Читати книгу - "МВА за 10 днів"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Теорія прийняття рішень навчає розбивати комплексні проблеми на маневрені складові. Без системи протидії складним ситуаціям такі випадки швидко стають неконтрольованими. Наприклад, КА може допомогти бурильнику розвідувальних свердловин у прийнятті рішення щодо буріння. Щоправда, ризиків, характерних для нафтопошукових робіт, уникнути не вдасться. Схема у вигляді дерева рішень може впорядкувати альтернативи, ризики та невизначені моменти, які стосуються проблеми.
Аналіз дерева рішень складається із п’яти кроків:
1. Визначити всі можливі альтернативи й ризики, що стосуються ситуації.
2. Розрахувати фінансові наслідки кожної з альтернатив.
3. Виявити невизначеність, пов’язану з кожною з альтернатив.
4. Поєднати перші три кроки в схему у вигляді дерева.
5. Визначитися з найкращою альтернативою та врахувати нефінансові аспекти проблеми.
Схеми у вигляді дерева рішень охоплюють розгалуження діяльності та розвилки наслідків у точках з кількома альтернативами. Наприклад, рішення, чи бурити нафтову свердловину, — це розвилка діяльності на дереві рішень бурильника. На дереві рішень цю розвилку позначають квадратом. Якщо альтернативам властива невизначеність — це розвилка наслідків. Непевний результат буріння нафтової свердловини вважатиметься наслідком. На дереві рішень цю розвилку позначають кружечком.
Приклад дерева рішень
Щоби проілюструвати ситуацію, в якій допоможе дерево рішень, уявімо Сема Х’юстона з Техасу. Пан Х’юстон збирається пробурити свердловину на багатообіцяючій ділянці землі. Чи варто йому бурити? Якщо він натрапить на нафтовий фонтан, то заробить близько мільйона доларів. Проаналізувавши усі альтернативи, пан Х’юстон склав такий список:
1. Сем заплатив 20 000 $ за право здійснювати буріння.
2. Сем може зменшити ризики, якщо найме геолога для проведення сейсмічної розвідки (50 000 $). Це дасть йому більше даних про ймовірність успішного результату і зменшить ризик викинути гроші на непотрібне буріння.
3. А може йому варто піти ва-банк і витратити 200 000 $ на буріння без сейсмічного оцінювання?
4. Сем порадився з експертами-нафтовиками. Вони без жодної розвідки вважають, що Семова ділянка з 60-відсотковою ймовірністю містить нафту.
5. Досвід експертів також показує, що якщо результати сейсмічної розвідки на нафту виявляються позитивними, ймовірність знайти в свердловині «хоч трохи» нафти становить 90 %. І навпаки, є 10-відсоткова ймовірність невдачі.
6. Якщо ж результати сейсмічної розвідки виявляться негативними, Сем усе ще може здійснити буріння, та вже з 10-відсотковою ймовірністю успіху й 90-відсотковою ймовірністю невдачі.
7. Сем може вирішити взагалі не бурити.
Кожну одиницю цієї інформації вносять у схему у вигляді дерева. Ця схема графічно показує альтернативи пана Х’юстона. Та перш ніж ви з ентузіазмом кинетеся малювати дерева, ви повинні визначити, яка інформація не стосується вашої теми. В цьому випадку, 20 000 $, які Сем заплатив за право буріння — це зайві дані; ці витрати — незворотні. Гроші з кишені пішли з кінцями. Вони не повернуться, хай яке рішення прийме Сем. Тому незворотні витрати у дерево рішень не вносять.
Як малювати дерево рішень
Перший крок до дерева рішень — це визначити, яке рішення (або розвилку дерева) потрібно прийняти першим. Може, Семові варто спершу провести розвідку? Якщо прийняти рішення про сейсмічну розвідку, вона йтиме попереду всіх інший дій. На дереві це буде позначка квадратиком на першій розвилці.
Якщо Сем проведе розвідку, її наслідки можуть бути позитивними (ймовірність 60 %) або негативними (ймовірність 40 %). Та незалежно від результатів звіту про сейсморозвідку, Сем однаково може «вибрати варіант» бурити або не бурити (квадратик). Так само він може прийняти те чи те рішення, якщо розвідки проведено не буде. Та щойно бурове обладнання буде задіяне, наявність нафти стане наслідком за межами контролю. Наслідок у вигляді нафти або буде плідним, або не буде.
