й спо­чат­ку не зна­ла, що ка­за­ти.


- То це ти так! То це та, що од свек­ру­хи втi­ка­ла?


- Ти ме­нi не

1 ... 36 37 38 ... 46
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Кайдашева сім'я, Нечуй-Левицький», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Кайдашева сім'я, Нечуй-Левицький"