Книги Українською Мовою » 💙 Історичний роман » Люлька, шабля - вся родина, Олег Говда 📚 - Українською

Читати книгу - "Люлька, шабля - вся родина, Олег Говда"

492
0
09.03.24
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Люлька, шабля - вся родина" автора Олег Говда. Жанр книги: 💙 Історичний роман. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 37 38 39 ... 108
Перейти на сторінку:
Розділ 17

— Сідайте ближче, пане спудей* (*спудей — студент, учень. Так називали в Україні в XVI-XVIII століттях учнів братських шкіл, колегій, середніх і нижчих класів Києво-Могилянської Академії) — Охрім статечно вказав рукою. — Місце не куплено, всім вистачить. А якщо замерзли, то і перекусити можна. Я так думаю: якщо вже не спимо, чого вранці час на сніданок втрачати? — сивовусий селянин, немов підбиваючи мене на щось заборонене, змовницьки підморгнув. Але його поцятковане глибокими зморшками, обвітрене, темне обличчя, при цьому дивно сіпнулося. Ніби від спазму... — Тим паче, ніч на дворі...

Як же важко постійно відчувати себе недоумком. Начебто перебуваю серед своїх, розмовляємо однією мовою, а враження — ніби, через помилку помічника режисера, не в своїй п'єсі на сцену вийшов. І репліки інших акторів не збігаються з тим текстом, який сам зубрив. Тому, доводиться грати з листа, в надії, що ще трохи і я нарешті зрозумію сюжет. А поки, треба відчайдушно імпровізувати, уважно ловлячи кожен жест «партнерів»... щоб мій герой не здавався глядачам цілковитим йолопом.

От і зараз, якби літній селянин не перехрестився і не покосився на небо, — ніколи б не здогадався, на що він натякає.

 — Думаю, після всіх поневірянь і бід, які звалилися на наші плечі і голови, Господь простить такий малий гріх, як м'ясо у пісний день... — я не менш побожно перехрестився. Потім, вирішив трошки зменшити пафос. Щоб не переграти... — Тим паче, бик тлустим не був. А зовсім навпаки — одне м'ясо та сухожилля. Столітній крук, либонь, жирніший і м'якший. Ну, а якщо сумніваєтеся — можна спробувати старовинний бусурманський спосіб.

Сказав і мало не вкусив себе за язик. От же ж помело, без кісток... Люди тільки-тільки з полону звільнилися, а я їм про бусурман.

— Це який же? — несподівано зацікавився Тарас.

Схоже, допитливість парубка пересилила ненависть до ординців. А, може, набіги татар тутешнім людом сприймаються, як щось буденне? Жахливе, непоправне лихо, але — не підвладне бажанням і волі людини. Як мор, градобій, пожежа чи повінь... Тож і відношення відповідне. Чому бути — того не минути.

Дозорні чекали відповіді, і я поквапився пояснити:

— Мусульмани вважають, що Аллах дивиться на світ їхніми очима. От і заплющують очі, або затуляють долонею, коли п'ють вино чи їдять заборонену Кораном їжу. Аллах не побачить — значить і не покарає.

— Що з голомозих візьмеш? — махнув зневажливо рукою Тарас, якому по молодості років пасувало бути менш розсудливим і більш категоричним. — Дикі люди... Це ж треба, таку єресь придумати. Зсадити Господа Бога з небес і запхати в свою поганську голову. Ні, ну скажіть, дядьку Охріме, чи я не правий? Це ж яким дурнем треба бути, щоб намагатися обдурити такою убогою хитрістю самого Господа. Всевідаючого!

— Що правда, то правда... — підтвердив той. — Дурна затія... Та й не годиться християнину намагатися обдурити Творця. Згрішив, вільно чи мимоволі, май сміливість відповідь тримати, а не викручуватися, як в'юн на сковорідці. Покайся, прийми епітимію. У житті різно буває. Кінь на чотирьох ногах, а часом спотикається...

— Добре сказано, — підіграв я селянам. Бо найкращий спосіб зійтися ближче з малознайомими людьми — показати себе однодумцем. Похвалити або вилаяти когось разом. — Преподобний Никифор часто любив примовляти, що будь-який гріх гідний осуду, але немає гіршого тягаря для душі, ніж лукавство перед Господом. Бо як сказано в Писанні: «...дружба з лукавством — ні що інше, як дружба з дияволом».

Тепер дозорні дивилися на мене набагато тепліше і з повагою. Ще б пак!.. Не кожен таку фразу не те що придумати, а хоча б до кінця вимовити здатний.

— Мудра людина... — кивнув Охрім і тут же поцікавився: — А чи доводилося вам коли пробувати запечений в лопухах язик степового бика, пане спудей?

— Ні... — я мимоволі проковтнув слину. — Вірніше — не пам'ятаю... — багатозначно торкаюся голови. — Але, думаю, навряд чи таке можна забути.

— Ну, то ласкаво просимо, пане спуд...

— Дядьку Охріме, Тарасе... Батьки мене Петром хрестили... Так і кличте. Або — Ангелом, як козак Василь прозвав. Тому що спудеєм, мені вже бути не доведеться. Закінчилася наука... Хіба тільки молодиком у Низовій академії військовій.

— Можна і на ймення... — літній селянин знизав плечима. Чи то в знак того, що йому байдуже, чи не погоджуючись з моїми словами. Мовляв, все в руці Божій і нікому не дано знати: яка доля нам випаде. — Тарасе, подай панові спуд... гм... Петрові шматок, он з того краю... Думаю, в самий раз буде.

— Дякую... — м'ясо шкварчало соком і пахло так дивно, що я мало не забув: навіщо прийшов. — Дядьку Охріме, я ж чого тут… Полупуд велів тобі йти відпочивати. А мене прислав на підміну.

— Спасибі, звичайно, Василеві за турботу... — якось зовсім невесело зітхнув той. — Але я краще з вами біля багаття посиджу.

— Та чого ти, дядьку Охрім?.. — Тарас простягнув мені на виноградному листі шматок паруючого язика. — Справді, приляж, відпочинь. Втомився ж, мабуть.

— Твоя правда, хлопче... — кивнув літній селянин. — Утомився… Та тільки не засну. Ледве повіки закрию — всі мої тут же і приходять. Одарка, Гнат, Соломія... Назарко... Лесь... Наталочка... Стоять і мовчать з докором... Сил немає їм в очі дивитися. Адже не винен ні в чому. Але... я живий, а вони... Нікого не пощадили, бусурмани. Навіть немовля.

‍​‌‌​​‌‌‌​​‌​‌‌​‌​​​‌​‌‌‌​‌‌​​​‌‌​​‌‌​‌​‌​​​‌​‌‌‍
1 ... 37 38 39 ... 108
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Люлька, шабля - вся родина, Олег Говда», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Люлька, шабля - вся родина, Олег Говда"