Наступний крок — додати фінансові наслідки, що схожі на «листя на дереві». Якщо нафта знайдеться, Сем отримає 1 000 000 $. Витрати на буріння становлять 200 000 $ за свердловину. Витрати на розвідку становлять 50 000 $ за свердловину.
Щоби дізнатися потенційні фінансові результати кожного із рішень, помножте ймовірний доларовий прибуток на їхню імовірність у розвилках наслідків, позначених «кружечком». ([Прибуток 1 000 000 $ × ймовірність 0,90] + [Прибуток 0 $ × ймовірність 0,10] = 900 000 $.) Ви визначите очікувану грошову віддачу (ОГВ) від прийняття рішення, хоча фактичні висновки можуть бути діапазоном значень. Ймовірності у кожному з кружечків у сумі повинні становити 100 % (0,90 + 0,10 = 1,00), підтверджуючи, що всі можливості було враховано. Кожна з розвилок взаємовиключає інші альтернативи, і в рамках цієї альтернативи ймовірність становить 100 % або є спільно вичерпною.
У квадратиках діяльності людина, яка приймає рішення, може обрати найкращий результат. Щоби визначити найкращу альтернативу, відніміть відповідні витрати від заробітку, який принесе альтернатива. Розраховуйте фінансові наслідки, рухаючись від крайніх правих альтернатив ліворуч. Цей процес називають «відгортанням» або «підрізанням» дерева, аби дійти до найкращого плану дій. У розвилках з квадратиками вам слід обирати альтернативу з найвищим прибутком. У розвилках з кружечками — множити можливий заробіток на його ймовірність.
Рішення, на яке вказує дерево — відкинути сумніви й відмовитися від сейсмічної розвідки. Очікувана грошова віддача від того, що Сем здійснюватиме буріння після проведення розвідки, становить 370 000 $ (420—50), а від того, що Сем буритиме без розвідки — 400 000 $. Обирайте найвищу очікувану грошову віддачу (EMV). Цю відносно просту концептуальну схему можна застосовувати до рішень щодо розробки нового продукту, будівництва нерухомості та складських запасів. Хай яке рішення ви розглядаєте, структура дерева рішень змушує цілісно розглянути всі альтернативи, провести аналіз невизначеності (часто доводиться вгадувати ймовірність якоїсь події) та чітко прорахувати можливі грошові наслідки. Дерево змушує чітко формулювати припущення. Наприклад, ви допускаєте певну ймовірність виявлення нафти за наявності негативних результатів розвідки. Зробивши ж інакше припущення, ви можете дійти протилежного висновку. Інша людина може поглянути на цю ситуацію ще інакше. Порівнюючи дерева, аналітики можуть обговорювати конкретні припущення в організованому порядку.
Прислів’я «Намалюйте дерево і виберіть варіант В» було найпопулярнішим на іспиті про дерево рішень. Дерева рішень показують складність начебто простих проблем. Тому вже саме створення правильного стовбура дерева було завданням на чотири години іспиту. Щоб стати в цьому профі, потрібно багато практики.
АНАЛІЗ РУХУ ГРОШОВИХ КОШТІВ
Термін «рух грошових коштів» часто використовують у зв’язці з викупом боргових зобов’язань і це є основою фінансового аналізу. Технологи з Уолл-Стрит можуть швидко проаналізувати якісні аспекти своїх інвестиційних рішень, однак зрештою справжнє значення для них мають лише наслідки в грошовому еквіваленті.
В основі аналізу руху грошових коштів лежить та сама інформація, що й у бухгалтерському звіті про рух грошових коштів. Аналіз руху грошових коштів дає відповідь на просте запитання:
У що обійдуться інвестиції та скільки грошей вони принесуть наступного року?
Грошові кошти, які генерує компанія, можуть використовувати для виплати боргу, сплати дивідендів, інвестування в дослідження, покупки нового обладнання або інвестицій у будівництво. Мета полягає в тому, щоби визначити, коли і скільки саме грошей перебуває в русі при такому сценарії розвитку подій.
Інвестор може ставити кілька цілей, однак аналіз руху грошових коштів має справу лише з грішми. Наприклад, реклама компанії може створювати їй хорошу репутацію, однак якщо вигоду неможливо виміряти грішми, здійснювати аналіз руху грошових коштів недоцільно.
Аналіз руху грошових коштів однаково доцільний як при купівлі верстата, так і під час придбання корпорації. Тож давайте переінакшимо формулювання вже згаданого
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «МВА за 10 днів», після закриття браузера.