Книги Українською Мовою » 💛 Наукова фантастика » Темрява під ліхтарем, Олександр Бабич 📚 - Українською

Читати книгу - "Темрява під ліхтарем, Олександр Бабич"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Темрява під ліхтарем" автора Олександр Бабич. Жанр книги: 💛 Наукова фантастика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 39 40
Перейти на сторінку:

Дуже часто можна зустріти означення темряви, як відносної відсутності видимого світла, що сприймається як чорний колір в колірному спектрі. Коли світла немає, палички та колбочки - “сенсори” в наших очах не стимулюються, а це означає, що клітини фоторецепторів не посилають в мозок жодних сигналів, як вони це роблять при подразненні їх світлом певної частоти та довжини хвилі. При поганій освітленості сприйняття очей стає ахроматичним, а в разі темряви - чорним (а емоційна реакція на темряву в багатьох культурах має важливе метафоричне значення). 

Хоч темрява і відсутність світла, як фізичні явища часто ототожнюються - це все ж таки різні речі. Так, у фізиці світло є формою електромагнітної хвилі, тоді як темрява - це стан, у якому світло відсутнє. Але наші уявлення про навколишній світ, його будову й логіку його функціонування все ще недосконалі, і дуже часто автори фізичних теорій черпають натхнення  в літературі та міфах, де Темрява (так, саме з великої літери!) часто є активною і самостійною силою, яка не лише відбиває відсутність світла, а й породжує зловісні ефекти. Це уявлення про Темряву як про сутність з власними правилами і характеристиками, власною свідомістю та прагненнями і стало основою для створення персонажів та артефактів у цій книзі.

Око Темряви у міфах та легендах

Міфи й легенди різних народів рясніють артефактами, які нагадують "Око Темряви". У багатьох культурах є згадки про предмети, які дарують їх власникам небачену силу, але в той же час приносять у їхнє життя морок і небезпеку. 

Подібні артефакти зустрічаються в легендах про міфічні об'єкти, на зразок Персня Влади Толкіна, який впливає на психіку власника й по суті, переносить його володаря до іншого, темного світу, світу мороку, що існує поруч з нашим.  До речі, ідея назгулів у Толкіна може бути натхненна образом напівміфічних темних істот, що символізують силу мороку. А Джоан Роулінг, створюючи дементорів, теж зверталася до образів зловісних сутностей, які присутні в міфології практично всіх народів світу (що навряд чи може бути випадковим збігом). Але про темних істот ми поки що говорити не будемо, я тільки зазначу, що у слов’янській міфології мешканців темряви теж вистачає, і здебільшого вони пов’язані не тільки з темрявою, а й з ніччю, водою та лісом, де, за народними уявленнями, живуть незвідані й могутні істоти (і де відбувається значна частина подій в книзі). 

Але повернемось до артефактів. Символ, і взагалі образ ока завжди мав особливе значення - згадаймо, наприклад, про давньоєгипетський символ Око Гора, який уособлював королівську владу і божественний захист. А Око Ра тиж же давніх єгиптян? Його життєдайну силу славили під час храмових ритуалів, а його агресивний прояв закликали, щоб захистити фараона, священні місця, а також простих людей та їхні домівки (дещо подібне друзі вичитали в старій книзі, коли готувались до подорожі). А ще ж є знайомий всім символ Всевидячого Ока - складна символіко-алегорична композиція, що є знаком просвіти або свідомості. Цей символ, який є одним з головних символів масонів, присутній на великій печатці Сполучених Штатів, у верхній частині Декларації прав людини часів Французької революції, на українських 500-гривневих купюрах 2006-2015 року випуску, гербах багатьох міст, культових спорудах…
І все це наводить на роздуми, і змушує згадати відомі теорії змови стосовно світового уряду.

Згадайте також про артефакт “Око” у Сталкері, “Око бога” у Геншін Імпакт, та Око Агамотто у всесвіті Marvel - фірмову зброю доктора Стренджа. В певній мірі Око має якусь подобу розуму, обираючи або нехтуючи того, хто намагається ним скористатися, на кшталт Мьольніра (молота Тора). Око Агамотто в коміксах має здатність розсіювати ілюзії, дозволяє володарю бачити крізь брехню і маскування, його можна використовувати і для звільнення інших людей від ілюзій, і для створення ілюзій. Світло Ока шкідливе для злих, темних істот, і навіть для людей, які практикують темні мистецтва. Око також наділяє володаря свого роду телепатією, дозволяючи йому бачити наміри інших людей, керувати ними, і навіть дає здатність до телекінезу!  Крім того, Око Агамотто може поглинати енергію та відкривати портали, які ведуть до будь-якої точки Всесвіту або навіть до інших вимірів. А ще Око надає здатність до керування часом! Нічого не нагадує з огляду на історію, описану в книзі?

Повертаючись до Толкіна, пригадаємо також палантири, або Видющі Камені, що показували тому, хто дивився в них, речі, віддалені в часі та просторі. А Око Саурона - це ж взагалі, по суті, Всевидяче Око “зі знаком мінус”!

Тож назва артефакту, який в книзі спричинив сходження Темряви і порушив структуру часу, цілком виправдана, навіть була визначена заздалегідь і просто витала у повітрі.  

Феномен "три роки без літа"

В книзі є відсилка до реальної історії - подій “трьох років без літа”, які трапилися в XIX столітті після виверження вулкана Тамбора. Це призвело до загального зниження температури, відсутності врожаю і голоду. В романі цей феномен інтерпретовано як "три роки без дня" - символічний натяк на часи, коли людство було змушене боротися зі справжньою темрявою, яка поглинає все живе. 

Подібні катаклізми в історії людства траплялись не один раз - і в тринадцятому, і в дев’ятнадцятому сторіччі. Впродовж багатьох місяців була темна, надзвичайно хмарна погода, падали крижані зливи і сніг, річки влітку замерзали, зима не закінчувалася, нічого не садили і не сіяли, люди голодували, гинули свійські тварини, світом крокували епідемії, насильство та темрява. До речі, саме в ті часи народився відомий твір про доктора Франкенштейна, і купа літературних історій про вампірів. А також винайдений велосипед - бо овес для коней став дефіцитом, а пересуватись якось все ж таки було потрібно. 

1 ... 39 40
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Темрява під ліхтарем, Олександр Бабич», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Темрява під ліхтарем, Олександр Бабич"