Читати книгу - "Яр"

302
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Яр" автора Іван Іванович Білик. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 37 38 39 ... 291
Перейти на сторінку:
ти знав!

Хлопець пригадав Єсохвадові колядки в кабінеті Ганни Базилевич і засміявся:

— Живіть собі, діду, на здоров'я, поки знову не надумалися до свого Херсона. Тільки Гітлера не лайте, бо й до Очакова не доїдете, ноги вам повисмикують.

Єсохвад почав знову стрибати й крутити на всі боки дулі, тоді видобув із лахміття якусь папірчину й тицьнув ошелешеному хлопцеві під ніс. Максим прочитав. То була довідка з Кирилівської психлікарні про те, що Іосафат Миколайович Петренко хворіє на шизофренію й перебуває під наглядом спецдиспансеру.

— Хо ти мені зробих, га? Я не 'двічаю за свої поступки, я — больной!

І знову почав крутитися, показуючи папірець усьому світові й на всю горлянку приспівуючи:

Їде Сталін на коні, Гітлер — на собаці. В того смалець в голові, А в того у...

Максим устав із парти й подався до управи просити воза. Незважаючи на всіх пришелепуватих Єсохвадів, сьогодні — перше вересня, і діти ні перед ким не завинили. Місцеве українське самоуправління запропонувало новий навчальний рік почати з десятого вересня, але чи знає воно дійсний стан речей?

В управі пообіцяли дати коня, а може, й німецьку автомашину взавтра — на сьогодні весь транспорт був зайнятий, — і Максим поплентав геть. До Ганни Базилевич заходити не хотілось, він далебі не знав би, як і повестись. Події вчорашнього вечора просто приголомшили його. Він уперше в свої двадцять шість років переступив той поріг, за якими людина стає чоловіком, а цього скидати з рахунку не можна було попри все на світі. Досі Максим мав абсолютно поверхове уявлення про жінок, а якщо казати відверто — зовсім ніякісінького. Звичайно, він не був у тому винний, завинили ті, хто посадовив двадцятидвохрічного хлопця до клітки. І все-таки його приголомшило те, що сталося минулої ночі.

Максим не знав, як дочекатися смерку, не знав і того, що робитиме, коли зайде сонце. Чи не забракне йому сил і сміливости так-ото просто увійти пофарбованою в біле хвірткою вдруге? Часом починало здаватися, що все те наснилось, варто лише побачити Ганну Базилевич і сон розвіється, і вона знову називатиме його «паном Максимом» і звертатиметься на «ви», як і до того. Та в пам'яті вкотре виринали подробиці майже невірогідної ночі, і серце заходилося, і ставало млосно, і Максим з радісним нетерпінням починав чекати вечора.

Повернувшись додому після стількох поневірянь, коли життя його раз у раз повисало на волосинці, Максим сподівався знайти тут умиротворення, та раптом відчув себе деревом, вирваним з ґрунту. Таке вже з ним було одного разу. Це сталося після того дивного врятування з Чортової воронки, півтора року тому, у дикій печері, днищем якої дзюркотів струмок, а попід мокру стелю слався дим утікацького вогнища. Там це було зрозуміло, але тодішнє відчуття несподівано заполонило було Максима й тоді, коли після багаторічних страждань він опинився нібито вдома й начебто серед найрідніших людей.

А минулої ночі те гнітюче відчуття раптом зникло, випарувалося. Плутаючи українські й російські слова, Ганна, коли вони лежали поряд, голова до голови, на одній подушці, півголосом розповідала йому про себе й про своє життя. Максимові здавалося, ніби він слухає дуже пильно, але раз у раз ловив себе на тому, що милується тільки дзюрчанням слів і шовковою шкірою її плеча. Тоді йому ставало ніяково, він починав перепитувати, та швидко знову впадав у забуття.

То був суцільний транс. На якусь мить Максим навіть лякався й торкав пальцями очі. І коли пересвідчувався, що все це відбувається насправді, душу виповнювала хвиля пекучої гордости, якої досі не доводилося зазнати. Найкраща з-поміж усіх жінок, що він їх будь-коли бачив, лежала поруч. І тоді все його єство спалахувало й наливалось потаємною силою, і світ переставав існувати, і було навіть дивно, що він не шкодує за ним.

Нерухомо лежачи на його плечі, Ганна спитала:

— Ти ще ніколи цього не?..

Максимові чомусь було соромно визнати своє неофітство, у концтаборі йому розповідали, буцімто жінки найдужче люблять тих чоловіків, котрі «меняют женщин, как перчатки», і заперечив. І тоді в темряві довго червонів і не наважувавсь озватися. Та Ганна сама порушила мовчанку:

— Ты вре... ти дуриш. Правда?

І почала йому розповідати й про свого чоловіка, і про ті обставини, які її з ним звели. Вона говорила плутано, щораз поверталася назад і знову поспішала туди, де зупинилась. Тепер, згадуючи її тихе жебоніння, Максим подумав про те, що людська пам'ять дуже нагадує мозаїку: хоч би коли туди притулили той чи той камінчик, усі вони вишикуються стрункими обрисами довершеної картини. Ганна почала з чоловіка, власне, з кінця, а Максим тепер міг камінчик до камінчика відтворити все панно від початку.


Народилася Ганна двадцять восьмого червня 1914 року, — того самого дня, коли в Сараєві було вбито Франца-Фердинанда, спадкоємця австро-угорського престолу. Почалася Перша світова війна. Ганниного батька, Андрія Базилевича, мобілізували в березні 1916-го, а за тринадцять місяців він повернувся до Києва. Україна переживала бурхливий і радісний період воскресіння після двохсотп'ятдесятирічного російського рабства, і ніхто ще до пуття не відав, яким шляхом вона ніде далі.

Андрія Базилевича партії не цікавили, і він не приставав до жодної з них. Але ідея волі й самостійного розвитку рідного народу не були байдужі йому. Щойно перед початком Першої світової він здобув диплом фізика й тепер з головою поринув у наукову працю. Його дружина, Лідія Пантелеймонівна, народилась у Ярі в сім'ї земського лікаря, а після батькової смерти та заміжжя вчителювала на околиці Києва — Сирці. Турбота про родину лягла на її плечі, бо фізика вважалась наукою принаймні дивною, і фахівцями з цієї галузі, особливо теоретикам, яким був Андрій Базилевич, платили сміховинно мало.

1 ... 37 38 39 ... 291
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Яр», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Яр"