Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Між орлами і півмісяцем 📚 - Українською

Читати книгу - "Між орлами і півмісяцем"

313
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Між орлами і півмісяцем" автора Андрій Хімко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 37 38 39 ... 149
Перейти на сторінку:
до ханського намету, а Чорнота збирав раду.

Оточені у Збаражі ляхи і німецькі найманці-рейтари вже доїдали коней і собак, король із посполитим рушенням був розгромлений і залишений магнатами, розбитий ще під Старокостянтиновим Вишневецький, і лише Оссолінський діяв, ідучи не на життя, а на смерть, щоб тільки порятувати короля і королівство від повної поразки...

«Досить одного загального нашого наступу — і кінець польським армадам, гетьмане!» — говорив Сірко Хмелеві. «Досить єдиного удару, хай і жертовного — і кінець війні, пане Богдане!» — запевняв Хмельницького, просячи в нього загального наказу про наступ, Іван Богун. «А так, мій пане, і тільки так,— наказуй! — домагався, підтримуючи і цих, і решту, обозний Іван Чорнота перед гетьманом.— Від обіду до вечора їх уже не буде! Адже сам Бог нам допомагає тепер!» — запевняв він.

Визвольцям на чолі із Хмельницьким треба було небагато: тільки послухати старшин і кувати залізо, поки гаряче, не слухати а чи й не мати біля себе ординців... Та обернулося інакше. Відібрала доля в козаків вікожданну вікторію, бо виступити в тій ситуації одразу проти двох ворогів вони не могли ніяк.

Даремно, дізнавшись про все і потрактовуючись із ханом, Хмельницький нагадував останньому про домову з Портою, мирно благав ясноликого, нагадуючи йому про колишню поміч Січі і українського поспольства у спасінні й переховуванні його, тоді ще ханчука, від загибелі. Той мав на умі тепер тільки одну заповітну мету: ослаблення разом з ляхами України і наступне приєднання її до Ханства, що стане від того сильним і великим. Ханства, що в майбутній спілці під його рукою визволиться і від Порти та її хондкара.

— Хто ти є, гетьмане? — відмагався і озлоблювався він.— Забуваєш, що не порфірородний є! Хоч і лицар, але — не порфірородний! Переможеш короля-монарха і підеш у підданство захланця і мордирця царя московського. Підеш, бо на панування над народом і краєм не родився, бо не знаєш московитів так, як знає їх татарська людність і я, бо не вартий ти стояти над народом, хоч би й тому вже, що керує тобою, хай і оддалік, жона, ота чужинка-ляшка,— добивав хан найболючішим карбачем-канчуком гетьмана у своїм багатім наметі.

І у Хмельницького був тепер не убогіший намет, та виглядало все так, ніби ханський, придбаний не чесною вікторією, як гетьманів, а грабунком і людоловством, був обрамленням шани і честі володаря. Хмельницький корчився від безсилля і образи, як загнаний звір, серце від люті і шаленства мліло і зупинялося. Він стискав до болю рукоять шаблі, але не вихопив її із піхов, бо прикладом йому були Уот Тайлер, підступно вбитий феодалами, і теперішній, десь там у туманах далечі, індепендент Олівер Кромвель, який звеличував його, Хмеля, «імператором козаків, грозою над панами Польщі, осадником і завойовником не лише волі, а й фортець»!.. Бо сиділи у його шарпаниною зболілих грудях Муха-Беруля, Іван Підкова, Кшиштоф Косинський та інші, як і Томмазо Кампанелла, що не відмовився і по двадцяти семи роках ув'язнення іти до світлого і вселюдського Міста Сонця!.. Бо співав у ньому невиглушено великий гуманіст світу Франческо Петрарка своєю «Книгою пісень» про зразкове, неперевершене кохання до Лаури!..

Не вихопив шаблі із піхов, бо чекала його, як думав і вірив, десь вдома зневажена всіма Гелена, за яку він досі ніс отаку тяжку кару від рідного війська, поспольства та церкви, від старшин та сина і від оцього запухлого зрадника-хана. Ніс, мов хреста на Голгофу! Пхав, мов Сізіф, каменюку на гору, в душі ридаючи і четвертуючись! Отож ходив і думав, гамуючи себе, зважував, поки таки, припертий обставинами, згодився на ханський мир із ляхами. У тому мирі гнотиком чаділа надія, що він «програв бій, а не війну»!..

...Те, що почалося з цієї угоди, для козаків і поспольства було не легшим за гетьманського хреста і каменюки, бо було схоже на стихійне лихо, на небесну кару, стало вершиною насильства і здирства. Верталися пихаті й пикаті магнати та чванькуваті пани і підпанки у свої маєтки та фільварки, сунули у волості кварцяні війська, щоб обрізати носи та вуха, вішати і саджати на палі вчорашніх Хмелевих сподвижників. Жінок і дівчат, дітей і чоловіків, що були в Збаражі із обложенцями, за тією ж угодою ляхи віддали орді!

Небо кололося від людського зойку та плачу...

Фірлей, удостоївшись щедрот короля, став сандомирським воєводою, Вишневецький одержав староство перемишлянське, Ланцкоронський — стеблицьке і брацлавське, Адам Кисіль отримав з тих же рук Київське воєводство, а на Литві, як тоді величали Білорусію, Матвій Гладкий біля Вісниці, Бреста і Кобрина, нічого не відаючи про те, чи й не бажаючи відати, бився ще на смерть із Пацем, Воловичем та гетьманом і князем Радзивіллом.

Коронний гетьман за те лиш, що був свого часу відігнаний від Слуцька козаками, скарав на смерть Махненка, мордував населення міста, і воно, щоб не датися в полон, замкнулося в фортечній вежі і підпалило себе. Обставлялися здвобіч шляхи мучениками, посадженими на палі, повішеними на шибеницях і деревах. Міста і селища України стали Содомом і Гоморрою...

Порадившись із Нечаєм, Богуном, Джалалієм, Томиленком та іншими, Сірко гукнув одного дня до козацтва: «Хто зі мною, побратими, на Січ, у Великий Луг?» — і, не попрощавшись із гетьманом та його «знатними», перевантажений трофеями, а найпаче зброєю, обозами із шаттям та кіньми, вирушив серед ночі у путь на Січ. Волелюбних, безвихідно-нужденних, гордих, незв'язаних родинами виявилося стільки, що їх і в п'ять полків не зумів би вкласти.

Сіркова ненависть до татарви і ляхів, до своїх же перекинчиків і навіть до гетьмана дійшла до приступу шаленства. Він уже бачив себе у підпаленому запорожцями Бахчисараї... Він не мав сил мовчати й бездіяти, коли татари-людолови гнали ясири в Ханство, а ляхи вішали, розпинали і колесували, не дивлячись на домовний кордон! Він не міг виступити нещасним у поміч, бо те неодмінно привело б до братовбивчої війни із прибічниками гетьмана. Отож єдиним шляхом для нього

1 ... 37 38 39 ... 149
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Між орлами і півмісяцем», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Між орлами і півмісяцем"